Készült: 2024.09.20.15:20:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

232. ülésnap (2017.06.12.), 305. felszólalás
Felszólaló Dr. Gyüre Csaba (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:46


Felszólalások:  Előző  305  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GYÜRE CSABA (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Or­szág­gyűlés! Képviselőtársaim! A Jobbik Magyarországért Mozgalom a Törvényalkotási bizottság ülésén el­mond­ta azt a véleményét, hogy részben örülünk an­nak, hogy bizonyos módosítónk, amit elmondtunk a hozzászólásban is az általános vitában, hogy miben szeretnénk módosítást, az részben meghallgatásra került. Mégpedig az, amit Répássy képviselő úr az előbb említett is, amely arról szólt, hogy egy­ér­tel­mű­en rögzíti a módosító javaslat azt, hogy összeférhető az ügyvédi tevékenység a helyi önkormányzati kép­viselői tisztséggel. Ezt mi elmondtuk az általános vitában is, hogy álláspontunk szerint szükség van arra a szakértelemre a helyi önkormányzatnál, amit az ügyvédek és más jogászok is bírnak. Tehát azt gon­dolom, hogy ez nélkülözhetetlen az ön­kor­mány­za­ti munkában, és ez nem teremt olyan össze­fér­he­tet­lenséget, amely miatt ezt a tevékenységet ügy­véd­ként nem lehetne ellátni.

De szeretnék szólni egy másik olyan dologról is, amit mi sarkalatosnak tekintettünk ebben a vitában, mégpedig ez arról szól, amelyben az össze­férhe­tet­lenséget eléggé nagyra bővítette ki a törvényjavaslat. Ezzel kapcsolatban is kifejtettük az általános vitában az álláspontunkat, hogy nem mindennel értünk egyet, ami az összeférhetetlenséggel kapcsolatos. Túl bőre szabta a javaslat azok körét, amely tevé­keny­ségeket el lehet látni az ügyvédi tevékenységgel együtt, egyetemben.

Több ellenzéki párt is szóvá tette ugyanúgy, akár a Jobbik Magyarországért Mozgalom azt, hogy bi­zo­nyos gazdasági társaságoknál a vezető tisztségviselői tisztet, amennyiben ezt testület látja el, abban tagként vagy akár elnökként ügyvéd részt vehet. Ez pedig azt jelenti, hogy akár egy részvénytársaság, egy zárt vagy egy nyitott részvénytársaság igaz­gató­ta­nácsának az elnöke lehet az ügyvéd. Álláspontunk szerint ez már túlmutat azon a körön, amelyet ügyvédek előtt célszerű megnyitni tevékenységként az ügyvédi tevékenységen kívül.

Amennyiben megnézzük ezzel kapcsolatban az ügyvédi kamara korábbi állásfoglalását, az egy­ér­tel­műen rögzítette, hogy ilyen területre ők sem gon­dolták a bővítését az ügyvédi tevékenységnek. Bánáti elnök úr, az ügyvédi kamara országos elnöke ugyan megjelent a Törvényalkotási bizottság ülésén, és hozzátartozik, hogy ő elmondta, hogy ebben nem lát kivetnivalót. Mi a magunk részéről azt gondoljuk, hogy ez a személyre szabott jogalkotásnak megint egy eleme, amivel ebben az esetben találkoztunk, illetve a bizottságban egyébként is komoly vita ala­kult ki azzal kapcsolatban, hogy miért kell egyébiránt politikát bevinni a kizárólag szakmai tör­vény­javaslatokba. Mi úgy látjuk, hogy nagyon gyakran ez vezérli a kormánypártokat, amikor ellenzéki ja­vaslatokat nem fogadnak el, és nem kerülnek be, még adott esetben a szakmai törvényjavaslatoknál sem kerülnek ezek elfogadásra.

Mindezek alapján alakult ki a Törvényalkotási bizottság ülésén, és így részbeni egyetértés volt csak, és a Jobbik Magyarországért Mozgalom kifejtette ezen álláspontját, gyakorlatilag így félig-meddig a job­bikos álláspont mellett a bizottsági ülésen kia­la­kult ellenzéki álláspontot is ismertettem. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  305  Következő    Ülésnap adatai