Készült: 2024.09.22.11:11:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

213. ülésnap (2012.07.06.), 202. felszólalás
Felszólaló Babák Mihály (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:10


Felszólalások:  Előző  202  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Igen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Kedves Dúró Dóra Képviselő Asszony! Nagyon szimpatikus számomra, amikor egy családanya a gyerekek továbbtanulásáról és egyáltalán gondoskodásról beszél, ez el is várható öntől, hisz családanya, és nagyon szimpatikus, amiket mondott. Úgy gondolom, hogy ahhoz a kérdéshez próbálnám vitára bocsátani elképzeléseinket és véleményeinket, amely a felsőoktatásról szól.

Ön azt mondta, hogy állítsuk vissza és konzerváljuk azokat a rendszereket, amelyek eddig működtek. Tisztelt Képviselő Asszony! Megfontolandó ez a dolog, de úgy gondolom, hogy nem mindent lehet ebben a kérdésben ugyanúgy folytatni, ahogy régen volt. Nézze, én most úgy emlékszem, hogy hetven képzőhely vagy nagy főiskola volt, és száznegyven lett belőle. Piacosodott a képzés, és sokan tartják az állami normatívákért a kezüket olyan diplomákra és olyan képzésekre, amelyek nem fontosak az ország szempontjából. Tehát megindul a normatívák piacosítása, különösen a magánegyetemek, magánfőiskolák és különböző tanfolyamok kapcsán.

Be kell látni, hogy a demográfiai hullám, amely a rendszerváltást követően elindult, az a negatív tendencia, elérte a középiskolákat és a főiskolákat. Tehát csökkenni fog a hallgatók száma. Aztán úgy gondolom, hogy a struktúrán szintén változtatni kell, hisz olyan képzésekre, amelyekben hiány van, államilag preferált normatívákat kell biztosítani. Gondolok itt a fizikára, kémiára, matematikára, gépészetre és sok egyéb másra, amely az ország gazdasága számára fontos, de nem képeznek, mert nincs jelentkező.

És a minőség kérdésében, tisztelt képviselő asszony, én nem szeretnék csak a bolognai folyamatra mutatni, mert az nem volna igazságos, de úgy gondolom, hogy a felsőoktatásban a diploma értéke sok helyütt kitűnő, jó, világhírű, de a bolognai folyamattal valaki tíz évig lehet állami normatíván főiskolás, meg gyűjti a krediteket, ez akkora baromság szerintem, hogy nem igaz. Mi nem ebben éltünk és nem ebben nőttünk fel. Lehet, hogy ez valamivel jobb, de én nem látom ennek biztosítékát.

Úgy gondolom, hogy a (Az elnök csengője megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) mennyiségi szemléletből minőségibe kellene átmennünk, és ebben talán egyet is értünk, ezen gondolkozzunk. Fontos kérdéseket vetett fel.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  202  Következő    Ülésnap adatai