Készült: 2024.09.19.05:30:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

253. ülésnap (2013.02.18.),  55-61. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:01


Felszólalások:   47-55   55-61   61-67      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Nem fogadta el a választ a képviselő úr. Kérdezem a Házat, elfogadja-e. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

A Ház 188 igen szavazattal, 74 nem ellenében, tartózkodás nélkül a választ elfogadta.

Tisztelt Ház! Ferenczi Gábor, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: "Mikor épülhet meg végre a megígért korszerű mentőállomás Tapolcán?" címmel. A képviselő úré a szó.

FERENCZI GÁBOR (Jobbik): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! A régóta ígért új tapolcai mentőállomáshoz a hely, a pénz és a kész tervek már 2010-ben is megvoltak, de a mentőállomás építése azóta sem kezdődött el. Az alapkő letételére nagy csinnadrattával már 2010. szeptember 23-án sor került, amely sajnos csak szimbolikus jelleggel bírt, holott a tapolcai kistérség önkormányzatai minden tőlük telhetőt megtettek egy új mentőállomás megépítéséért. Akkor még hiányzott a Vagyonkezelő Zrt. jóváhagyása, adminisztratív okokra hivatkoztak az építkezés csúszásánál.

Majdnem egy évvel később Császár László polgármester 2011. július 19-én a tapolcai mentőállomáson bejelentette, hogy megkezdődik az új mentőállomás építése. Sümeg város építési hatósága kiadta az új mentőállomás építési engedélyét, a jogerőre emelkedéshez szükséges lemondó nyilatkozatot már minden érintett szomszéd megadta, mondta akkor a polgármester. Az ígéret 2011-ben így hangzott: a sikeres közbeszerzéseket követően 2011 nyár végén, kora ősszel megkezdődhet az építkezés, és várhatóan 2012 tavaszán már átadásra is kerülhet a mentőállomás új épülete.

(14.30)

Tisztelt Államtitkár Úr! 2010-ben a beruházáshoz szükséges 90 millió forint is rendelkezésre állt, ebből 45 milliót a kistérség adott össze településenként, lakosságarányosan, 30 millió forintot a megyei önkormányzat biztosított, míg 15 millió forintot a kormány, azaz az Országos Mentőszolgálat, az egészségügyi kormányzat. A Tapolcán és környékén élők jól tudják, hogy a mentőállomás továbbra is a régi helyen és épületben működik, amely helyi szinten is méltatlan egy járási központhoz. Ráadásul a Dr. Deák Jenő Kórház szülészeti osztályának 2007-es, majd az aktív sebészetnek és az aktív belgyógyászatnak a széles körű lakossági tiltakozás ellenére véghezvitt 2012-es bezárása óta a betegutak lényegesen megnövekedtek; Ajkára, Veszprémbe, Keszthelyre szállítják a betegeket a legegyszerűbb műtétekhez is, így igencsak indokolt lenne az új mentőállomás mihamarabbi átadása.

Kérdezem ezért a tisztelt államtitkár urat, hogy mikor épülhet meg végre a megígért korszerű mentőállomás Tapolcán, hol van az a pénz, amely egyszer már megvolt 2010-ben a korszerű mentőállomás megépítésére.

Várom a megtisztelő válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Válaszadásra Halász János államtitkár úrnak adom meg a szót.

HALÁSZ JÁNOS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Örülök annak, hogy feltette ezt a kérdést, mert el tudom mondani önnek, hogy mi a valós helyzet Tapolcán.

Rögtön az elején hangsúlyoznám, hogy a tapolcai kórházat érintő változás közel másfél éves folyamatos szakmai konzultációt követően jutott el a végső döntésig. Az összes lépésünket az vezérli, hogy segítsünk az embereken, ezen belül különösen a beteg és rászoruló embereken. A rendszer, amit mi kidolgoztunk, egyszerűbb, átláthatóbb és hatékonyabb, minden a betegek gyógyulása, egészségének megőrzése érdekében történik.

Tisztelt Képviselő Úr! Hogy mi is történt Tapolcán: szakemberek megállapították, hogy a műtétek az esetek jelentős részében egynapos beavatkozások keretén belül is elvégezhetők. Itt szeretném hangsúlyozni, hogy az egynapos sebészeti ellátásban az idei finanszírozási évben háromszorosára nőtt a havi egynapos-teljesítményfinanszírozása. Ez az egész felállás és új helyzet az intézmény véleménye szerint is megfelelő. Hangsúlyozom, hogy a nyugat-dunántúli térség négy funkcióváltó intézménye közül a tapolcai intézmény részesül a legmagasabb havi egynapos-, illetve járóbeteg-finanszírozásban.

Ami pedig a belgyógyászati eseteket illeti: túlnyomó többségük krónikus fekvőbeteg-ellátás vagy járóbetegként nappali kórházi ellátás keretén belül is ellátható. Az aktív ellátás megszűnését az elindított 24 órás sürgősségi sebészeti ügyelet a várt módon helyettesítette, a betegeket a sebészeti ambulancia folyamatosan fogadja, röntgennel, ultrahanggal, labordiagnosztikai háttérrel. Az intézmény a folyamatos ügyeleti ellátás biztosításáért kétmillió forint havi plusz fix összegű díjazásban részesül.

Tisztelt Képviselő Úr! Minderről és más helyi segítségről is Lasztovicza Jenő képviselő úr többször is tárgyalt a minisztériumunkkal, ezután a tapolcai kórház járóbeteg-ellátása 36 szakorvosi és 12 nem szakorvosi heti óraszámmal bővült. A felnőtt háziorvosi és gyermekorvosi ügyelet a kórház területére integráltan működik, ennek számos előnye közül az egyik, hogy a háziorvosi ügyelet számára folyamatos belgyógyászati konzílium áll fenn az intézmény krónikus belgyógyászati osztályán dolgozó szakorvosok által. Ez is továbberősíti az ellátás biztonságát. Látható, hogy a kórház megtalálta a helyét az új struktúrában.

Fontos az is, hogy a tapolcai kórház 2012-ben összesen több mint 68 millió forint támogatásban részesült, aminek következtében a gazdálkodásuk stabil, a szállítói kötelezettségeket jelentős részben teljesíteni tudták. A kórház területén lévő barlang jobb kihasználása érdekében az intézmény tervezi a nyári, iskolaszüneti időszakban gyermekek részére történő, két-három hetes pulmonológiai rehabilitációs ellátás megszervezését.

Tisztelt Képviselő Úr! Örömmel jelenthetem önnek azt is, hogy az Új Széchenyi-terv keretén belül 2013. február 1-jén aláírták a támogatási szerződést, így az idén megkezdődhet az a 640 millió forintos fejlesztés, amellyel egy új, 2000 négyzetméteres, kétszintes, modern infrastruktúrájú épületszárny épülhet a közeljövőben a tapolcai kórház területén. Ami pedig a mentőállomást illeti: a környék mentőkapacitás-bővítése megtörtént, nevezetesen mind a tapolcai, mind pedig a sümegi mentőállomás vonatkozásában a kapacitások megemelésre kerültek.

Tájékoztatom arról is, hogy az Országos Mentőszolgálat 2013-as költségvetésében a struktúraváltásban érintett mentőállomások kapacitásfejlesztésére 167 millió forintos pluszforrás került biztosításra, amely lehetővé teszi mindkét mentőállomás kapacitásfejlesztésének a véglegesítését. Kérdezte, hogy hol az a pénz: itt, a 2013-as költségvetésben.

Kérem, fogadja el a válaszomat. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Kérdezem a képviselő urat, elfogadja-e a választ.

FERENCZI GÁBOR (Jobbik): Tisztelt Államtitkár Úr! Ön mindenről beszélt, csak éppen arról nem, amit én kérdeztem (Halász János: Azt kérdezted, hogy hol a pénz, mondtam, hogy itt van!), hogy mikor fog megépülni Tapolcán az a mentőállomás, aminek az alapkőletételére már idestova lassan három éve sor került.

Szeretném azért elmondani, hogy tisztában legyenek vele az emberek, hogy önök mit műveltek Tapolcán és környékén az elmúlt években az egészségügy területén. 2007-ben a Fidesz és helyi csatlósai bezáratták a szülészetet, azóta nem születhetnek Tapolcán gyermekek. 2010-ben egészségügyi katasztrófahelyzetet okoztak a városban és annak környékén, amelynek mind a mai napig nincsenek meg a felelősei. 2012-ben egy 105 éves kórházból csináltak elfekvőt úgy, hogy a legalapvetőbb műtéti beavatkozások esetén is más településekre, más városokba kell szállítani a betegeket, sok esetben fogalma sincs a mentőszolgálatnak, ahogyan önöknek sem, hogy ezeket a betegeket hova szállítsák. Szeretném rögzíteni, hogy minden egyes haláleset, ami az önök rombolásának a következménye (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), az önök lelkiismeretén szárad.

A válaszát nem tudom elfogadni. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: A képviselő úr nem fogadta el a választ, ezért kérdezem a tisztelt Házat, hogy elfogadja-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

A Ház a választ 187 igen szavazattal, 41 nem ellenében, 8 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Sós Tamás, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be a nemzetgazdasági miniszterhez: "Miért titkolja a kormányzat a felnőttképzésben nyertes pályázatokat?" címmel. Parancsoljon, képviselő úr!




Felszólalások:   47-55   55-61   61-67      Ülésnap adatai