Készült: 2024.04.29.11:56:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

29. ülésnap (2010.09.13.), 34. felszólalás
Felszólaló Pálffy István (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁLFFY ISTVÁN (KDNP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! 9 999 900 - ennyien élünk ebben az országban. Átfordult tehát a népességszámláló - 10 millió alá csökkent Magyarország lakosságszáma. Ezt a kalkulációt egyébként a Népességtudományi Kutató Intézet is megerősítette. Nos, hát én még úgy tanultam valamikor, hogy 11 millió lakosa van Magyarországnak, de a legriasztóbb az, hogy az elmúlt 45 évben ennyi kellett ahhoz, hogy 1 millióval csökkenjen a lélekszám, riasztóbb az annál, hogy a következő 1 milliós veszteséget 25 évre prognosztizálják. Ráadásul az utolsó utáni pillanatban vagyunk, mert a Ratkó-generáció unokái az utolsó időszakot élik, amíg szülőképesek, és az utána következő két generáció létszáma jóval alacsonyabb.

Tisztelt Képviselőtársaim! Egy közvélemény-kutatás alapján ma 20 magyar fiatal 24 gyereket tervez, de ebből mindössze 13 születik meg. Az okok egészen nyilvánvalóak. Csökken a házasságok száma, és egyre kitolódik a nők első gyermekvállalásának átlagéletkora. A családalapítás időpontja Magyarországon drasztikusan változott meg az utóbbi húsz év alatt. 1990-ben az első gyerekek még a nők 23 éves átlagéletkoránál születtek meg. Tudják, ma mennyi ez a szám? Huszonnyolc! De felmerül az a kérdés is, hogy mit tett a politika az elmúlt húsz esztendőben. Nos, hát az első tízben gyakorlatilag semmit, illetve pusztított, mert a Bokros-csomag járt olyan következményekkel, hogy jelentősen csökkent a gyermekvállalás száma.

Aztán a polgári kormány 2001-ben létrehozta ugyan a népesedési kormánybiztosságot, de a következő, a szocialista-liberális kabinet ezt a programot ellehetetlenítette, egyre kevesebb pénzt juttatott a költségvetésbe, kevesebbet a tervezettnél, aztán később már annyit sem, végül semmit. Az előző kormány erejéből ez ügyben csak olyan ötletekre futotta, mint a bevándorlási betelepítés, és olyan őrületekre, hogy a szülők választhassák meg azt, hogy a gyerek fiú legyen-e vagy lány. Nos hát, tisztelt képviselőtársaim, nem a természet rendjébe kell beavatkozni, hanem a káoszba. Erre a súlyos demográfiai helyzetre egyetlen válaszunk lehet, és ez a család. Nem megoldás a bevándorlás, mert a mi esetünkben, a magyarok esetében ez a határon túli magyarság vérveszteségével is járhat, és nem megoldás a nyugdíjkorhatár emelése sem, mert ugyan fontos, hogy kitolódjon az aktív életkor, de a nyugdíjasok sem terhelhetők.

Számunkra tehát az egyetlen lehetőség most a családalapítás, a gyermekvállalás ösztönzése lehet. Nyilvánvalóan olyan szociálpolitikai intézkedések kellenek, amelyek elősegítik, hogy ezek a bizonyos tervezett gyerekek, az óhajtott gyerekek, az a 24 megszülethessen. Vannak olyan elképzelések, amelyek a jövő évi 3 százalékos hiánycél és a 2800 milliárdos nemzetközi hiteltörlesztési kötelezettségvállalás mellett is megvalósíthatók, és ehhez kérem már most jó előre minden képviselőtársam támogatását.

Hadd hívjam fel még a figyelmet a perspektívára, mert itt a 2035-ös és a 2060-as statisztikán igyekszünk javítani. Ehhez minden korosztályban már az óvodáskorban be kell vezetni olyan tárgyat, olyan programokat, amelyek felkészítenek a felelős és elkötelezett, egyenrangú társas kapcsolatokra. A felsőoktatás, az oktatás mellett a másik lehetőség a családi értékek felmutatása, mégpedig a médiában, a média használatában, a családbarát médiában van, mert az öncélú, fogyasztásközpontú gazdaság érdeke szerint klónozott fogyasztói embertípussal szemben csak a biztos érzelmi háttérrel rendelkező, a hosszú távra tervező magyar emberek fognak tudni a mai demográfiai helyzeten változtatni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Szeretném látni mind a 9 999 900 magyarral együtt, hogy 25 év múlva ismét több mint 10 millióan leszünk.

Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai