Készült: 2024.09.26.20:17:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

248. ülésnap (2012.12.10.), 295. felszólalás
Felszólaló Kepli Lajos (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:30


Felszólalások:  Előző  295  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KEPLI LAJOS (Jobbik): Elnök úr, köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Én is nagy tisztelettel köszöntöm polgármester urat és a balatonvilágosi lakosok képviseletében Nagy Miklós doktor urat.

Azt kell nekem is elmondanom, részben kapcsolódnom kell ahhoz, amit Bóka képviselő úr elmondott, de hadd kezdjem egy kicsit nagyobb látószögből. Igencsak zajlanak mostanában az események a veszprémi 2. választókerületben, vagy ha úgy tetszik, akkor a balatonalmádi kistérség településein. Kezdeném talán ott, hogy a jövő évben kialakuló, megalakuló járások tekintetében első körben úgy volt, hogy Balatonalmádi nem is lesz önálló járás, hanem a balatonfüredi járáshoz fognak ezek a települések kapcsolódni, ami ugye, mint az már elhangzott, Balatonvilágos számára azt jelentette volna, hogy a járásközpont több mint 40 kilométerre, egészen pontosan talán 41 kilométerre helyezkedik el a településtől, ami nyilván rendkívüli módon megnehezítette volna a különböző ügyintézésekhez, szolgáltatásokhoz való hozzáférést.

Nem lett sokkal könnyebb a helyzet azzal sem, amiért itt sokan kardoskodtunk, hogy Balatonalmádi önálló járássá alakulhasson, hiszen Balatonvilágos számára ezzel sem lett sokkal könnyebb a helyzet, hiszen így ugyan a távolság egy 10-12 kilométerrel csökkent, azonban ami az ügyintézést illeti, a legtöbb ügytípus tekintetében Veszprémbe mint a megyeszékhelyre kellett volna elmennie a balatonvilágosiaknak.

Itt a fő probléma, azt hiszem - ami az elmúlt húsz évet, vagy talán, ki tudja, hány évtizedet terhel -, hogy nem sikerült a megye szélén lévő települések, úgymint Balatonvilágos, és idesorolhatnám még Balatonfőkajárt is, és a kistérség központi részei között egy normális tömegközlekedést kialakítani. Rendkívül gyér a buszközlekedés abba az irányba, mind pedig nyilván a vasúti közlekedés is, talán az még inkább, hiszen az északi partra közlekedő járatok Balatonkenesét érintik csak. Balatonvilágos ilyen tekintetben is perifériára szorult, hiszen ott a Balaton csücskében inkább sorolható már déli parti településnek, mint északi partinak.

Nem csak Balatonvilágos tekintetében, mint mondtam, itt az is kérdéses volt még, hogy önálló járás lesz-e egyáltalán ebből a tíz vagy tizenegy településből, amelyek a Balatonalmádi kistérséget alkotják, és több esemény is történt mostanában ezeken a településeken. Balatonkenese és Balatonakarattya települések szétválni készülnek, Balatonakarattya önálló településsé kíván válni, hogy csak az ezt a kisebb térséget érintő eseményeket soroljam, és meg kell hogy mondjam, Balatonfőkajár sem volt túlzottan elégedett a járási rendszer kialakításával, hiszen Balatonvilágoshoz hasonlóan szintén eléggé hátrányos, rossz helyzetben van a kistérségen belül.

Balatonvilágos nekünk, a Jobbiknak és országosan is úgy került az utóbbi években a média kereszttüzébe, hogy több ingatlanügylettel kapcsolatban is sajnos feljelentést kellett tennünk, a Club Aliga eladásával kezdődött, és körülbelül másfél-két évvel ezelőtt egy másik telekcsereügyben is büntetőfeljelentést tettünk. Nem véletlenek ezek az ingatlanspekuláció-gyanús ügyletek, hiszen Balatonvilágos a Balaton-part rendkívül szép fekvésű része, egy rendkívül értékes része a Balatonnak, és nem véletlen, hogy sok mindenkinek fájhatott ezekre a parti ingatlanokra a foga. Azt gondolom, hogy földrajzilag és tájképi adottságait tekintve rendkívül jó az elhelyezkedése, azonban a megyehatár valóban az ő szempontjukból elég szerencsétlenül lett meghúzva, hiszen Siófokkal határos.

Siófok egy olyan város, ahol gyakorlatilag a balatonvilágosiak számára mindenféle ügytípus, ügyintézés elérhető lenne, és mindösszesen 15 kilométerre van a város központja Balatonvilágostól. Tehát számukra célszerűbb, és egyébként a tömegközlekedés is nagyságrendekkel jobb Siófok felé. Nem véletlen az, hogy azok, akik elmentek erre a szavazásra, ők 80 százalékban a megyeváltás mellett tették le a voksukat. Azonban azt is érdemes megvizsgálni, hogy miért ilyen alacsony volt a részvétel. Nyilvánvalóan azok között, akik nem mentek el szavazni, voltak olyanok, akik nem értettek egyet a megyeváltás tényével, és voltak olyanok, akik pedig érdektelenek voltak. Mert mindig vannak sajnos olyanok, akik érdektelenek a saját mindennapi életüket befolyásoló kérdésekben, és ez nagyon szomorú. De nyilvánvalóan az ellenzőknek is megvoltak az okai arra, hogy miért szerettek volna Veszprém megyéhez tartozni, és nyilvánvalóan ezeket is figyelembe kellett vennünk akkor, amikor a döntést meghoztuk, hogy a Jobbik-frakció milyen álláspontot képviseljen a megyeváltás tekintetében.

Saját önkormányzati képviselővel is rendelkezünk Balatonvilágos településen, vele is folyamatosan konzultáltunk az elmúlt hónapokban, és végül a frakció azt az álláspontot alakította ki, hogy bár kétségtelen, mint minden döntésnél, nem pusztán előnyök származnak abból, ha Balatonvilágos megyét vált, mi pedig, Veszprém megyeiek a balatonalmádi kistérségben veszteségeket fogunk ezzel elszenvedni, és nagyon sajnáljuk, hogy egy ilyen értékes település, mint Balatonvilágos megyeváltással egy másik megyéhez fog valószínűség szerint kerülni, mégis támogatjuk ezt a szándékát a balatonvilágosiaknak. A balatonvilágosi emberek érdekében, az ott élők érdekében pillanatnyilag ezt a megoldást tartjuk kézenfekvőbbnek.

Azonban nem szabad, hogy ezzel elintézettnek tekintsük a dolgot, hiszen mint már mondtam, több település, például Balatonfőkajár is hasonló mostoha sorsban van ott a kistérségen belül, nem szabad, hogy megvárjuk, míg Balatonfőkajár is elkezd majd gondolkodni a megyeváltásban, és ahogy Bóka képviselő úr is mondta, nem szabad, hogy ez valamiféle láncreakciót indítson el. Mindig egyedi esetek kellene hogy maradjanak ezek a megyeváltási törekvések, hiszen a stabilitás hosszú távon valóban egy fontos tényező, fontos szempont.

Tehát meg kell oldani a területnek, ezeknek a megyehatár menti településeknek a tömegközlekedését, a kapcsolatát a járási központtal. Balatonalmádi és Balatonfőkajár viszonylatában mindenképpen egy rendszeresebb és sűrűbb tömegközlekedést kell kialakítani, és mindenképpen élőbbé kell tenni a kapcsolatokat ahhoz, hogy ne kezdjenek el a balatonfőkajári emberek is majd ilyen hasonló döntésben gondolkodni, és meg tudjuk őrizni ezeket a településeket.

Sajnos ezt már korábban meg kellett volna tenni, hiszen ha ez a kapcsolat kiépült volna balatonvilágosi viszonylatban is, akkor lehet, hogy nem jutottunk volna el idáig ebben a tekintetben sem. Azonban ez a helyzet már kialakult, és még egyszer mondom, helyben élő embereket meghallgatva, helyi képviselőnkkel konzultálva és magam is balatonalmádi lakosként, illetve ott a választókerületben induló, 2010-ben ott induló országgyűlési képviselőjelöltként úgy gondolom, hogy eléggé ismerem ezt a régiót, ezt a környéket ahhoz, hogy ezt a döntést meg tudjuk hozni, és még egyszer utoljára elmondom, hogy támogatjuk a balatonvilágosi emberek megyeváltási törekvéseit. Egyben szeretném kérni a kormányt és a megyei kormányhivatalt, hogy fordítson fokozottabb figyelmet a perifériára esett települések közlekedésére, és élőbbé kell tenni a kapcsolatot a belső településekkel, a központi településekkel, hogy több ilyen eset ne fordulhasson elő, és ne veszítsünk több települést.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

(19.50)




Felszólalások:  Előző  295  Következő    Ülésnap adatai