Készült: 2024.09.19.11:15:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

205. ülésnap (2001.05.08.), 346. felszólalás
Felszólaló Bauer Tamás (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:55


Felszólalások:  Előző  346  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Nem is tudom, hogy a "Háttal Európának" cím vagy a "Hiszik is, vagy csak mondják?" cím-e a találóbb arra, amiről ma beszélni fogok.

Ma délben Mádai Péter képviselőtársunk "Így épül az új pártállam?" címmel tett fel azonnali kérdést, amelyre a miniszterelnök helyett Varga Mihály miniszter úr, mellesleg a Fidesz alelnöke válaszolt - az újjáválasztásához természetesen gratulálunk (Varga Mihály: Köszönöm.) -, és a válasza, tisztelt képviselőtársaim, rendkívül tanulságos volt.

Miről szólt a kérdés? A kérdés arról szólt - mint gondolom, emlékeznek rá -, hogy a Belügyminisztérium fejlécével küldte el a belügyminisztériumi államtitkár a maga fideszes hozzászólását a Fidesz-kongresszusra készült vitaanyaghoz. Ez az, vagyis az állam és a párt szisztematikus összefonódása, amivel szemben annak idején az egész rendszerváltást elképzeltük.

 

(21.10)

 

A kérdés az, hogy egy ilyen probléma felmerülésére - amiből, hasonlóból igazi tűzijátékot rendezett volna a Fidesz az előző ciklusban, ha az akkori kormánypártokkal fordul elő ilyesmi - mit válaszolt a Fidesz alelnöke, a pénzügyminiszter. Három pontban válaszolt. Az első megjegyzése az volt: átnéztem a mai azonnali kérdések napirendjén lévő témákat - itt van szó árvízi újjáépítésről, árvízi helyzetről, Magyarország biztonságpolitikájáról, önkormányzati, oktatási ügyekről -, de nem érzi-e aránytévesztésnek a szabad demokrata képviselő, hogy egy ilyen jellegű kérdést egyáltalán a parlament napirendjére hoz. Vagyis a Fidesz alelnöke számára az a kérdés, hogy Magyarországon összefonódik a párt és az állam; az a kérdés, hogy Magyarországon újra állampárti viszonyok alakulnak ki, nem is igazán kérdés, nem is érdemes róla beszélni.

A második észrevétel, a második eleme Varga Mihály miniszter, alelnök úr válaszának: a Fidesz ezen a kongresszusán egy olyan vitairatot fogadott el, amelyet reményeink szerint nemzeti összefogással tudunk majd megalkotni és végrehajtani. A miniszterelnöknek a Fidesz-kongresszuson mondott beszédében is megjelent az az elem, hogy korábban a Fidesz a polgári erők egységét valósította meg, és most már a Fidesz az egész nemzet egységét valósítja meg.

Ugye, emlékeznek még rá, tisztelt idősebb képviselőtársaim, hogy amikor a kormánypárt azt hitte magáról, hogy az ő politikája az egész nemzetet testesíti meg, ő az egész nemzet egyedüli képviselője, azt milyen rendszernek hívtuk ebben az országban, és hogyan tiltakozott a Fidesz az ellen, amikor az előző miniszterelnök azt mondta egy rosszul fogalmazott mondatában, hogy a mi politikánknak nincs alternatívája? És most nem ugyanazt halljuk-e a Fidesz-kongresszuson a jelenlegi miniszterelnöktől? Hol a különbség? Az a különbség, hogy mi azt gondoltuk akkor, hogy a miniszterelnök rosszul fogalmazott, önök pedig most azt gondolják, hogy a miniszterelnökük jól fogalmazott. Ez a különbség! Önök a pártállam örökösei ma Magyarországon.

Mi volt a harmadik észrevétele a pénzügyminiszter, Fidesz-alelnök úrnak? Azt a kedves ajánlatot tette az ellenzéki képviselőnek, hogy mint mindenki ebben az országban, írjon levelet, szóljon hozzá a vezető kormánypárt programjához. Tudják, a '80-as években is azt mondta nekünk az akkori kormánypárt, az MSZMP, hogy a kongresszusi irányelvekhez várja az egész nép hozzászólását. A Fidesz a maga kongresszusi irányelveit nem tette még közzé, én például nem láttam, a maga kongresszusi irányelveihez várja mindenki hozzászólását, az ellenzék hozzászólását. Mi másképp gondolkodunk erről; mi azt gondoljuk, hogy az ellenzéki pártok a maguk álláspontját, a maguk alternatíváját fogják szembeszegezni azzal, amit a Fidesz ma jó állampártként az egyedül lehetséges álláspontnak, programnak és jövőképnek tekint.

Ebből a jövőképből, ami elkezdődött - ahol egy álláspont van, ahol egy állampárt van -, köszönjük szépen, nem kérünk.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  346  Következő    Ülésnap adatai