Készült: 2024.05.21.05:30:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

164. ülésnap (2020.11.09.), 189. felszólalás
Felszólaló Farkas Gergely (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:15


Felszólalások:  Előző  189  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FARKAS GERGELY (független): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! „A vidék panasza” címet adtam ennek a felszólalásnak Moldova György Az Őrség panasza című könyve után, de nem a vidék összes panaszáról, hanem kizárólag a választókerületemben felmerült problémákról szeretnék beszélni felszólalásomban, amelynek az apropóját az adja, hogy fontosnak tartom, hogy ne csak különböző rendezvények kapcsán vagy éppen személyes találkozók miatt látogassak el egy-egy településre, hanem arra is lehetőséget, alkalmat adjak, hogy bárki eljöhessen, szabadon, kötetlenül elmondhassa a panaszát, megkereshessen engem, feltehesse a kérdését, és ilyen tekintetben köztéri fogadóórákat tartottam október hónap folyamán mind a 23 településen a választókerületemben. Erről az összességében  nem túlzás azt mondani  több száz beszélgetésből és az azokban felmerülő problémákról szeretnék egy csokornyit bemutatni, elmondani itt az Országházban, hiszen ezeknek a köztéri fogadóóráknak ez az egyik célja; a másik célja, hogy a konkrét ügyekben hatóságokhoz, konkrét minisztériumokhoz tudjak fordulni, ezeket nagyrészt már megtettem, de általános problémák is felmerültek, és ezekről szeretnék most beszélni az előttem álló néhány percben. Nagyon sok nyugdíjas honfitársam keresett meg ezeken az alkalmakon, és nem meglepő módon a nyugdíjuk kapcsán mondták el panaszukat, egyrészt a nyugdíjak mértéke kapcsán, amely nagyon sok esetben méltatlanul alacsony egy átdolgozott élet után, másrészről a nyugdíjemelések kapcsán mondták el kritikájukat, hogy nem veszik azt észre, hogy az inflációval megegyező mértékben emelné a kormány a nyugdíjak mértékét. A harmadik kritika pedig, amely elhangzott ezektől a honfitársainktól, a nyugdíjemelések módszertanával kapcsolatos, hogy ugyanis mindenki ugyanolyan százalékban részesül nyugdíjemelésben, és mi is régóta mondjuk, jómagam is több éve mondom már a differenciált nyugdíjemelésnek a fontosságát, miszerint az alacsonyabb nyugdíjjal rendelkezők nagyobb mértékű emelést kapnának, akik pedig már szép, több százezres nyugdíjban részesülnek, ők viszont kisebb mértékű emelésben részesülhetnének, fontos lenne ennek a bevezetése annak érdekében, hogy ne távolodjon egymástól a nyugdíjak értéke, hanem minél inkább közelítsék egymást.

A nyugdíjasok, a nyugdíjak mellett a másik visszatérő probléma a munkahelyek kérdése volt. Választókerületemben sajnos sok esetben komoly hiány van a fizetőképes, jól fizető munkahelyekből. Jól mutatja ezt, hogy az egyik ilyen fogadóórám alkalmával, egy péntek délután az egyik helyszínen éppen egy kisbusszal érkeztek haza a dolgozók, nem közelebbi helyről, mint Budapestről jöttek haza az átdolgozott napok után, mert Budapestre kell eljárniuk  konkrétan Csikériáról van szó, amely a déli határ melletti település, egy kistelepülés , tehát naponta vagy akár hetente, de rosszabb esetben naponta több száz kilométert kell megtenniük azért, hogy dolgozni tudjanak, és fizetőképes keresethez jussanak. És hogy mennyire nincsenek munkahelyek, azt az is bizonyítja, hogy nagyon sok fiatal és kevésbé fiatal külföldre kényszerül, szinte mindenhol elmondták azt, hogy a fiatalok elmennek a nagyvárosokba, jobb esetben még Magyarországon belül, rosszabb esetben pedig külföldre, hogy hazajönneke, visszajönneke, az pedig nyitott kérdés, sajnos nagyon sok esetben nem.

Visszatérő téma volt a választókerületben az utak minősége, már csak azért is, mert Bányai Gábor fideszes országgyűlési képviselő 2018-ban, a választási kampányban azt ígérte, hogy majd ő elintézi, hogy minden olyan utat, amelyet néhány évvel korábban nem újítottak fel, 2020-ig felújítsanak. Ehhez képest azért nagyon komoly lemaradásban van ez az ígéret, ez a projekt. Nem akarok végigmenni az összes úton, csak néhányat említenék meg, például a Kiskunhalas-Kecel utat, amely borzasztó állapotban van, de említhetném például a Bácsalmásról Csikérián keresztül Tompára vezető utat, aztán lehetne még mondani például a Jánoshalma-Hajós szakaszt, és sajnos jó néhány olyan út van, amelyre nagyon-nagyon ráférne a felújítás. Ígéret van rá, sajnos, nem teljesült  nem ez az egyedüli dolog, ami nem teljesült. Bízunk benne, hogy mielőbb teljesülni fog.

Vállalkozókkal is találkoztam ezeken a fogadóórákon, nem meglepő módon a közterhek mértékéről panaszkodtak, ami nagyon magas, illetve arról, hogy míg a multi cégek milliárdos támogatásokat kapnak, ezek a kisvállalkozások, mikrovállalkozások pedig nagyon sok esetben semmilyen pályázati lehetőséggel nem rendelkeznek, illetve nem is kapnak támogatást.

(15.00)

Konkrétan tanyavillamosítási gondok merültek fel, 2020-ban ott tartunk, hogy bizonyos tanyák esetében még nincs odavezetve az áram, és ez bizony nagyon komoly problémát jelent az ott élőknek. Ezzel kapcsolatban is már fordultam az illetékes minisztériumhoz. Lehetne még sorolni a panaszokat, sajnos ennyire jutott most időm.

Én bízom benne, hogy ezekben az ügyekben történik majd előrelépés. Számomra ez a több száz találkozó nagyon hasznos volt, és ígérem, hogy ezeket a problémákat, amelyeket itt el tudtam mondani, vagy amelyeket éppen nem is tudtam elmondani, igyekszem napirenden tartani itt az Országgyűlésben, és megoldást találni rájuk. Köszönöm szépen a türelmet.




Felszólalások:  Előző  189  Következő    Ülésnap adatai