Készült: 2024.09.19.02:55:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

130. ülésnap (2020.05.19.), 197. felszólalás
Felszólaló Nacsa Lőrinc (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:20


Felszólalások:  Előző  197  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NACSA LŐRINC, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Remélem, hogy ennél a törvényjavaslatnál is meg tudjuk őrizni azt az egységet, ami az előző törvényjavaslatnál itt fölmerült a parlamentben, bár Arató képviselő úr lejött a pulpitusról, úgyhogy vannak kétségeim, hogy sikerülni fog. (Derültség az ellenzéki padsorokban.) De mindenesetre azért én megpróbálom. Nagyon fontos törvényjavaslat van itt előttünk. Én magam ifjúsági vezetőként számtalan napközis és ottalvós tábor szervezésében, vezetésében vehettem részt. Azt kell elmondani, hogy életem legmeghatározóbb élményei voltak ezek a táborok, amiket mi szerveztünk fiataloknak, hátrányos helyzetű gyerekeknek, és azt kell mondanom, hogy azt látjuk, hogy a nyári táborozás olyan életre szóló élmény, közösségi élmény, barátság, olyan tapasztalatokra tehetnek szert ott a gyermekek, a fiatalok, melyek sehol máshol nem pótolhatók.

(21.50)

Ez nem is a családban megvalósuló tevékenység, nem is az iskolai keretek között megvalósuló tevékenység, hanem valami egészen más, felszabadultság, sport, mozgás, öröm, közösségi játékok, barátság, az egymásra való utaltság játékokban, akadályversenyeken, és persze tanulás, játszva tanulás. Alapvetően ez a hozzáállásom a nyári táborokhoz, és személyes tapasztalatom is az, hogy nagyon sok ilyen jó tábor van szerte Magyarországon. A legnagyobbról beszélünk most, az Erzsébet-táborról és az Erzsébet-programról, mert azt gondolom, hogy mindannyiunknak, akik itt vagyunk a parlamentben, elkötelezetteknek kell lennünk a gyermekek nyári táboroztatása mellett, ahol kikapcsolódhatnak, pihenhetnek, játszhatnak, élményeket és új barátokat szerezhetnek a fiatalok, és a szabadidőt hasznosan és közösségben töltik el.

Talán ez a legfontosabb, hiszen a mostani világban, ahol sokszor virtuális közösségek vannak, ahol sokszor a szabadidő kifolyik a kezünk közül, haszontalanul kerül eltöltésre, a közösség, a valódi közösségek és a szabadidő hasznos eltöltése olyan kulcsfogalmak, amelyek mindenképpen jellemzik az Erzsébet-táborokat.

A nyári gyermektáborok a szülők számára is könnyítést jelentenek, ugyanis nyerhetnek pár nap nyugalmat, szülőként ezt tapasztalatból is tudjuk, és kikapcsolódást nyerhetnek, miközben a gyermeküket biztonságban tudhatják, ahol jól érzik magukat, és vigyáznak is rájuk. Az iskolák és sportegyesületek által szervezett táborok mellett évről évre egyre népszerűbbek az országos Erzsébet-táborok, amelyek tartalmas kikapcsolódási lehetőséget jelentenek a gyermekeknek a nyári szünetekben. Az Erzsébet-táborban évről évre egyre többen vesznek részt, 2016-ban 90 ezren, 2017-ben már több mint 100 ezren, 2018-ban 126 ezren, míg a tavalyi nyáron minden eddiginél több, 130 ezer gyermek vett részt az Erzsébet-táborok valamelyikében. Nekem is volt lehetőségem Simicskó miniszter úrral ellátogatni a zánkai táborba, majd az ottani aktivitásokról, a hazafias nevelésről ő fog a KDNP-frakció nevében a későbbiekben fölszólalni, de azt gondolom, hogy nekünk is nagy élmény volt az ott-tartózkodás.

Az Erzsébet-program az ottalvós és napközis táborokon kívül tartalmaz családoknak és nyugdíjasoknak szóló kikapcsolódási lehetőséget is. Ahogy államtitkár úr elmondta, ez 2016-ban már különvált, és két külön működési formában a nagycsaládos- és idősüdültetés, illetve az ottalvós napközis táborok különváltak jogilag, de azt lehet mondani, hogy az elmúlt nyolc évben az Erzsébet-program keretében másfél millió magyar ember jutott üdülési lehetőséghez. Azt gondolom, hogy ez egy óriási szám, nagyon nagy szó, és arról is szól ez a törvényjavaslat, hogy ne álljunk meg ennél a számnál, a másfél millió embernél, hanem még többen tudjanak eljutni akár majd ismétlődően, és aztán még szélesebb körben tudjanak eljutni ezekbe a táborokba magyar emberek.

Az Erzsébet-táborok résztvevői számos kulturális, honismereti, készségfejlesztő, sport- és szórakoztató programokon vehetnek részt, ahol játékos, tapasztalati úton megismerkedhetnek többek között az esélyegyenlőség fontosságával, a magyar kultúra, a kereszténység értékeivel, a fenntarthatóság, környezetvédelem témakörével is.

A nemzeti kormányunk már tíz éve azon dolgozik, hogy a magyar nemzet határokon átnyúlóan újra egyesüljön. Így a tavalyi nyáron az Erzsébet-tábor erdélyi helyszínén már anyaországi és határon túli magyar gyermekek is közösen táborozhattak. Azt gondolom, hogy ez is egy nagyon fontos mérföldkő az Erzsébet-táborok életében.

Itt szeretnék részben válaszolni jobbikos képviselőtársam felvetésére, aki az ukrán gyerekeket vetette föl. Itt ketté kell választani két dolgot. Egyrészt évek óta folyik az a program a Velencei-tó mellett, ahol olyan ukrán gyerekeknek biztosít a magyar kormány táborozási lehetőséget, akik valamelyik vagy mindkét szülőjüket elvesztették az ukrajnai fronton a háborúban, és ez a magyar állam felajánlása számukra, hogy egy ilyen rekreációs lehetőséget kaphatnak. Én személyesen többször voltam ott náluk, és sokaknak ez volt életükben az első nyaralás. Ezenkívül pedig Zánkán volt olyan tábor, amelyet szintén a nemzetpolitikai államtitkárság társfinanszírozott vagy segített, ahol kárpátaljai magyar fiatalok magyarul tanuló, Kárpátalján lévő ukrán fiatalokkal közösen táborozhattak szintén az összetartozás élményét erősítve. Tehát kizárólag olyan fiatalok voltak ott Zánkán, akik magyarul tanuló ukrán fiatalok, és ott élnek effektíve magyar többségű vagy részben magyar többségű területeken. Erre utalhatott képviselő úr, csak ezt szerettem volna tisztába rakni, hogy ez két különböző tábor, és ezekről van szó.

Nagyon fontosnak tartjuk, hogy az Erzsébet-táborok a rengeteg élmény mellett találkozási pontokká is váljanak a Kárpát-medence különböző területeiről érkező magyar gyermekek számára. Óriási jelentősége van annak, hogy gyermekkorban élő kapcsolatokat, barátságokat alakítsanak ki a külhonban és az anyaországban élő magyar gyermekek, hogy elfogadják, megértsék egymást, és hogy megéljék az összetartozás élményét. Ezek a táborok hozzájárulnak, hogy a táborozók később felnőttként felelősségteljes magyar állampolgárokká váljanak, akik összetartanak, és számíthatnak egymásra, ezáltal ismét naggyá és erőssé téve Magyarországot.

Az előttünk fekvő törvényjavaslat azt a célt szolgálja, hogy az Erzsébet-táborok megvalósításához szükséges források a jövőben is rendelkezésre álljanak, ezáltal pedig az eddigi magas szintű feladatellátás is folyamatosan biztosított legyen. A jelen törvényjavaslat rögzíti, hogy a táboroztatás során előnyben kell részesíteni a szociálisan rászoruló gyermekeket és családokat. Az Erzsébet-táborokban való részvétel és a jó minőségű egészséges étkezés biztosítása a továbbiakban sem lehet pénz kérdése. A tavalyi nyári ottalvós táborokban a heti ellátásért, étkezésért és a programokért a gyermekeknek egy nagyon jelképes összeget kellett fizetni, de hátrányos helyzetű diákok még ezt az összeget is később levásárolhatták. Emellett minden egyes táborozó térítésmentesen utazhatott az Erzsébet-táborba és aztán haza.

Az Erzsébet-táborok évről évre népszerűbbek, számos hátrányos helyzetű gyermek számára az év legnagyobb nyaralását jelenti, ahol barátokat, élményeket szerezhetnek. Azt gondolom, hogy a kormány döntése örömteli az Erzsébet-táborok vonatkozásában. A mostani döntés szerint a napközis táborokat már meg lehet tartani. Készülnek is, nagyon komoly felújítások fejeződtek be Zánkán, Fonyódligeten, vagy akár Erdélyben is az elmúlt években várják a gyermekeket. A kormány hamarosan dönt majd arról, hogy az ottalvós táborokat engedélyezie a járványhelyzetre tekintettel, vagy milyen különleges szabályokkal, létszámkorlátokkal engedélyezi a táborokat. Azt gondolom, hogy helyes döntés volt, és azt reméljük, hogy nyilvánvalóan máshogy, mint az eddig megszokott években, a koronavírus-járvány miatt egy kicsit csökkentett tartalommal, kicsit talán kisebb létszámban, de a magyar gyermekek ugyanúgy élvezhetik az Erzsébet-tábor előnyeit és a közösségépítés és a közösségben való játék, szabadidő-eltöltés előnyeit, mint ahogy ezt tehették az elmúlt években.

A táborozás nagyon fontos, arra kérek mindenkit, hogy a táborozásnak ezt a formáját is támogassa, ahogy a KDNP-frakció is támogatja a törvényjavaslatot. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  197  Következő    Ülésnap adatai