Készült: 2024.04.26.11:20:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

193. ülésnap (2012.05.22.), 254. felszólalás
Felszólaló Herman István Ervin (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Gazdasági bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 3:48


Felszólalások:  Előző  254  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HERMAN ISTVÁN ERVIN, a gazdasági és informatikai bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A magánnyugdíjról és a magánnyugdíjpénztárról szóló 1997. évi LXXXII. törvényt és az ezzel összefüggő egyes törvénymódosításokról szóló CLIV. törvényt az informatikai és gazdasági bizottság megtárgyalta. A vita során a következő vélemények és álláspontok fogalmazódtak meg.

Az imént megnevezett törvény korrekciójára azért van szükség, mert az idén a magánnyugdíjpénztárból visszalépő pénztártagok számára, akik a vagyonukat, amelyeket vissza kívánnak hozni az államhoz, ez állampapírban vagy pedig készpénzben lehetséges. Ez az eljárás nem újdonság Magyarország életében, hiszen 2009-ben, a szocialista kormány idejében, amikor meg volt nyitva a visszalépés lehetősége a magán-nyugdíjpénztári tagok számára, akkor az MSZP-SZDSZ kormány ugyanilyen technikával élt. Elhangzott az is, hogy akkor is volt szűkítő szabály, amely kimondta, hogy a visszalépő tagok a rájuk eső vagyonrészt csak állampapírban vagy pedig készpénzben hozhatják vissza.

A módosító indítványok másik eleme az, hogy meg kell vizsgálni, hogy a magán-nyugdíjpénztári tagok befektetésében az állampapírok aránya mekkora volt, és minimum ennek megfelelően kell az állampapíroknak is szerepelniük az átadott vagyonban. A vita során konkrét példával támasztották alá a törvény módosításának helyességét. Ezek közül, engedjék meg, hogy egyet példaként említsek. Volt olyan, baloldali vezetésű önkormányzat, amely eladott egy ingatlant iksz áron, aztán ezt követően egy-két év múlva ez az ingatlanvagyon átkerült egy nyugdíjpénztárhoz az eredeti ár többszörösén, azaz lényegesen magasabb áron. Első körben így került át az államhoz, amelynek ma ezzel kell küszködnie, hogy melyik is a valós ár. Ez a törvényjavaslat az igen kétes, bizonytalan portfólióktól való megtisztulást kívánja elősegíteni, hogy ne próbálják a magánnyugdíjpénztárak az államra, a magyar adófizetők sokaságára ráerőltetni téves, hibás vagy spekulatív döntéseiket.

Tisztelt Ház! Az ellenzék részéről formai kifogásként merült fel, hogy az előterjesztő előterjesztését nem írta alá, annak ellenére, hogy az előterjesztést kísérő beadvány aláírása megtörtént. Kifogásolták még, hogy a kormány a visszamaradt pénztártagok terhére akarja ezt a megoldást megvalósítani, kvázi a magánnyugdíjpénztárakat érje a kár. Tisztelt Ház! Meg kívánom jegyezni, hogy elég sajátságos ez a szocialista szemlélet, hiszen a kár okozója van megsértődve, ha az állam nem vállalja át helyettük az okozott kár mértékét.

Elhangzott még, hogy mire ez a nagy sietség. Nyilván azért, mert - mint mondották a szocialisták - hiányzik az államkasszából ez a pénz. A szocialisták ezt a törvénymódosítást vagyonfosztásként élik meg.

Tisztelt Ház! A bizottság a vita lezárását követően 20 igen, 3 nem szavazattal támogatta az általános vitára való alkalmasságot. Köszönöm megtisztelő figyelmüket, és kérem, hogy gondolataikkal, segítő szándékkal támogassák ezt a törvénymódosítást.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  254  Következő    Ülésnap adatai