Készült: 2024.04.26.07:50:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

118. ülésnap (2007.12.10.),  25-28. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 7:01


Felszólalások:   21-24   25-28   29-30      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Ugyancsak napirend előtti felszólalásra jelentkezett Lukács Tamás frakcióvezető-helyettes úr, a Kereszténydemokrata Néppárt képviselőcsoportjából: "Fájó sebek" címmel. Öné a szó, frakcióvezető-helyettes úr. (Zaj. - Csenget.)

DR. LUKÁCS TAMÁS (KDNP): Köszönöm. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! A várható koszovói fejlemények miatt a vajdasági magyarok ma félelemben élnek, félelemben élnek azok, akik már egyszer elszenvedték a délszláv háború gyötrelmeit, azt, hogy túszul tartották őket, elszenvedték a rombolást, és elszenvedték azt is, hogy a menekültáradatok nyomán megváltozott a Délvidék etnikai összetétele. Ma a helyzet ismételten feszült: háborús készülődésekről szóló híresztelések, katonai behívók tartják izgalomban az ott lévőket, továbbá ha a kérdést nemzetközi erők megfelelően nem kezelik, újabb menekültáradatra lehet számítani. A határon túli magyarok joggal várnák el az anyaországtól, hogy minden diplomáciai tekintélyét és erejét felhasználja a kérdés megnyugtató rendezésére.

Ebben a helyzetben derül ki csak igazán, hogy a december 5-ei népszavazás milyen mély sebeket ejtett a nemzet testén. Nehéz lenne megmagyarázni ugyanis, hogy amíg a körülöttünk lévő országok és Európa több állama természetesnek tekinti a kettős állampolgárságot, addig vannak olyan magyar politikai erők, amelyek ezt megtagadják testvéreiktől. Kétségtelen tény, hogy nagyra kell értékelnünk azokat az erőfeszítéseket, amelyeket Ukrajna tekintetében a kishatárforgalom területén a kormány elért, szükséges, de nem elégséges erőfeszítések. Azonban ez sem ad magyarázatot arra, hogy a Szerbia által elismert kettős állampolgárság helyett milyen azonos értékű megoldást kínál fel a kormány. Meggyőződésünk - mint ahogy a vajdasági magyarok is vallják -, nincs azonos értékű megoldás.

A schengeni egyezménynek való megfelelés kétségtelenül elismerése hazánknak, ugyanakkor szólni kell felelősségünkről is. A határon kívüli magyarok részére ugyanis a kérdés nem megfelelő kezelése miatt Schengen nem sikert, hanem újabb eltaszítottságot jelent. Ezért szükséges, hogy a magyar parlament minden pártja a Vajdaságban kialakult helyzetben egységes legyen, és a megfélemlítés ellen nemcsak idehaza, hanem azokért is közösen lépjünk fel, akiket magyarságuk miatt bármilyen sérelem ér. Európai uniós és NATO-tagságunknak csak akkor van értelme és jelentősége, ha ilyen helyzetekre megfelelő védelmet tudunk biztosítani.

Köszönöm, hogy meghallgattak. Remélem, hogy ezek a szavak jó talajra hullanak, és közös cselekvésre buzdítanak minket. Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz- és a KDNP-képviselőcsoport soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető-helyettes úr. A kormány részéről megadom a szót Vadai Ágnes honvédelmi minisztériumi államtitkár asszonynak. Államtitkár asszony! (Zaj. - Csenget.)

DR. VADAI ÁGNES honvédelmi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Képviselő Úr! Szeretném megköszönni, hogy napirend előtti felszólalásában egy nagyon fontos kérdésre, a koszovói rendezés kérdésére hívta fel a figyelmet. Bizonyára önök előtt is ismert, hogy a mai nap a dátum a megállapodásra a rendezés ügyében. Ugyanakkor tolmácsolnom kell, hogy sajnálattal vesszük tudomásul azt is, hogy a trojka közvetítésével folyó tárgyalások nem igazán sikeresek, mindazonáltal azt eredményként könyveljük el, hogy a felek megerősítették a békés eszközök használatát. És valóban, ahogy a képviselő úr mondta, ez nem csupán nemzetközi ügy, nemzetközi, európai uniós vagy NATO-s ügy, ez magyar ügynek is tekinthető, hiszen a rendezésben Magyarország mint szomszédos ország és mint olyan ország, amelynek kisebbsége él ebben a térségben, rendkívüli fontos, hogy olyan megoldást találjon, amely egyrészt biztosítja az ott lakók emberi és kisebbségi jogait, másrészt ugyanakkor a probléma megoldásába valamennyi ott lévő államot bevonja.

Mi úgy gondoljuk, hogy Szerbia bevonása a teljes döntéshozatali folyamatba rendkívüli fontos, és az Európai Uniónak egységesnek kell maradnia abban, hogy európai perspektívát nyújt Szerbia számára is. Ma még nem tudjuk, hogy mi lesz a tárgyalások vége, sikertelen tárgyalások esetén többféle forgatókönyv létezik, amelyek mindegyikére fel kell készülnie az Európai Uniónak, és itt még egyszer szeretném hangsúlyozni, hogy az Európai Unió próbája lesz a koszovói rendezésre való reakció.

Nagyon fontosnak tartjuk azt, hogy bármilyen egyoldalú lépés mellett mindenképpen rögzítsék a felek a jogállami elvek érvényesítését, a működő piacgazdaság kiépítésére vonatkozó álláspontjukat, az alapvető emberi jogok és szabadságjogok tiszteletben tartását, a kisebbségi közösségek jogainak tiszteletben tartását, a decentralizáció végrehajtását és a valódi önkormányzatiság érvényesülését.

Ami a Vajdaságot illeti, a magyar kormány minden lehetséges csatornán tolmácsolta aggodalmát a szerb vezetés felé a vajdasági magyarok helyzetét befolyásoló tényezők kapcsán. Legutóbb Göncz Kinga külügyminiszter tárgyalt partnerével október 30-án, illetve Gyurcsány Ferenc miniszterelnök folytatott tárgyalásokat Vojislav Koštunica miniszterelnökkel november 13-án. Törvényi garanciának és rendkívül kiemelkedő szabálynak tartjuk a 2006 decemberében elfogadott új szerb alkotmány 78. cikkelyét, amely garanciákat biztosít arra, hogy nemzeti kisebbségek által lakott területeken ne változtassák meg a lakosság etnikai összetételét. A két ország kormánya 2003 októberében Budapesten egyezményt kötött az egymás országaiban élő kisebbségek jogainak védelméről, és 2005-ben ratifikálta a magyar fél ezt a megállapodást.

Amit a képviselő úr a katonai behívókkal kapcsolatosan említett, természetesen a magyar kormány tájékozódott. A szerb fél az ország egész területére vonatkozóan alkalmazza ezt a katonai adminisztratív eljárást, és e tekintetben én feltétlenül ragaszkodnék ahhoz, amit a vajdasági magyar közösség képviselői mondanak, nevezetesen, hogy a magyar kisebbségek tegyenek eleget a behívónak, és Magyarországon, azt gondolom, nem kell pánikot kelteni e tekintetben. A legjobb, hogyha ebben a kérdésben, ennek a kérdésnek a rendezésében követjük a helyi közösségek vezetőit és szószólóit, és természetesen - egyetértve a képviselő úrral - minden fórumon hangoztatjuk azt, hogy modern európaiság nincsen a kisebbségi jogok garantálása nélkül.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:   21-24   25-28   29-30      Ülésnap adatai