Készült: 2024.09.22.19:29:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

213. ülésnap (2012.07.06.), 138. felszólalás
Felszólaló Kovács Tibor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:14


Felszólalások:  Előző  138  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOVÁCS TIBOR (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Képviselőtársaim már elmondták, hogy az MSZP képviselőcsoportja nem adott be módosító indítványt ehhez a költségvetéshez, mert egyszerűen nem látjuk módosító indítványokkal sem javíthatónak a benyújtott indítványt. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy az MSZP képviselői ne mondhatnák el a véleményüket egyrészt a kormánypárti képviselők által beadott és a kormány által is támogatott módosító indítványokról, azok tartalmáról, és ne beszélhetnénk arról, hogy tulajdonképpen miért nem tartjuk elfogadhatónak és javíthatónak ezt a költségvetést, amit benyújtottak, és ehhez néhány, a kormánypártok képviselői által benyújtott módosító indítványt is igazolásul szeretnék felhozni, hogy mennyire nem átgondolt és megfontolt a benyújtott javaslat.

Itt van mindjárt az önkormányzati finanszírozás kérdése, amiről kormánypárti képviselők úgy nyilatkoztak, kvázi polgármesterek, akik nagyon értenek a területük működtetéséhez; akkor tisztelettel kérem ezeket a polgármestereket, legyenek szívesek, mondják el azt, hogy például csak az alapfokú oktatási rendszer átalakításával kapcsolatban tisztázottnak látják-e a helyzetet a tekintetben, hogy milyen finanszírozási feladatai lesznek az önkormányzatnak, mi marad úgymond az önkormányzatnál, mi marad az állam kezelésében, és ez egyébként mennyibe fog kerülni.

Vagy: egyértelműen és világosan látják-e azt, hogy mennyibe fog kerülni például a pedagógus-életpályamodell finanszírozása, bár ez nem kifejezetten önkormányzati kategória, ez központi költségvetési kategória, de akkor is a költségvetés része.

Ha önök teljes mértékben tisztában vannak vele - és Tilki képviselő úr megsértődött, hogy én a kormány magyar hangjának neveztem őt; teljesen nyilvánvaló, hogy a kormány által kidolgozott módosító indítványokról van szó. Az ő módosító indítványai az önkormányzati finanszírozást szabják át meglehetősen jelentős tétellel, mintegy 35 milliárd forinttal. Mire hivatkozik az indoklásában a képviselő úr a benyújtott módosító indítvány kapcsán? Arra hivatkozik, hogy az önkormányzatok ezt követően fognak nyilatkozni arról - például a 3000 fő alatti települési önkormányzatok -, hogy vállalják-e az iskolák fenntartását vagy nem tudják vállalni. Ha még ezután fognak nyilatkozni, akkor egyáltalán a költségvetésben pontosan ezt hogyan fogják finanszírozni, és hogyan lesz benne a költségvetésben ennek a tételnek a finanszírozása?

De itt vannak az LMP képviselői által benyújtott módosító indítványok, amelyek például a tranzakciós illetékre vonatkoznak. Kormánypárti képviselők komolyan gondolják, hogy ami benne van a költségvetésben - a 280 milliárd forintos bevételi tétel ezen a soron -, és erre nem nyújtottak be módosítást, de már a kormány nevében meg a frakcióvezetés nevében már többször nyilatkoztak róla, hogy ez a 280 milliárd forint nem annyi, hanem 140 vagy 150 milliárd forint? De a költségvetésbe nincs benyújtva módosító indítvány, csak az LMP-s képviselők nyújtottak be rá módosító indítványt, hogy ez nem 280 milliárd, hanem 160 milliárd forint. Akkor mennyire hiteles ez a költségvetés, tisztelt képviselőtársaim?

Ez alapján is mondhatjuk egyébként, amire fogadásokat ajánlottunk önöknek, hogy ősszel jelentős módosításokra kerül majd sor, mert most elfogadják a költségvetés főszámait, de ha ezek a tételek maradnak benne, és ráadásul megkérdőjeleződik egyáltalán a korábban elfogadott bevételi szabályokra vonatkozó jogszabályoknak az európai jogrendbe való illesztése, és azt vissza kell majd a kormánynak vonnia esetleg, akkor nem tudom, hogy hogyan tisztázódik, hogy a bevételi oldalon szereplő számok hogyan felelnek meg.

Amiről itt korábban szó esett, és Bókai képviselő úr is elmondta, hogy mennyire fontosnak tartaná az idegenforgalmiadó-bevételeket, illetve hogy azokat a forrásokat az önkormányzatok fölhasználhassák. Ez igaz, de nem az ellenzék akarja csökkenteni a jelenlegi tételeket, hanem a kormány nyújtott be ilyen javaslatot, és a kormánypárti képviselők arra vonatkozóan adtak be módosító indítványt, hogy maradjon a jelenlegi szabályozás, és ne csökkentse a kormány az önkormányzatok ilyen irányú bevételeit. Miért nem erről beszélnek?

Ezt kellene elmondani, hogy egyébként az önkormányzati bevételek ilyen értelemben is csorbulnának, mert kiszámíthatatlan a jövőre nézve, hogy hogyan lesz képes működni az önkormányzati rendszer, nem beszélve arról - mondom még egyszer -, hogy még a feladatok sem tisztázottak e tekintetben.

Beszélhetnénk természetszerűleg az egészségügyi finanszírozás kérdésköréről is. Számos alkalommal fölvetődött már itt, a parlament plenáris ülésén is, hogy mintegy 60 milliárd forint hiányzik a gyógyszerkasszából. Erre vonatkozóan sem adtak be módosító indítványt kormánypárti képviselők. Komolyan gondolják, hogy működőképes lesz az egészségügyi rendszer ilyen állapotok mellett, ami ebben a költségvetésben fogalmazódik meg?

Ha megengedik, kicsit hazabeszélve, két Borsod megyei képviselő arra vonatkozóan adott be módosító indítványt, hogy 490 millió forintot különítsenek el a diósgyőri stadion felújítására. Én ezt fontos dolognak tartom, persze, futballstadionra szükség van Miskolcon is.

De hát ez a legfontosabb? Ez az egyetlenegy tétel jutott a Borsod megyei képviselőcsoport fideszes képviselőinek eszébe, hogy ilyen módosítást kell benyújtani a költségvetéshez? Minden más terület, a szociális, az egészségügyi, az oktatási szférától elkezdve minden - a Miskolci Egyetem például - fenntarthatósága is nem kérdőjeleződik meg? Ez a legfontosabb tétel, amit be kell nyújtaniuk?

Ez is kérdésessé teszi az egész költségvetés hitelességét, tisztelt képviselőtársaim, és én az önök helyében meglehetősen bizonytalan lennék, és fenntartásokkal fogadnám, hogy egyáltalán ez a költségvetés hogyan lesz fenntartható a következő időszakban. Ezért döntött az MSZP képviselőcsoportja úgy, hogy egy alternatív megoldást fog ősszel benyújtani a parlament elé, mert így is, úgy is tárgyalni kell ezekről az elképzelésekről. Úgy gondolom, hogy az a javaslat már sokkal inkább megalapozott javaslat lesz, mint az önöké, amiről most itt tárgyalunk.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  138  Következő    Ülésnap adatai