Készült: 2024.09.21.09:37:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

130. ülésnap (2020.05.19.), 163. felszólalás
Felszólaló Dr. Selmeczi Gabriella (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:45


Felszólalások:  Előző  163  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SELMECZI GABRIELLA, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, tisztelt elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Hazánk Alaptörvénye a „Szabadság és felelősség” című fejezetében, a XVI. cikk (1) bekezdésében rögzíti, hogy minden gyermeknek joga van a megfelelő testi, szellemi és erkölcsi fejlődéséhez szükséges védelemhez és gondoskodáshoz, melynek iránymutatásul kell szolgálnia minden országgyűlési képviselő számára az alsóbb szintű jogszabályok megalkotásakor. A ma tárgyalt törvénymódosítás célja, amivel egyetértünk, hogy az örökbefogadás legyen hatékonyabb, legyen gyorsabb, legyen gördülékenyebb, és hogy az örökbefogadást tervező személyek, valamint az örökbefogadásra váró gyermekek minél gyorsabban egymásra találhassanak. A Központi Statisztikai Hivatal által közzétett adatokból megállapítható, hogy 2010 és 2018 között a lezárult örökbefogadások száma 36 százalékkal, 735-ről 1000-re emelkedett. A növekedés túlnyomó részét a gyermekvédelmi szakellátásban nevelkedő gyermekek örökbefogadása teszi ki, amelyek többségükben titkos örökbefogadások, ezek száma 49 százalékkal, 443-ról 659-re nőtt. Az elmúlt években évente 1200 és 1400 közötti új alkalmassági kérelmet nyújtottak be az örökbe fogadni szándékozók, mely számadatok esetében a házaspárok egy kérelmezőnek számítanak. Az örökbe fogadni szándékozók száma az elmúlt évek során jelentősen emelkedett, 2010 óta mintegy 90 százalékkal. Az alkalmassági vizsgálat és a gyámhatósági eljárás során érvényesülnie kell a diszkrimináció tilalmának, vagyis a vallás, politikai vagy más vélemény, nemzeti vagy társadalmi származás, fogyatékosság, vagyoni, születési vagy egyéb helyzet szerinti különbségtétel nélkül kell elvégezni. A leendő örökbe fogadók kiválasztásánál elsődleges szempont, hogy személyiségük, körülményeik alapján várhatóan mennyire tudnak majd a gyermek számára hosszú távon családi hátteret s minél kedvezőbb fejlődési feltételeket teremteni.

Az örökbefogadás a gyermek helyettesítő gondozását hivatott biztosítani a számára legmegfelelőbb módon. Ahhoz, hogy a szerető családban való nevelkedés és ezáltal a minőségi élet feltételei minél több gyermek számára elérhetővé váljanak, elengedhetetlen az örökbefogadás jelenlegi szabályainak módosítása. Jelen javaslattal tehát a kormány célja az örökbefogadási eljárás szabályainak egyszerűsítése, ezáltal a sikeres örökbefogadások számának növelése, ennek elősegítése, mely minden esetben a gyermekek érdekeinek szem előtt tartásával történik. Tehát ez a kormány célja, ezzel a Fidesz-frakció egyetért, és azt támogatja.

A törvényjavaslat az alábbi módosításokat vezetné be, amelyeket támogatunk: a gyermekek örökbefogadását elősegítő intézkedések között szerepel, hogy a gyermek örökbe fogadhatóvá válása szempontjából lényeges változás, hogy az ideiglenes hatályú elhelyezés időtartama beszámít az örökbe fogadhatóvá nyilvánításhoz szükséges időtartamba, melyet a gyermek családjából történt kiemelésének kezdő időpontjától kell számítani. Ez lehetővé teszi, hogy a gyermek örökbefogadhatóságának feltételét a családból történő kiemelésétől kezdődően vizsgálja a gyámhatóság, amely elősegíti a törvényi feltételek teljesülése esetén a gyermek minél korábbi életkorban történő örökbefogadását. Ez a gyermekvédelmi törvény módosításával lesz elérhető.

A szülői kapcsolattartás teljes hiánya esetén, ahogy ezt államtitkár úr is elmondta az expozéjában, az örökbe fogadhatóvá nyilvánítás feltételeként előírt jelenlegi fél év időtartam 3 hónapra, rendszertelen kapcsolattartás esetében 1 évről 8 hónapra csökken, így a gyermek korábban válhat örökbe fogadhatóvá a szülő felróható magatartása esetén  polgári törvénykönyv. Az örökbe fogadhatóvá nyilvánítás hatálya 2 évről 4 évre emelkedik, ami csökkenti az esetleges meghosszabbítási eljárások számát, ezzel csökkenti az adminisztrációs terheket is. Ezekkel is egyetértünk, támogatjuk azokat.

A gyermek mielőbbi örökbefogadása előkészítéséhez a gyermekvédelmi szakértői bizottság összefoglaló véleményének az örökbe fogadhatóvá nyilvánítási eljárással párhuzamosan és nem azt követően történő előkészítése szintén csökkenti a gyermek örökbefogadása előkészítésének időtartamát. Ezt is támogatjuk.

A másik nagy csoport, amiről államtitkár úr beszélt, az örökbe fogadni szándékozókat érintő változások. Az örökbe fogadni szándékozók szempontjából szigorúbb előírás, hogy a körülményeik tekintetében a valóságnak megfelelő információkat kell szolgáltatniuk a gyermekvédelmi szakszolgálat és a gyámhivatal részére. Erről volt szó az expozéban, mi ezt a módosítást, ezt a szigorítást nagyon fontosnak tartjuk és támogatjuk. Ennek elmaradását értékelni kell az alkalmasságra vonatkozó vélemény kialakításánál.

(19.30)

Így az örökbe fogadni szándékozók részéről a valós körülmények feltárásának elmaradása az örökbefogadásra vonatkozó alkalmasság megállapításának elutasításához vezethet, illetve a későbbiek során az alkalmasságuk felülvizsgálatát eredményezi.

Az örökbe fogadni szándékozók számára könnyítést jelenthet, hogy az alkalmassági eljárás során a jelenleg kötelezően elvégzendő örökbefogadói tanfolyam, amelynek célja, hogy segítse az örökbefogadásra történő felkészülést, önkéntesen igénybe vehetővé válik  erről beszélt államtitkár úr is. Mi támogatjuk azt, hogy ennek a tanfolyamnak az elvégzése önkéntes vállalás legyen, és valószínű, hogy szeretnénk még ehhez a ponthoz módosító indítványt beterjeszteni a KDNP-vel.

Az örökbe fogadni szándékozók számára segítséget nyújt az évente legfeljebb 10 nap munkavégzés alóli mentesítés a gyermekkel történő ismerkedés érzékeny időszakában. A munkavállalót a kérésének megfelelő időpontban, az örökbefogadást elősegítő szervezet által kiállított igazolás alapján, a kiállítástól számított 90 napon belül mentesíteni kell a munkavégzési kötelezettség alól. Az igénybevételről a munkavállalónak legalább 5 munkanappal korábban tájékoztatnia kell a munkáltatót.

A módosítás tágabb lehetőséget biztosít az idősebb örökbe fogadni szándékozóknak: ha az örökbe fogadható gyermek betöltötte a 3. életévét, ebben az esetben az örökbe fogadó szülő és a gyermek életkora között a legfeljebb 45 év helyett 50 év lesz a korkülönbség. Ez elhangzott az expozéban, támogatjuk ezt a javaslatot, hiszen nagyon sok megkeresés érkezett, hogy emeljük itt 45 év helyett 50 évre a korkülönbséget.

Az örökbefogadást követő könnyítések tartoznak a harmadik nagy csoportba. A magyar állampolgárságú szülők által örökbe fogadott külföldi állampolgár kiskorú gyermekekre nézve a módosítás a jelenlegihez képest további kedvezményt állapít meg: az örökbe fogadott gyermek érdekét szolgálja, ha a Magyarországon elismert örökbefogadás által minél könnyebben a magyar állampolgárságú szüleivel azonos állampolgárságot tud szerezni, így kérelemre kedvezményesen honosítható lesz az a kiskorú nem magyar állampolgár, akit magyar állampolgár fogadott örökbe. És egy nagyon fontos dolog: ebben az esetben is feltétele azonban a honosításnak az, hogy az érintett személy a magyar jog szerint büntetlen előéletű, és a kérelem elbírálásakor ellene magyar bíróság előtt büntetőeljárás nincs folyamatban, ne legyen folyamatban, valamint honosítása Magyarország közbiztonságát és nemzetbiztonságát nem sértheti, nem sérti.

A működési engedéllyel rendelkező, örökbefogadás utánkövetését végző közhasznú szervezetek számára feladataik ellátásához az emberi erőforrások minisztere egyedi támogatást nyújt, ahogy ezt hallottuk az expozéban, amit egyébként a módosított gyermekvédelmi törvény rögzít, így jogi garanciát biztosít ezen szervezetek feladatellátásának finanszírozására; ezt támogatjuk.

Álláspontunk szerint a javaslat a gyermekek érdekeit szem előtt tartva szabályozza az átalakítás kapcsán érintett kérdéseket, így a megvalósuló, az örökbefogadást tervező személyek, valamint az örökbefogadásra váró gyermekek számára egyaránt előnyös változások kellő biztonsággal mehetnek végbe. Az említettek tükrében látjuk, hogy a kormány is elkötelezett abban, hogy biztosítsa a jogszabályi feltételeket, lehetőségeket ahhoz, hogy minél több gyermek észszerű határidőn belül szerető családban nevelkedhessen.

Tisztelt Képviselőtársaim! Köszönöm a figyelmüket, és kérjük, hogy támogassák az előttünk fekvő javaslatot. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  163  Következő    Ülésnap adatai