Készült: 2024.05.17.20:35:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

179. ülésnap (2021.02.15.), 264. felszólalás
Felszólaló Farkas Gergely (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:34


Felszólalások:  Előző  264  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FARKAS GERGELY (független): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmúlt napokban volt 12 éve, hogy egy bűnöző horda brutálisan legyilkolta a veszprémi kézilabdacsapat román játékosát, Marian Cozmát, társai  egy horvát és egy szerb válogatott sportoló  pedig szintén életveszélyes sérüléseket szenvedtek. A tragédia a hazai sportéletet és az egész országot megrázta, mindenki osztozott a csapat és a család gyászában. Az emberölés miatt elítélt elkövetők 13-tól 18 évig tartó szabadságvesztést kaptak, tehát sajnos az életfogytig tartó büntetést nem találta indokoltnak a bíróság, ráadásul egyikük azóta már jó magaviselete miatt szabadult is a fegyházból. Igaz, nem sokáig volt kint, hiszen bűnözői életmódját a gyanú szerint ott folytatta, ahol abbahagyta, most prostitúciós bűncselekmények miatt tartóztatták le a gyilkost. „Egyszerű, tisztességes emberek vagyunk, akik bodzagyűjtésből és vasazásból élnek.”  nyilatkozta nem sokkal a veszprémi eset után az egyik elkövető édesanyja. Nem csoda, hogy ez újabb felháborodást váltott ki minden tisztességes emberből, hiszen a bűnözők láthatóan nagyon jó anyagi körülmények között éltek, luxusautókkal jártak, fényűző életvitelükkel a közösségi médiában is gyakran büszkélkedtek. A fent említett, a gyanú szerint nőket is futtató bűnöző 2018-as feltételes szabadságra bocsátása után szemtanúk szerint óriási szabadulóbulin mulatott, és újra egy luxus-BMW-vel furikázott.

Nem véletlen hozom fel a bűnözők családjának anyagi helyzetét. Marian Cozmát nem lehet visszahozni az élők sorába, és a megítélt kártérítés sem fogja enyhíteni a Cozma-család azóta is tartó fájdalmát, de annak kifizetése esetén legalább nem kellene nélkülözniük a kézilabdás nyugdíjas, nehéz körülmények között élő szüleinek. Önmagában az is szomorú, hogy az illetékes hatóságok nem képesek érvényt szerezni a végrehajtásnak, és a láthatóan nem szűkölködő famíliákon nem tudják behajtani a több tíz millió forintra rúgó bűnügyi költséget és a megítélt kártérítést. Az viszont még inkább felháborító, hogy a kártérítésből többek között azért sem lát egyetlen fillért sem a család, mert a jogszabályok szerint az elkövetőknek előbb a közel százmilliós bűnügyi költséget kell megfizetniük az államnak, csak utána következhet a sértett hozzátartozóinak járó kártérítés. Szörnyen igazságtalan ez a helyzet, hiszen ezzel az állam a saját igényeit előbbre helyezi, mint azoknak az embereknek a polgári jogi igényét, akiknek teljesen tönkrement az élete a gyermekük elvesztése miatt, nemcsak lelki, hanem anyagi értelemben is.

Természetesen nem egyedi helyzetről van szó. Az ismertebb esetek közül említhetném még az olaszliszkai gyilkosságot is, ahol a Szögi Lajost gyermekei szeme láttára agyonverő bűnözőktől sem sikerült behajtani a megítélt kártérítés összegét, többek között azért, mert előbb a bűnügyi költségeket kellett kifizetni. Érthetetlen tehát, hogy miért nem mutat több empátiát a kormányzat az áldozatok felé, és miért nem lehet megcserélni a kielégítési sorrendet, ha más nem, legalább egyedi mérlegelés alapján. Én magam is kezdeményezni fogom ennek az igazságtalan rendszernek a megváltoztatását, hiszen minden jóérzésű ember igazságérzetét bántja ez a helyzet, ráadásul vélhetően a költségvetést sem döntené be, ha ilyen esetekben nem sikerülne behajtani a teljes bűnügyi költséget.

Arra szólítom fel az illetékes kormányzati szereplőket, hogy ők is gondolkodjanak el ennek a helyzetnek a rendezési lehetőségein, ellenzéki és kormánypárti képviselőtársaimat pedig egyaránt arra kérem, hogy a hamarosan elkészülő és benyújtandó konkrét javaslatomat támogassák, mert az igazságtétel minden áldozatnak jár, nemcsak erkölcsi, hanem anyagi értelemben is. Köszönöm a figyelmet. (Taps a függetlenek soraiból.)

(19.30)




Felszólalások:  Előző  264  Következő    Ülésnap adatai