Készült: 2024.09.19.22:33:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

246. ülésnap (2009.11.23.), 230. felszólalás
Felszólaló Pettkó András (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:48


Felszólalások:  Előző  230  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PETTKÓ ANDRÁS (független): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Hozzászólásom elején azt szeretném kiemelni, hogy a 19 módosító javaslat közül 14-et én jegyzek független országgyűlési képviselőként, és sajnos a parlamenti technika ördöge megtréfált egy héttel ezelőtt, hiszen az általános vitában nem tudtam elmondani azt, hogy miért nyújtom be ezeket a módosító javaslatokat, és nem tudtam érvelni képviselőtársaim előtt annak érdekében, hogy ezeket a módosító javaslatokat gondolják és fontolják meg. Most viszont ezt megteszem, hiszen nagyon fontosnak tartom azt, hogy Magyarországon közel 80 ezer civil szervezet és alapítvány van bejegyezve.

Ha megnézzük ezeket az alapítványokat és civil szervezeteket, akkor azt tapasztaljuk, hogy a kormány ezek közül most csak az alapítványok számára biztosítaná azt, hogy elektronikusan lehessen a bejegyzést megtenni. Azt gondolom, hogy ezzel nagyon helyes lépést teszünk meg, hiszen a XXI. században már szinte mindennek elektronikusan kellene történnie. Mégis azt gondolom, hogy ha csak az alapítványok számára teremti meg a kormány annak a lehetőségét, hogy elektronikusan lehessen bejegyezni, akkor csak egy fél lépést, egy apró lépést tettünk meg, és nem oldottuk meg azt a problémát, amit 1988 óta valamennyien ismerünk, hiszen 1988 óta lehet Magyarországon újra civil szervezeteket és alapítványokat - gyűjtőnéven társadalmi szervezeteket - alapítani.

Ezért a benyújtott javaslatot szinte valamennyi ponton megnyitottam annak érdekében, hogy a társadalmi szervezeteket is emeljük be ebbe a kategóriába, mert azt gondolom, ha ez nem történik meg, akkor a kormány csak félmunkát végez el. Azt is tudom, hogy ez azért van így, mert a Ptk.-ból kikerültek a civil szervezetek, és csak az alapítványok maradtak bent. Viszont azt gondolom, hogy bizottsági jegyzőkönyveket olvasva, amelyek a benyújtott javaslat vitáját tartalmazták több bizottság esetében, azt látom, hogy az ellenzéki képviselők nyitottak voltak arra, hogy emeljük be a civil szervezeteket is ebbe a kategóriába. Ezért javasoltam a bizottsági ülésen is, az emberi jogi, kisebbségi bizottság ülésén, hogy kerüljön sor olyan politikai egyeztetésre, amelynek az lehet az eredménye, hogy a civil szervezetek számára is megnyitnánk ezt a lehetőséget.

A másik nagyon nagy probléma, amit érzékelek, hogy 1988 óta számos alapítvány van, amely létrejött, de már nem működik. Gondoljanak bele képviselőtársaim abba, hogy 1989-ben megalakult egy alapítvány egy vidéki kisiskolában, és már sem a tanárok nem dolgoznak ott, sem a szülők, tehát az alapítók nem tudják és nem is akarják megszüntetni ezt az alapítványt, a kuratóriumi tagok meg már régestelen-régen nem végeznek semmilyen munkát.

Azt gondolom, hogy mind az alapítványok, mind a civil szervezetek tekintetében, úgy, ahogy - nagyon helyesen - néhány évvel ezelőtt a cégek esetében, tabula rasát, rendet kéne csinálni, ezért nyújtottam be erre egy országgyűlési határozati javaslatot jó néhányszor az elmúlt hét és fél éves országgyűlési ciklusban, mióta országgyűlési képviselő vagyok.

Hiszen ha valaki megnézi a KSH számait, azt tapasztalja, hogy évről évre 42-47 ezer között vannak azok az alapítványok és civil szervezetek, amelyek benyújtják a KSH-hoz a bevallásukat. Ha valaki elmegy az APEH-hoz, és megkérdezi, hogy hány alapítványnak vagy civil szervezetnek van adószáma, azt tapasztalja, hogy ez is negyvenvalahány-ezres szám. Ezzel nem azt szeretném mondani... - hiszen elképzelhető, hogy egy kis faluban, mondjuk, van egy dalárda, amely semmifajta gazdasági tevékenységet nem folytat, mégis be van jegyezve, de azt állítom, hogy pontos statisztikai számokkal akkor tudnánk rendelkezni, ha egyszer végre valahogy megtörténne az, hogy a nem működő szervezeteket megszüntetnénk. Erre volt többfajta elképzelés.

Kérdezném a teremben ülő MSZP-s képviselőtársaimat, akik benyújtottak egy módosító javaslatot, mert az általuk beadott módosító javaslat, amelynek a száma a 17., mintha ezt a problémát szeretné rendezni az indoklás szerint, viszont a javaslat szövegét olvasva, és a minisztérium ma a bizottsági ülésen mintha azt mondta volna, hogy automatikusan át fognak vezetni minden egyes szervezetet a nyilvántartásba. Nos, tisztelt képviselőtársaim, ha automatikusan a papír alapúból átteszünk mindenkit az elektronikus nyilvántartásba, akkor semmi értelme nincs, mert akkor megint fals szervezetek is be fognak kerülni, ezért azt gondolom, hogy törvényileg kötelezni kéne minden, Magyarországon működő alapítványt, hogy két vagy három éven belül juttasson be magáról elektronikusan adatokat ebbe a nyilvántartásba.

Ha ez a 17. számú módosító javaslat ezt szeretné rendezni, akkor a magam részéről ezt üdvözlöm és támogatom, de mondom még egyszer: a minisztérium képviselője azt mondta, hogy automatikusan át fog kerülni. Ezért kérdezném képviselőtársaimat, vajon melyik megoldásra gondoltak. Én magam beadtam egy kapcsolódó módosító javaslatot is ennek a problémának a kezelésére, amely kötelezne minden alapítványt arra, hogy két éven belül elektronikusan adjon be magáról adatokat az elektronikus nyilvántartás számára.

A másik, amit nagyon fontos dolognak találok, hogy a 13. módosító javaslat, amely az ügyfélkapu kérdését rendezi, és kijavítja az elektronikus aláírást időbélyegzőre, hiszen az ügyfélkapun belül nemcsak elektronikus aláírás van, hanem tulajdonképpen időbélyegző működik. Köszönöm tehát képviselőtársaimnak, hogy ezt a hibát észrevették a benyújtott javaslatban, és korrigálták.

Befejezésképpen azt gondolom, és arra kérem képviselőtársaimat, hogy az elkövetkező pár napban, amennyiben van erre készség a két nagy párt, az MSZP és a Fidesz részéről, történjen meg az a politikai egyeztetés, szakmai egyeztetés, aminek az lehet a következménye, hogy mind az alapítványok, mind a civil szervezetek számára lehetőség nyílik az elektronikus bejegyzésre. Nagyon kérem a kormánypártot, hogy oldjuk meg ezt a problémát is, hogy legalább ha a civil szervezeteknél nem is, de az alapítványoknál pár éven belül pontos számunk legyen arról, hogy mely alapítványok működnek és melyek nem működnek.

Szeretném fölhívni képviselőtársaim figyelmét arra, hogy ez a megoldás arra is jó, hogy a korrupciót csökkentse, arra is jó, hogy pontos képünk (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) legyen arról, hogy kik működnek és kik nem működnek.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  230  Következő    Ülésnap adatai