Készült: 2024.09.21.18:54:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

238. ülésnap (2012.11.19.),  63-69. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:25


Felszólalások:   57-63   63-69   69-75      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! A képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem ezért az Országgyűlést, elfogadja-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 193 igen szavazattal, 65 nem ellenében, 6 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Lendvai Ildikó képviselő asszony, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: "Egy hajléktalan, egy nap?" címmel. Lendvai Ildikó képviselő asszonyt illeti a szó, parancsoljon!

LENDVAI ILDIKÓ (MSZP): Köszönöm a szót, alelnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Látszólag egy furcsa nevű (Közbeszólás a kormányzó pártok padsoraiból: Elnök!) hivatal ügyében kérdezem, valójában azonban szerencsétlen emberi sorsokról, hajléktalanokról van szó. A furcsa mozaikszó úgy hangzik: KENYSZI, ez feloldva a központi elektronikus nyilvántartó rendszert jelenti, a szolgáltatást igénybe vevők rendszerét, amire nagy szükség van és fontos feladatot lát el. E nagy nyilvántartó rendszernek egy kis szelete a hajléktalanok nyilvántartásával foglalkozik - ez is rendben van.

De a nyilvántartás mögött emberek vannak, adott esetben hajléktalanok, márpedig az interpelláció leadása óta azt is tudjuk, alkotmánybírósági ítélet mondja ki, nem elfogadható az az eljárás, ami az amúgy is szerencsétlen emberek sorsát nehezíti.

Mi a helyzet ebből a szempontból a KENYSZI-vel? Amit én itt szóvá teszek, az nem alkotmányellenes, de a körültekintő emberségnek ellentmond. A szabályozás szerint tudniillik egy hajléktalant csupán egy nappali ellátóhelyen lehet regisztrálni úgy, hogy utána finanszírozást kapjanak. Miért baj ez? Azért, mert a nappali melegedők, a hajléktalanellátó intézmények jelentős része nem alkalmas arra, hogy egyszerre minden szükséges szolgáltatást nyújtsa. Nagyon kevés ellátóhelyen van lehetőség egyszerre a fürdésre, az étkezésre, a pihenésre, a ruhajavításra, a mosásra, a hajnyírásra és egyebekre is, márpedig ezek mind emberi szükségletek. Eme nyilvántartási szabály miatt ma az a helyzet, hogy ha a hajléktalan a nap folyamán valamelyik szükséglete miatt egy másik helyen is jelentkezik, akkor ott vagy vissza kell hogy utasítsák, vagy azzal kell az intézménynek számolnia, hogy nem finanszírozzák ezt az ellátást.

Tudom, hogy nem rossz szándék vezette ezt a gyakorlatot, de mégiscsak utalok az Alkotmánybíróság előbb már emlegetett döntésére. Ezeken az embereken segíteni kell, és nem vegzatúrákkal nehezíteni a sorsukat. Itt most a regisztrációval nyilván senki sem büntetni akart, nem ezt feltételezem, de néha egy jó szándék vagy egy bürokratikus intézkedés következménye is büntető jellegű. Itt most erről van szó.

Ezért kérdezem az államtitkár urat: most, a nagy hidegek közeledtével mit próbálnak tenni annak érdekében, hogy a hajléktalanok ne a bürokrácia útvesztőiben keringjenek a városban, hanem valóban minden szolgáltatáshoz hozzáférjenek?

(15.00)

Igen, tudom, önök módosítottak egy rendeletet, ami most péntektől lépett hatályba. Ez a rendelet ugyan a bürokráciát kicsit oldja, de az általam szóvá tett rideg szabályon nem változtat (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), ezért interpellációm tartalma érvényes.

Tisztelettel várom válaszát. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. A válaszra megadom a szót Halász János államtitkár úrnak. Parancsoljon!

HALÁSZ JÁNOS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Örülök, hogy végre önök, szocialisták is aggódnak a szegények és hajléktalanok sorsáért. 2002-2010 között nem aggódtak, amikor elvették a 13. havi nyugdíjat, a 13. havi fizetést (Dr. Józsa István: Visszaadtátok?), akkor nem kérte számon a kormányon azt sem, hogy mennyien haltak meg, fagytak meg. Képviselő asszonynak volt nyolc éve, amikor aggódhatott volna a rászoruló, nehéz helyzetben élő emberekért.

Tisztelt Képviselő Asszony! A nagy hidegek közelednek - mondja ön. Már az év elején is voltak nagy hidegek, mégis kevesebb kihűléses haláleset történt idén, mint az önök kormányzásának utolsó telén. Akkor miért nem kért számon senkit? Akkor nem aggódott, ezért szavai ma hiteltelenül csengenek. Annál is inkább, mert az ön által kérdezett témában az ügyfeleket semmilyen hátrány nem érheti az új nyilvántartás bevezetésével.

Az új igénybevevői nyilvántartás kialakításának célja a szociális szolgáltatások finanszírozásának követhető ellenőrzése, a szolgáltatások párhuzamos finanszírozásának kiszűrése. Az új nyilvántartás csak annyi változást hozott, hogy a normatív állami hozzájárulás a napi jelentés megtételén alapul. Ennek elmulasztása pedig a hozzájárulás visszavonásával járhat. Sem a finanszírozási rendszer alapelveiben, sem a támogatások lehívásában nem történt változás.

Fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy az elmúlt években folyamatos adminisztrációcsökkentést hajtott végre tárcánk, az új nyilvántartási rendszer csak az eddig is meglévő, papír alapú adminisztráció egy részének digitalizálását jelenti. A rendszer megismeréséhez és alkalmazásának elsajátításához féléves felkészülési idő állt rendelkezésre, az intézményekben ellátottak adatainak feltöltésére három hónap állt rendelkezésre. A jelentést ekkortól kellett mindennap teljesíteni, ugyanakkor a rendszer használatának elsajátítása érdekében június 30-áig a jelentésnek a normatív támogatásra vonatkozó hatása nem volt.

Természetesen azzal számolni kell, hogy a jogszerűtlenül működő, illetve a követelményeknek megfelelni nem tudó vagy nem akaró szolgáltatók elesnek a finanszírozástól. Véleményem szerint az új rendszer bevezetése csak felszínre hozta az eddigi működés hiányosságait és diszfunkcióit. Egy nyilvántartási rendszert felelősségteljesen kell vezetni, azon nem lehet nem számon kérni azt, hogy egy szolgáltató olyan igénybevevőket is rögzít, akik az adott napon az adott szolgáltatást nem vették igénybe. Ugyanakkor a nappali melegedők kötelesek az összes jogszabályban felsorolt szolgáltatást biztosítani és nyújtani.

Tisztelt Képviselő Asszony! Megnyugtatom, a kormány - hasonlóan az elmúlt évhez - idén is gondolt a hajléktalanokra. (Lukács Zoltán: Az kevés, valamit tenni is kellene.) Ezt jelzi, hogy a nehéz gazdasági helyzet ellenére is - melyet egyébként ön, az ön pártja és kormánya hagyott ránk - némileg meg tudta emelni a hajléktalanellátásra szánt pályázati támogatást. Így a kormány 2012-ben több mint 8,5 milliárd forintot fordít a hajléktalan emberek ellátására, mely összeg nagyságát évek óta, a gazdasági válság okozta rendkívüli nehézség ellenére is tartjuk. 2011-12 telén ez a kormány közel 1,3 milliárd forintot biztosított arra, hogy az ellátás fejlődhessen. Ilyen összegű többletforrás még soha nem állt rendelkezésre. Ennek keretében közel 700 éjjelimenedékhely- és 300 nappalimelegedő-férőhellyel bővült a főváros kapacitása. Szerte az országban a szolgáltatók pályázaton nyerhettek pluszforrásokat arra, hogy a téli ellátás zökkenőmentes lehessen. Erre idén is rendelkezésre áll a forrás, a kiírt pályázaton közel 350 millió forintra lehet pályázatot benyújtani.

Kérem, fogadja el a válaszomat. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Kérdezem képviselő asszonyt, elfogadja-e az államtitkári választ.

LENDVAI ILDIKÓ (MSZP): Köszönöm szépen. Államtitkár úr, a válaszát nem fogadhatom el. Ön ennél intelligensebb ember, mint hogy egy közepes képességű beosztottja szövegét felolvassa a 2002 óta történt állítólagos rémtettekről.

Ön azt mondja, önök gondolnak a hajléktalanokra. Igaz, gondoltak a hajléktalanokra, mikor három polgármesterük előterjesztésében egy mára alkotmányellenesnek bizonyult szabályzást terjesztettek elő a hajléktalanok üldözésére. (Közbeszólások a Fidesz padsoraiban.)Gondoltak a hajléktalanokra, amikor minősíthetetlen módon késtek az ellátó szolgáltatások finanszírozására szolgáló pályázat kiírásával. Gondoltak a hajléktalanokra, amikor egyes polgármestereik leromboltatják a hajléktalanok szegényes külterületi viskóit. Gondoltak a hajléktalanokra, amikor a Fővárosi Önkormányzat még egy karitatív rendezvényt sem engedélyezett a hajléktalanok számára. (Németh Szilárd István: Ne hazudozzatok összevissza! - Közbeszólások, zaj a kormánypárti oldalon. - Az elnök csenget.) Embertelen és álszent dolog azt üldözni, aki amúgy is szenved.

Nem fogadhatom el a válaszát. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Képviselő asszony nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem az Országgyűlést, elfogadja-e azt.

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 195 igen szavazattal, 77 nem szavazat ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Zagyva György Gyula képviselő úr, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a miniszterelnökhöz... (Zaj.) - kérem, tessék kicsit csöndben lenni! - "Miért diszkriminálnak a magyar hatóságok?" címmel. Az interpellációra a miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Pintér Sándor belügyminiszter úr nevében Kontrát Károly államtitkár úr fog válaszolni.

Megadom a szót, parancsoljon, képviselő úr!




Felszólalások:   57-63   63-69   69-75      Ülésnap adatai