Készült: 2024.09.18.21:30:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

61. ülésnap (2015.03.31.), 183. felszólalás
Felszólaló Dr. Répássy Róbert (Fidesz)
Beosztás Igazságügyi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:58


Felszólalások:  Előző  183  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Csak Bárándy képviselő úr felszólalása után éreztem úgy, hogy volna itt valami, amiről szeretném tájékoztatni a tisztelt Házat.

Ez a valami nem más, mint a polgári törvénykönyv rendelkezései, hatályos szabályai, mégpedig a polgári törvénykönyv Harmadik könyvének 25. §-a, amely úgy szól… Bocsánat! (Tableten keresi az idézett szöveget.) Amely a vezető tisztségviselői megbízatás megszűnésének eseteit tartalmazza, mégpedig a jogi személyeknél. A Harmadik könyv 25. §-ának (1) bekezdés c) pontja szerint: „Megszűnik a vezető tisztségviselői megbízatás visszahívással.” És azt mondja a Harmadik könyv 25. § (2) bekezdése, hogy: „A jogi személy tagjai, tagság nélküli jogi személy esetén a jogi személy alapítói a vezető tisztségviselőt bármikor, indoklás nélkül visszahívhatják.”, akár a Magyar Szocialista Pártnál is például, amennyiben a polgári törvénykönyv szabályaitól nem tértek el; egyébként ez lehetséges, de itt a köztestület esetén minimum az analógia fennáll.

Bárándy képviselő úr azt mondta, hogy micsoda dolog, hogy indoklás nélkül visszahívják a tisztségviselőket. A polgári törvénykönyv ezt lehetővé teszi, tehát szerintem semmiféle antidemokratikus meg jogellenes vonatkozás nincs abban, hogy azok, akik megválasztották a tisztségviselőt, hasonló többséggel, hasonló szabályok mellett, hasonló eljárásban visszahívják a vezető tisztségviselőt. Mondom, ettől a szabálytól el lehet térni, ez valószínűleg így van, de ettől ez még nem válik ‑ hogy mondjam - anti­demokratikussá, hogy indoklás nélkül vonják meg a bizalmat egy vezető tisztségviselőtől.

Csak zárójelben jegyzem meg, hogy a köztisztviselői jogviszonynál meg már régóta ismert az a szabály, hogy a vezetői megbízást bármikor indoklás nélkül vissza lehet vonni, tehát vannak rá példák a jogban, hogy mikor lehet a vezetői megbízatást visszavonni, tehát szerintem ebbe nem érdemes belekötni. Lehet, hogy más kritikája megáll a képviselő úrnak, de javaslom, hogy inkább revideálja az álláspontját a vezető tisztségviselőkre vonatkozóan. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  183  Következő    Ülésnap adatai