Készült: 2024.05.13.21:12:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

205. ülésnap (2001.05.08.), 22. felszólalás
Felszólaló Glattfelder Béla (Fidesz)
Beosztás gazdasági minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GLATTFELDER BÉLA gazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Képviselő Úr! Az ön felszólalásának célja az volt, hogy felhívja a figyelmet a magyar kis- és közepes vállalkozások támogatásának szükségességére. Köszönöm a felszólalását, a kormány is fontosnak, kiemelten fontosnak tartja a hazai kis- és középvállalkozások támogatását.

Szemben azzal, amit képviselő úr elmondott, én úgy érzem, hogy a kormány meglehetősen sokat tett ennek a célnak az érdekében. Talán ennek köszönhető az, hogy a tavalyi évben a kis- és középvállalkozások száma mintegy 5 százalékkal növekedett, 40-50 ezerrel nőtt az új kisvállalkozások száma, és abban a 200 ezer új munkahelyben, amelyet a magyar gazdaság az elmúlt években teremtett mint többlet munkahelyet, jelentős szerepe volt a kis- és középvállalkozásoknak, akik növelni tudták a foglalkoztatásban betöltött szerepüket is.

Szeretném elmondani, büszkék vagyunk arra, hogy a Széchenyi-terv keretében 10 millió forintos adókedvezményt nyújthattunk az idei évtől kezdődően a magyar kis- és középvállalkozásoknak, büszkék vagyunk arra, hogy a Széchenyi-terv keretében kétszeresére növekedett a kis- és középvállalkozások támogatására fordítható összeg.

Való igaz, hogy a Széchenyi-tervben a kis- és középvállalkozások és a nagyvállalkozások lehetőségei nem egyformák. Nem egyforma mértékkel mérünk nekik, nem egyenlőek a feltételek, ugyanis a kis- és középvállalkozók lényegesen jobb helyzetben vannak, sőt a támogatások nagy többsége olyan, amelyet csak kis- és középvállalkozó vehet igénybe. Éppen ezért szeretném most megragadni az alkalmat arra, hogy néhány pályázatunkat, ameddig el tudok jutni, ismertessem önökkel, bemutatva, hogy melyek azok, amelyeket csak kis- és középvállalkozók vehetnek igénybe.

 

(9.20)

 

Tehát a telephely-változtatás miatti pályázatunkat csak kisvállalkozók vehetik igénybe. Az építőanyag-iparhoz kapcsolódó pályázatunkat csak kisvállalkozók vehetik igénybe. A kézműves-vállalkozások támogatására szóló pályázatunkat csak mikrovállalkozások vehetik igénybe. Az Európai Unióhoz való felkészülést segítő pályázatot csak magyar érdekképviseletek vehetik igénybe. A beszállítói támogatásunkat csak közép- és kisvállalkozások vehetik igénybe.A mikrohitelhez kapcsolódó kölcsönprogramunkat csak mikrovállalkozások vehetik igénybe. A háziorvosi praxisprivatizációhoz kapcsolódó támogatásunkat csak kisvállalkozások vehetik igénybe. A kereskedelmi szálláshelybővítő pályázatunkat csak kisvállalkozások vehetik igénybe. A kis- és középvállalkozások fejlesztéseit segítő kamattámogatást csak kis- és középvállalkozások vehetik igénybe. A közúti közlekedést segítő pályázatunkat csak kisvállalkozások vehetik igénybe.

A versenyképes beruházásokról szóló támogatásunkat nagy cégek is igénybe vehetik, azonban az összes igénybe vevőnek eddig 75 százaléka kis- és középvállalkozás volt, és növekszik ezek aránya. Európai regionális vállalati pályázat még nem érkezett be. A minőségi és környezetirányítási pályázatunkat pedig megint csak jellemzően kis- és középvállalkozások vehetik igénybe. A lakáspályázatainkat magyar önkormányzatok vehetik igénybe.

A turizmusfejlesztési pályázatainknál a gyógyfürdők fejlesztéséhez eddig csak kis- és középvállalkozói és önkormányzati cég pályázata érkezett be. Nem érkezett be pályázat a szálláshelykapacitás-bővítésre. A kastélyok turisztikai beruházásánál jellemzően kis- és középvállalkozók veszik igénybe a támogatást A várak turisztikai hasznosítására vonatkozó pályázatunknál az állami tulajdonban lévő várakat fejlesztjük. A turisztikai vonzerővel rendelkező élményparkoknál önkormányzati és hazai kis- és középvállalkozói pályázataink vannak. A turisztikai rendezvényeknél jellemzően önkormányzatok a pályázók. A zöldfelület növelésére vonatkozó pályázatunkat csak magyar önkormányzatok vehetik igénybe. A vendéglátás területén csak a kis- és középvállalkozások pályázhatnak.

Turisztikai beruházásoknál általában önkormányzatok pályáznak. Lovasturizmus-fejlesztésnél csak kis- és középvállalkozások pályázhatnak. Falusi turizmus fejlesztésére csak mikrovállalkozások pályázhatnak. Ökoturizmusnál jellemzően állami tulajdonú nemzeti parkok pályáznak. Balaton, Tisza-tó, Velencei-tó menti vitorláskikötők fejlesztésénél kis- és középvállalkozók nyújthatnak be fejlesztési pályázatokat; kerékpáros turizmusnál hasonlóképpen. Világörökségnél önkormányzatok, vallási turizmusnál egyházak, technikai örökségnél jellemzően önkormányzatok, aktív turizmusnál pedig kis- és középvállalkozások; az energiatakarékosságnál pedig magánszemélyek és önkormányzatok.

Ebből is látható, hogy a Széchenyi-terv pályázatai döntő részben, szinte kizárólagosan a hazai kis- és középvállalkozások, elsősorban a kis- és mikrovállalkozások megerősítését célozza.

Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból. - Közbeszólás a Fidesz soraiból: Bravó!)

 




Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai