Készült: 2024.09.19.16:09:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

163. ülésnap (2000.10.16.), 70. felszólalás
Felszólaló Dr. Vojnik Mária (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Egészségügyi bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:20


Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VOJNIK MÁRIA, az egészségügyi és szociális bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! A Magyar Köztársaság 2001. és 2002. évi költségvetéséről szóló törvényjavaslatot ellenzéki képviselőtársaimmal az egészségügyi és szociális bizottság október 10-ei ülésén általános vitára alkalmatlannak minősítettük. Az a határozott véleményünk alakult ki, hogy a hatályos államháztartási törvénnyel ellentétesen terjesztette be a kormány a köztársaság költségvetésének részeként a társadalombiztosítás kétéves költségvetését.

Tiltakozunk az ellen, hogy a kormány bármilyen indokkal, szómágiával alátámasztva a társadalombiztosítás költségvetését beolvassza az állami költségvetésbe! A társadalombiztosítás költségvetésének bevételi és kiadási oldala, az Állami Számvevőszék megállapításaival teljesen összhangban, véleményünk szerint is számos bizonytalanságot tartalmaz. Ezek három fő csoportba sorolhatók. A tervezet készítésekor nem vették figyelembe a 2000. évi költségvetésnek az eredeti tervtől való eltéréseit. A két évre előre meghatározott makrogazdasági mutatók mértékét és megbízhatóságát illetően komoly kétségek merülhetnek fel. Harmadszor: az ellátórendszerek főbb feszültségpontjait a kormány ebben a tervezetben meg sem kísérli mérsékelni. Ezek bármelyike olyan súlyú kifogást képezhet, ami a költségvetés megalapozottságát eleve megkérdőjelezi.

A vitában elhangzott, a Pénzügyminisztérium felelős képviselője több alkalommal kérdésre válaszolva és a hozzászólásában megerősítette, hogy az egészségügyre fordított kiadások GDP-hez viszonyított aránya az 1999. évi 4,4 százalékhoz képest 2002-re 3,9 százalékra fog csökkenni.

Igen tisztelt képviselőtársaim, és bárki, aki az ebben a teremben folyó vitát hallgatja, még egyszer elmondom, mert ez az adat egyszerűen indokolhatatlan, elképesztő és mondhatnám azt is, hogy felháborító. Tehát az egészségügyre fordított kiadások 4,4 százalékról '99-től, amikor a Fidesz-kormány a maga tevékenységét érdemben elkezdte, 2002-re 3,9 százalékra fognak csökkenni.

Egy válságban lévő ágazat esetén megengedhetetlen, hogy az állam kivonuljon az ellátás fedezetének megteremtéséből. És miközben az egészségügyi intézmények átalakítása, a szerkezetátalakítás és a reform minden lépése megtorpant vagy visszafordult, ilyen módon csak ellehetetleníteni lehet az ellátásokat.

Kérdésre válaszolva ugyancsak a Pénzügyminisztérium illetékes képviselője kijelentette, hogy 2002-re az egészségügyre fordítható kiadások elérik az 1998. évi szintet. Azt gondolom, képviselőtársaim, hogy ehhez az utóbbi mondathoz már nem is kell külön kommentár.

Az ágazati költségvetésben az intézmények összesített előirányzata 23 százalékkal nő. Ez tehát azt jelenti, hogy azt a jogot, amelyet a kormány nem fog megadni az önkormányzatoknak mint tulajdonosoknak, ő maga az állami költségvetésben a dologi kiadások emelésére megpróbálja valamilyen módon megteremteni. Ennek ára azonban az, hogy a fejezeti kezelésű előirányzatoknál a megkezdett programok megtorpannak vagy meg is szűnnek.

Megtorpannak a gép-műszer beszerzések, a pályázati pénzek, megtorpannak a kórházon kívüli ellátást segítő eszközökre fordítható pályázati források, megszűnnek a minőségbiztosítás feltételeinek megteremtését és biztonságát szolgáló előirányzatok, és megszűnnek az alapvető betegellátás biztonságát szolgáló eszközbeszerzések.

Tisztelt Képviselőtársaim! (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) A 2001-2002. évi költségvetési javaslatból érzékelhető, hogy a kormány rövid távú politikai érdekeit elébe helyezi a társadalom hosszú távú érdekeinek.

Köszönöm figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai