Készült: 2024.09.25.19:40:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

232. ülésnap (2009.10.13.), 12. felszólalás
Felszólaló Dr. Vojnik Mária (MSZP)
Beosztás egészségügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:36


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VOJNIK MÁRIA egészségügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Megértem a képviselő úr türelmetlenségét, magam is nagyon szeretném, ha már a mentőállomások avatásánál tarthatnánk, de ebben a hevületben, képviselő úr, igen szűkmarkúan bánt az igazsággal. Azt mondta ugyanis, hogy az elmúlt két ciklusban mi, a szocialista-liberális kormányok nem tettünk a sürgősségi betegellátás fejlesztéséért semmit. (Dr. Medgyasszay László: Nem ezt mondtam.) Azt mondta, képviselő úr, hogy kis túlzással, de nem tettünk. Azért mégis, engedje meg, képviselő úr, azt gondolom, nagyon is sokat, mondhatni, erőnk fölött tettünk. A képviselő úr tudja, de ha nem, akkor tisztelettel elmondanám: 50 mentőállomást építettünk vagy újítottunk fel.

Tisztelt Képviselő Úr! Őriszentpétertől Záhonyig, Zalakarostól Dunaföldvárig, Ibrányon keresztül Komádiig mindenhol vidéki emberek vártak ezekre az ellátásokra, és mindenhol - úgy, ahogy ön ezt elmondta - nekik építettük, hogy hozzájussanak a sürgősségi ellátáshoz. De ugyanilyen fontos volt a sürgősségi betegellátás fejlesztésében például az, hogy a háziorvosi rendelőket korszerűsítsük, hogy a kistérségi járóbeteg-szakrendelőket felújítsuk, hogy azokat a térségi szakrendelőket építsük meg például Közép-, Nyugat- és Dél-Dunántúlon is, amelyekről képviselő úr kitüntetetten beszélt. De ugyanilyen fontos, képviselő úr, és azt gondolom, nem szabad ennek a jelentőségét lebecsülni: 2007-ig 535 új mentőautót adtunk át. Ezek a fejlesztések azt jelentették, hogy az egész futóállomány több mint kétharmadát megújítottuk, képviselő úr. Új helikopterbázisokat építettünk, mentőhelikoptereket állítottunk hadrendbe, defibrillátorokat, pacemakereket tettünk a mentőautókba, respirátorokat tettünk a mentőautóba. Csak a közép-dunántúli régióban a háziorvosi rendelők felújítására - ahol egyébként a sürgős eseteket is elsőként látják el, még akkor is, ha oda a mentőnek is ki kell érkezni - 506 millió forintot szánt a közép-dunántúli regionális program a fejlesztésre. Képviselő úr, képviselőtársaim, ha ez semmi, akkor azt szeretném megkérdezni, hogy a képviselő úrnak mi az, amiről azt gondolná, hogy valami.

És akkor beszéljünk a veszprémvarsányi mentőállomásról. Igen, képviselő úr, nagyon szeretnénk, hogyha a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséggel közreműködve az a bizonyos mentőfejlesztési nagy program elindulna.

(8.30)

Az utolsó pályázat-előkészítő munkacsoportülés lezárult, egy megoldatlan feladat maradt, a kistérségi fejlesztések és az országos program összehangolása. Munkatársaim tájékoztatása szerint, ha eredményes lesz az utolsó megbeszélés ebben az ügyben, 2010 első negyedévében elindulhat a veszprémvarsányi mentőállomás építése. Tudom, hogy ebben a települési önkormányzat a telek kialakításával segít, vagyis együttműködéssel sikeresek leszünk. S azt is szeretném elmondani, hogy a 24 órás esetkocsi hadrendbe állítása is az ország egész területén nagyon fontos. Nagyon sokat tettünk ezért. A pannonhalmi esetkocsi azt jelenti, hogy öt mentőorvos vagy mentős tiszt állása a pénzügyi fedezettel szükséges ehhez. Meglesz ez is, képviselő úr.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az ország nincs könnyű helyzetben a gazdasági válságban, de a kormány és az önök összefogásával mégiscsak a sürgősségi betegellátás fejlesztésére nagyon sok pénzt áldoztunk, és az ország jelentős területén javítottuk, hogy húsz percen belül ne fenyegessen a szívhalál. Remélem, hogy együttműködésünkkel a veszprémvarsányi mentőállomás megépítése a Bakonyalján élőknek is valóságos segítséget jelent majd.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai