Készült: 2024.09.23.03:13:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

161. ülésnap, 82. felszólalás
Felszólaló Szűcs Erika (MSZP)
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Beosztás szociális és munkaügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 4:12

Felszólalások:  <<  82  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZŰCS ERIKA szociális és munkaügyi miniszter: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselő Úr! A szociális törvény 2008. január 1-jével hatályba lépett módosítása egy szakmai váltás, amely szerint az idős emberek és a társadalom érdeke az önálló életvitel minél hosszabb ideig történő fenntartása, az otthonápolás fejlesztése és az idősotthoni elhelyezés célzottabbá tétele. A korábbi években gyakran olyan személyek is bekerültek idősek otthonába, akik az alapszolgáltatások igénybevételével saját otthonukban is elláthatók lettek volna, sőt a szolgáltatás fenntartója éppen abban volt érdekelt, hogy a jelentkezők közül a legkevesebb ápolásra szoruló, de leginkább fizetőképes idős embereket részesítse ellátásban. Az elhelyezésre várakozók száma tartósan magas volt. A költségvetési támogatás nőtt, a célzottsága pedig romlott. A változtatással éppen az volt a cél, hogy a feladatellátásra kötelezett önkormányzatok elsősorban azokat a rászorulókat lássák el, akiknek magas a gondozási, ápolási szükséglete, alacsony a jövedelme és vagyona, illetve a legkisebb érdekérvényesítési lehetőséggel rendelkeznek.

Az új szabályozással a valóban rászorulók érdekében egy független szakértői szerv hatáskörébe adtuk annak eldöntését, hogy a konkrét esetben otthoni vagy intézményi ellátásra van-e szükség. Az intézet közel 30 jogcímen végez komplex szakértői tevékenységet és ad ki szakvéleményt, tehát van feladata most is, amikor már az idősotthonba való bekerülés nagy hulláma lejárt. A feladatkör növekedése szükségessé tette az ORSZI állományának a bővítését. Igaza van a képviselő úrnak: ennek a megszervezése nem sikerült tökéletesen. Azonban ennek szakmai és jövedelmi okai voltak, és még ma is érzékelhetők.

Az ORSZI a városi jegyzők által működtetett bizottságokba több száz szociális szakértőt delegált. A kifogásolt jegyzői szakértői bizottságok felállítása azonban nem az ORSZI, hanem a kijelölt városi jegyzők feladata. Tehát azoknak a jegyzőknek, akik ennek még nem tettek eleget, haladéktalanul (Zaj. - Az elnök csenget.) intézkedniük kell.

Az ORSZI 2008. szeptember közepéig közel 15 ezer ápolási-gondozási szükséglet megállapításáról adott ki szakvéleményt, és ezzel csaknem teljesen megvizsgálta valamennyi intézményi elhelyezésre várakozó személyt. A kérelmezők egytizede esetében a gondozási szükséglet nem indokolja a bentlakásos intézményi ellátást. Ők a házi szociális segítségnyújtást vehetik igénybe. A bentlakásos intézménybe várakozók a gondozási igényt megállapító szakvélemény birtokában belátható időn belül bekerülhetnek az intézményekbe. A bizottságok a kezdeti nagy feladathullám-teljesítést követően folyamatosan vizsgálják a beérkező igényeket.

Az ügy költségvetési vonzatait illetően is kirajzolódik a szakmai váltás. Miközben a szociális és gyermekvédelmi szolgáltatásokra fordított összkiadások például 2005 és 2008 között 10 százalékkal növekedtek, az alapellátás, alapszolgáltatás támogatása 36 százalékkal, és jelentősen nőtt a demens betegeket ellátó intézmények normatívája is. Az emelt szintű elhelyezést nyújtó idősotthonok támogatását a kormány valóban korrigálta, mert a társadalmi igazságosság és a kormányzati felelősség elve azt kívánja, hogy az állam a valóban rászoruló, azaz alacsony jövedelmű személyek ellátásához nagyobb mértékben járuljon hozzá. A költségvetési egyensúly helyett azonban a normatívák esetében a módosítások a célzottabb és társadalmilag igazságosabb hozzájárulást célozták, nem pedig a költségvetési megtakarítást.

Az idén egyébként az első negyedéves gondozási szükségletet vizsgálva körülbelül 3300 fő esett ki a rendszerből, nem teljes egészében a szakvélemények kiadásának a késlekedése miatt, hiszen rendszeresen szokott lenni a bekerülések és kikerülések miatt egy átmeneti üresférőhely-állomány. A kezemben van az az anyag, amelyet a szakapparátus készített. Hamarosan megjelenik az a pályázat, amelyen keresztül a gondozási tevékenység (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) elmaradásából eredő kiesést pótolni tudjuk az intézményeknek.

Kérem válaszom elfogadását. (Taps az MSZP soraiból.)

Felszólalások:  <<  82  >>    Ülésnap adatai