Készült: 2024.09.24.00:33:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

184. ülésnap (2004.11.09.), 6. felszólalás
Felszólaló Bársony András
Beosztás külügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:25


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÁRSONY ANDRÁS külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Engedje meg, hogy néhány dologban kommentáljam mindazt, amit elmondott. Mindenekelőtt szeretnék egy nagyon fontos dolgot elmondani. Ön úgy kezdte, hogy a kettős állampolgárság. Sokszor elmondtuk, és azoknak a felelőssége is benne van a mostani tájékozatlanságban - ha van ilyen az országban ebben a tárgykörben -, akik nem veszik tudomásul, hogy Magyarországon a kettős állampolgárság egy létező jogintézmény. A népszavazás nem a kettős állampolgárságról szól, hanem arról, hogy valakik, jelen esetben a határon túl élő magyarok milyen feltételek mellett szerezhetik meg a magyar állampolgárságot; egész pontosan egy feltétel mentén, hogy a helyben lakás, amely az állampolgárság megszerzésének általános feltétele, az ő esetükben ne legyen feltétel. Erről szól a népszavazás, nem pedig a kettős állampolgárságról. Ez az egyik dolog.

A másik, hogy van-e a parlamentnek felelőssége abban, amit ön úgy fogalmazott meg, hogy a parlamenti képviselők aktivitásának a hiánya miatt tartunk itt. Én meg azt mondom, hogy nem ezért. A parlamenti képviselőcsoportok és a parlamenti pártok elutasító álláspontja vezetett ide. Tessék elővenni az összes parlamenti jegyzőkönyvet az előző kormány idejéből, és azt fogja látni, hogy kezdve a miniszterelnöktől, a külügyminiszteren és a politikai államtitkáron keresztül az összes parlamenti párt ezzel a kezdeményezéssel kapcsolatban akkor úgy fogalmazott, hogy nem időszerű, nincs rá szükség, nem így kell megoldani, más megoldást találtunk, de nem sorolom a végtelenségig az érveket, amelyek alapján nem támogatták. Nem arról van szó tehát, hogy nem voltak aktívak a parlamenti pártok, hanem arról, hogy többek között az önök kormánya is messze elutasította az ügynek még a gondolatát is. Lehet erre persze azt mondani, hogy népi kezdeményezés révén mégis megvalósul - így van -, de azt azért tudni kell, hogy ilyen esetben a felelősség kérdésében nem feltétlenül az általános alapelvekből kellene kiindulni, hanem fel kellene vetni, hogy azok, akik kezdeményezték ezt az egészet, vajon átgondolták-e, hogy őket milyen felelősség terheli például akkor, ha sikertelen, eredménytelen vagy nem olyan eredményű lesz a népszavazás, mint amit ők gondoltak.

Tisztelt Országgyűlés! Ön azt is mondta, hogy kevesen tudják, mi a kérdés. Hát persze. Ha azok, akik egyébként az „ igenö-re próbálják mozgósítani a társadalmat, persze nem azt a kérdést olvassák fel nap mint nap, hanem valami egészen másról próbálják meggyőzni a lakosságot, akkor azt gondolom, azt kellene mondani, úgy volna tisztességes, ha mindenki arról a kérdésről beszélne.

Állampolgárság, hogy a dolog érdeméről is essék szó. Magyarországon az alkotmány és az Alkotmánybíróság már megfogalmazta, hogy nincs kétfajta állampolgárság, csak egyfajta állampolgárság van, és ez az állampolgárság mindenki számára ugyanazokat a jogokat és kötelezettségeket jelenti. Egy korlátozás van a választójog tekintetében valóban, hogy a választójog esetében az állampolgárság mellett a kötelező állandó lakhely is kritériumként szerepel. De képviselő urak és hölgyek, azt azért tudni kell, hogy aki magyar állampolgár, attól az állandó lakhelyre való bejelentkezés igényét nem lehet megtagadni. Ha tehát valaki állampolgár, még ha az állampolgárságának a megszerzése pillanatában nem is rendelkezik állandó magyarországi lakhellyel, bármelyik pillanatban törvényesen és jogosan követelheti, hogy legyen ilyen lakhelye Magyarországon (Herényi Károly: Ezzel riogatják a lakosságot.), ezt követően pedig felvehető a választói névjegyzékbe.

Hogy ki riogat kit, erre egyetlenegy példa: 800 ezernél több magyarigazolványt adtak ki. Mi lesz, ha csak ennyien fogják igényelni a számukra új magyar állampolgárságot? Képviselő hölgyek és urak, azt gondolom, a magyar állampolgárok tisztában vannak azzal, hogy ők mint magyar állampolgárok milyen szociális és egyéb ellátásban részesülnek az állampolgárság jogán. Lehet, hogy nincs meg a végösszege, lehet, hogy valaki úgy gondolja, ez riogatás, de mindenki pontosan tudja, hogy mi az, amit ő befizet és mi az, amit ő kap ezért. Ez a tétje ennek az egyébként nem túl nagy felelősséggel elindított népszavazási kezdeményezésnek.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai