Készült: 2024.05.17.15:46:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

155. ülésnap (2020.10.12.), 108. felszólalás
Felszólaló Farkas Gergely (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:05


Felszólalások:  Előző  108  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FARKAS GERGELY (független): Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Az előző két kormányzati alákérdezés hatására hallhattuk, hogy ki mindenkinek segítettek az elmúlt években; én azokra szeretném most felhívni a figyelmet, akiknek nem segítettek, és szeretném is megragadni az alkalmat, hogy ismertessem önnel két átlagos magyar fiatal helyzetét, és arra szeretném kérni, hogy adjon nekik tanácsot, hogy mit tegyenek az előrejutás érdekében.Nézzük Klárit, aki 23 éves, eladóként dolgozik egy dohányboltban, nettó 230 ezer forintot keres. Mivel vidéki, ezért egy kisebb szobát bérel Budapesten, rezsivel együtt 85 ezer forintot fizet, megveszi a BKV-bérletét, kifizeti a telefonszámláját, meglátogatja vidéken élő családját havonta kétszer. Nagyjából 90 ezer forintja marad egy hónapban, ebből kell fenntartania magát, amiből hó végére alig marad, megtakarításra kilátása sincs. Saját lakás? Neki csak álom.

A másik fiatal Dávid, ő 26 éves, vidéki, egy városabeli vállalatnál dolgozik adminisztrátorként, nettó 166 ezer forintot kap kézhez. Szeretne már külön élni szüleitől, de anyagi okok miatt nem teheti meg. Az otthoni rezsibe, ételbe havi 60 ezer forintot ad, kifizeti a telefonszámláját, néha ruhát vesz, néha elmegy a barátokkal szórakozni, körülbelül havi 30 ezer forintja marad. A legnagyobb álma, hogy elhagyja a mamahotelt, azonban ez elérhetetlennek tűnik számára, hiszen a 30 ezer forintos havi megtakarítással egy 15 milliós házra összespórolni mindösszesen 500 hónap, azaz röpke 41 év.

Tisztelt Államtitkár Úr! A két fiatalban van még néhány közös: a devizaválság és egyéb rossz tapasztalatok miatt nem akarnak eladósodni már önálló életük kezdetén, és messze vannak még a családalapítástól, tehát a CSOK vagy a babaváró sem opció nekik. Két konkrét esetet vázoltam fel, de sok tízezer fiatal van hasonló helyzetben, hiszen a 25 év alattiak átlagkeresete a KSH szerint 189 ezer forint, ebből pedig ilyen albérletárak vagy épp élelmiszerárak mellett nem lehet félretenni, illetve manapság nem huszonévesen vágnak bele a fiatalok a gyermekvállalásba, és az sem biztos, hogy minden fiatal három gyereket akar. Mit tanácsol nekik, kedves államtitkár úr? (Taps az ellenzék soraiban.)




Felszólalások:  Előző  108  Következő    Ülésnap adatai