Készült: 2024.05.09.19:26:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

161. ülésnap (2004.09.06.), 277. felszólalás
Felszólaló Ékes József (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:23


Felszólalások:  Előző  277  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÉKES JÓZSEF (MDF): Nagyon köszönöm a szót, elnök úr. Szeretném a rádióhallgatók figyelmét felhívni, hogy a kormány részéről nem is tud válaszolni senki, mert egész idáig nem voltak jelen. Bármelyik napirendi pontot felvetette bármelyik képviselőtársam, a kormány hiánya miatt erre egészen biztos, hogy nem volt reakció.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Elnök Úr! Szomorú tényként kell megállapítani, hogy az elmúlt hét végén megint szennyezés történt a Tisza egyik szakaszán. Miután 2000 februárjában Nagybányán az elszabadult gát miatt az egész Tisza vonalát, sőt mi több, le a Dunáig a ciánnal és nehézfémmel megszennyezték, szomorú tényként kell megállapítani, hogy az ukrajnai szakaszon a múlt hét végén újabb katasztrófaállapot következett be. Itt ugyan nem cián, hanem nehézfém-lerakódás volt mérhető. Szomorú az is, hogy Romániában jelenleg sajnos húsz olyan bánya üzemel, amely ugyanezen technológiákkal végzi a tevékenységét, és szomorú az is, hogy nincs napi mérési lehetőség, nincs olyan mérési lehetősége Magyarországnak, hogy a nehézfém-szennyeződést naponta rendszerességgel mérve kimutathatók lennének a húsz bányából felszabaduló esetleges környezetvédelmi hatások.

Szomorú az a tény is, hogy Nagybánya ciánszennyezése után a magyar kormány jogi lépésekre kívánta elszánni magát. Jelenleg ott tartunk, hogy ezzel kapcsolatosan sem az állampolgároknak, sem a parlamenti képviselőknek nincs olyan információjuk, hogy ez a jogi eljárás, ez a jogi lépés Romániával szemben vagy adott esetben magával a gazdasági társasággal szemben hogyan alakult, és egyáltalán mire számíthat Magyarország. Szeretném kihangsúlyozni azt is, létezik az Európai Unió vízkeretegyezménye, sőt mit több, az Európai Tanács is állást foglalt ebben a kérdésben. Itt nem két nemzet közötti vitának a kérdését kell előtérbe helyezni, hanem elsődlegesen a határokon átnyúló szennyezési források milyenségét kell napvilágra hozni, és mindegyik országnak kötelessége, kötelezettsége, hogy ezen szennyező forrásokat mielőbb megszüntesse, és mielőbb gátat vessen annak az eshetőségnek és lehetőségnek, hogy az egész Kárpát-medence vízkészletét vagy adott esetben vízgyűjtő területei zömét ilyen technológiákkal és eljárásokkal veszélyeztessék.

Szeretném kihangsúlyozni, hogy hasonlóképpen, ahogy Magyarország is - hisz vizeinek körülbelül 93 százalékát a határon túlról kapja, tehát ez azt jelenti, hogy egy lavórban vagyunk benn -, Verespatak is, majdan, ha ott a bányászat beindul, egy lavórban van benn, amelyet majd 200 méter magas földgáttal le is fognak zárni, és körülbelül egy 800-900 hektáros területet fog érinteni. Semmi biztosíték nincs arra, és nem is tudják garantálni ezzel a technológiával, hogy adott esetben egy földrengés vagy egy nagyobb esőzés… Az utóbbi időben sajnos a megváltozott légköri viszonyok miatt is tapasztalható, hogy világszerte hihetetlen mértékű katasztrófák következnek be egy-egy nem várt vihar vagy esőzés következtében. Ha a 800 hektáros területet és a 200 méter magas gátat figyelembe vesszük, az azt jelenti, hogy több millió tonna iszap fog lezúdulni, és a Maroson keresztül tulajdonképpen az egész Kárpát-medence vízgyűjtő területeit elszennyezi.

Van egy olyan kötelezettsége minden európai országnak, Magyarországnak is, hisz Magyarországon is elkészült a szennyezőtérkép, és Magyarországnak is kötelessége és kötelezettsége az összes szennyező forrást csökkenteni, lokalizálni, és olyan technológiákat bevezetni, ami alapján ezek a szennyeződések nemhogy Magyarországon belül, de semmi szín alatt határon túlra nem kerülhetnek. Szomorúan tapasztaljuk azt, hogy annak ellenére, hogy nemzetközi szinten különböző tiltakozások, megmozdulások vannak Verespatakkal szemben, a magyar kormány részéről azon kívül, hogy miniszter úr elment turistaként körülnézni Verespatak környékén, tulajdonképpen a magyar kormány a szavát nem hangoztatja ebben a kérdésben.

Itt fölhívnám a figyelmet arra, hogy ha ez a technológia - amelyet tilt egyébként az Európai Unió is, hisz ezen technológiát ma már nem engedélyezi az Európai Unió a tagországain belül - ott megvalósul, akkor az egész Kárpát-medencét ez az eljárás megmérgezi. Nagyon jól tudjuk, hogy a tiszai szennyezés kapcsán körülbelül hárommillió embert lehetett volna megmérgezni azzal a dózissal, azzal a mennyiséggel, amely akkor a Tiszába került. Én mindenképpen szeretném, ha a magyar kormány ebben a kérdésben sokkal hathatósabban és nemzetközi szinten is hallatná a szavát és véleményét.

Köszönöm a figyelmüket. (Szórványos taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  277  Következő    Ülésnap adatai