Készült: 2024.05.10.21:03:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

86. ülésnap (2019.10.22.), 8. felszólalás
Felszólaló Dömötör Csaba (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:18


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! A parlament belső szabályzata nem tartozik a kormány hatáskörébe, ezzel együtt szeretném önnek elmondani, hogy az mindenhol úgy szokott lenni, hogy egy intézménynek, főleg ha egy ennyire fontos intézményről van szó, akkor megvannak a belső szabályai, protokollszabályai, és amennyire én tudom, amikor a Ház meghozta ezt a döntést, akkor létező és jól működő nyugat-európai példákat vett alapul. Javaslom önnek, hogy nézze meg a nyugat-európai törvényhozásokat, hogy milyen szabályok vonatkoznak az ilyen típusú tevékenységekre. Arról szeretném biztosítani, hogy abban biztos vagyok, hogy a sajtó munkatársai eddig is és ezután is szabadon tehetnek fel kérdéseket. Ami a választást illeti, a fővárosi szavazók valóban úgy döntöttek, hogy Karácsony Gergelyt bízzák meg a város vezetésével. Nem tudom, hogy ön itt volt-e tegnap, talán délután nem volt itt vagy egy szakaszában nem volt itt, úgyhogy szeretném megismételni azt, amit a miniszterelnök is elmondott, hogy a Tarlós István és a kormány között megkötött megállapodások érvényesek, betűről betűre érvényesek, és a kormány várja a főváros döntését azzal kapcsolatban, hogy milyen módon szeretne élni ezekkel a támogatásokkal, ezekkel a lehetőségekkel. És azt is elmondta a miniszterelnök, hogy milyen óriási nagyságrendű adósságot vállalt át a kormány, az állam Budapesttől: óriási nagyságrendben, több mint 200 milliárdot. Mert az a kiindulási pontunk, hogy mindenki számíthat a kormány támogatására, aki a megválasztott tisztségét építő munkára szeretné használni, nem pedig egy ilyen folyamatos hadakozásra.

(9.20)

Én még nem tudom eldönteni, mondjuk, a tegnapi nap alapján, hogy önök a megválasztott tisztségüket az egyes városokban mire szeretnék felhasználni: a további építkezésre, vagy arra, hogy ilyen folyamatos hecckampányt folytassanak a kormány ellen. Azt tudom önnek mondani, hogy ha a hecckampányt választják, akkor annak nem a városok lesznek a haszonélvezői, valójában senki sem lesz az. A kormány az elmúlt időszakban korrekt viszonyt alakított ki minden önkormányzattal, ez így lesz a jövőben is, és ebben nincs jelentősége pártszíneknek.

Ami pedig Budapest helyzetét illeti: Tarlós Istvánra hárult az a feladat, hogy 2010 után kirángassa a csődhelyzetből Budapestet, és a város  talán ön is egyetért velem ebben  talpra állt és mindannyiunk büszkesége lett, Magyarország büszkesége lett. Európa egyik legdinamikusabban fejlődő városáról van szó, és az egyik legbiztonságosabból, s ezt nemcsak mi tudjuk, hanem az a rekordszámú turista is, aki évről évre a városba érkezik. Ezzel szemben az a kormány, amelynek többek között Karácsony Gergely is dolgozott, nagyon gyászos budapesti örökséget hagyott hátra, többek között 78 milliárdos BKV-adósságot, de hogy pontosan mondjam a számot, ami az imént felmerült, 217 milliárdnyi adósságot fizetett ki a kormány a főváros helyett. S hogy még egy ügyet mondjak a gyászos örökségből, a 4-es metró ügye, ahol is kiderült, hogy a metrópénzek jelentős része korrupciógyanús. (Arató Gergely: Hol van a feljelentés?) A város vezetésének a felelőssége mostantól kezdve Karácsony Gergelyé, most tudja bizonyítani, hogy tud-e vezetni egy várost. Mindannyiunk érdeke, hogy ne úgy vezesse Budapestet, mint ahogy Zuglóval megtette, és végképp ne úgy, ahogy Demszky Gábor tette.

Ami pedig a múlt embereit illeti: ön megemlített pár megválasztott képviselőt, polgármestert, ha jól idézem föl. Nem ezzel van a baj, tisztelt képviselő úr. Azzal van a baj, hogy megtörtént egy választás, és gyakorlatilag már másnap előbújtak a múlt emberei. Demszky Gábor egyértelműen arról beszélt, hogy hitelt kellene felvenni, a Világbankkal föl kéne venni a kapcsolatot; Timmermans úrral fel kéne venni a kapcsolatot, aki egyébként rendszerszinten támadja meg Magyarországot; és jól működő gyakorlatként utalt arra, hogy a privatizációs bevételekkel lehet működtetni egy várost. Erről beszélt, ez a probléma. Aztán felmerült annak a lehetősége, hogy Lamperth Mónika lenne a főjegyző. (Dr. Rétvári Bence: Friss erő!) Elképesztő! Kiderült, hogy a csapatban olyanok dolgoznak, mint Gál J. Zoltán. Ő lenne a jövő embere? Nem, ő a múlt embere, a Gyurcsány-Bajnai-korszak embere. És ha igazak a sajtóhírek, akkor nem ezekkel az emberekkel találkozott, nem elsősorban velük találkozott a megválasztott főpolgármester, hanem Bajnai Gordonnal. Ő a múlt embere, aki egyszer már bizonyított, és mi ezekből az emberekből, legalábbis a tevékenységükből nem kérünk többet.

Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai