Készült: 2024.09.22.19:11:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

233. ülésnap (2012.11.05.),  193-196. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:29


Felszólalások:   189-192   193-196   197-200      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Farkas Gergely, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: "Miért sújtják újabb költségvetési zárolással a már így is súlyos helyzetben lévő Nemzeti Kulturális Alapot, valamint lehetetlenítenek el fontos kulturális szervezeteket és célokat?" címmel. Farkas Gergely képviselő urat illeti a szó.

FARKAS GERGELY (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A Jobbik felháborítónak tartja, hogy a kormány által elrendelt újabb zárolás egyik legnagyobb vesztese a kultúra területe. A Nemzeti Kulturális Alapot érintő újabb, ezúttal 900 millió forintos zárolás visszafordíthatatlan károkat fog okozni fontos, értéket közvetítő szervezetek tucatjainak.

(17.00)

A szervezetek egy része már így is hitelből él vagy a megszűnés határán van. A kormány most ezeknek kívánja megadni a kegyelemdöfést.

Tisztelt Államtitkár Úr! Mi a bűne ezeknek a szervezeteknek? És miért mostohagyermeke a kultúra a kormánynak? Miért jó önöknek, ha holnaptól megszűnnek jelentős író-, képzőművészeti, színházi társaságok, szervezetek?

Csak emlékeztetőül: tavaly is kétmilliárd forintot zároltak az alapnál, idén februárban aztán következett egy egymilliárd forintos zárolás, majd pedig a most említett közel egymilliárdos. Mi ez, ha nem a kultúra kivéreztetése?

És kérem, államtitkár úr, ne kezdje megint a válaszát az elmúlt nyolc évre való mutogatással, hisz ha mindenképp pénzt akarnak spórolni, akkor számos más területen megtehetnék ezt. Ott van például a Jobbik ellehetetlenítésén dolgozó Terrorelhárítási Központ, amire évről évre milliárdok mennek el feleslegesen, vagy épp az eredményt elérni nem tudó cigány integrációs programok, a felesleges focistadionok, és még lehetne sorolni számos pénzszórási területet.

Az érintett szervezetek tiltakozásaira adott válaszukból idézem az önmagáért beszélő szófordulatot: "bízunk benne". Mégis miben bíznak, államtitkár úr? Miközben hetente újabb és újabb százmilliárdos megszorítást jelentenek be, úgy gondolják, hogy Matolcsy György majd meglát néhány fölös milliárdot a költségvetésben? A kultúra sajnos egy dologban biztosan nem különbözik a magyar társadalom döntő többségétől: ugyanúgy napról napra élnek ezek a szervezetek, mint ahogy az emberek nagy része; ha a költségvetési támogatásokat nem kapják meg, ha csak egy részét kapják meg, azt nem lehet majd jövőre kipótolni, mert lehet, hogy addigra megszűnik az adott szervezet.

Tisztelt Államtitkár Úr! Miért lehetetlenítenek el fontos kulturális szervezeteket? Hogy van az, hogy értelmetlen célokra van pénz, értéket teremtő és közvetítő célokra pedig nincs?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Halász János államtitkár úrnak.

HALÁSZ JÁNOS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Legyünk becsületesek önmagunkhoz is, és lássuk úgy a magyar kultúra helyzetét, ahogy van, ezért szeretnék önnek néhányat említeni a jelentősebb kulturális események sorából:

A Műcsarnokban a "Mi a magyar?" kiállításnak óriási sikere volt, a Szépművészeti Múzeumban megrendezésre kerülő Cézanne-kiállítás nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedő; a kormány 300 millió forintot adott erre a célra. De említhetném azt is, hogy 200 millió forintos kerettel folytatódik a Márai-program, valamint 100 millió forintos pályázati keret áll rendelkezésre jövőre tudományos és szakkönyvkiadásra.

Tisztelt Képviselő Úr! A kormány nem ellehetetleníti, hanem megmutatja az igazi kulturális értékeket. Ön akkor is téved, amikor azt állítja, hogy a Nemzeti Kulturális Alapnak nincs pénze a kultúra támogatására. Ne beszéljen zöldségeket! Itt is csak néhány példát említek: a könyvkiadásra több mint egymilliárd, ezermillió forint került szétosztásra a Nemzeti Kulturális Alapon keresztül idén október 29-ig. Érti, képviselő úr? (Farkas Gergely: Értem, csak nem ezt kérdeztem!) A közgyűjteményekért felelős kollégium több mint 700 millió forintos keretből gazdálkodhatott. A kulturális fesztiválokra az állam több mint 800 millió forint támogatást, vizuális művészetekre pedig közel egymilliárd forintot biztosít - mindet az idén. (Farkas Gergely: Nem ez volt a kérdésem!) Az állam a Nemzeti Kulturális Alapon keresztül tehát október 29-ig több mint hatmilliárd forintot osztott szét.

Tisztelt Képviselő Úr! A Nemzeti Kulturális Alap célja a nemzeti és az egyetemes értékek létrehozásának, megőrzésének, valamint hazai és határon túli terjesztésének támogatása. Az állami kulturális finanszírozás bizonyítottan bevált intézményét, a Nemzeti Kulturális Alapot tovább erősítjük, ha kell, finanszírozási, és ha kell, szerkezeti lehetőségeit a kulturális szféra valós igényeinek megfelelően akár rugalmasabbá is tesszük a jövőben.

Köszönöm szépen. (Farkas Gergely: És a válasz?)




Felszólalások:   189-192   193-196   197-200      Ülésnap adatai