Készült: 2024.04.28.22:35:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

196. ülésnap (2001.03.27.), 219. felszólalás
Felszólaló Bauer Tamás (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:45


Felszólalások:  Előző  219  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! A jelenlegi kormány az elmúlt napokban úgy döntött, hogy a korábbi ígéretekkel szemben nem privatizálják a Postabankot, és korábbi elképzeléseikkel szemben nem is az Országos Takarékpénztárnak ajánlják fel, hanem a Magyar Postának ajánlják fel úgymond megvételre. (Folyamatos zaj.) Ez azt jelenti, tisztelt Országgyűlés, hogy a Postabank állami bank marad, hiszen a száz százalékban állami tulajdonú Magyar Posta tulajdona lesz.

Mind az államtitkár úr is tudja, a hatályos hitelintézeti törvény nem teszi lehetővé, hogy valamely kereskedelmi bankban az állam tartósan több mint 15 százalékos tulajdonrésszel rendelkezzék. Nem véletlenül nem teszi ezt lehetővé: a törvény ezzel védi a pénzpiacot, a polgárok megtakarításait az állami beavatkozással, az állami túlsúllyal, a kormányzati önkénnyel szemben. A jelenlegi kormány elképzelése ezzel nyilvánvalóan ellentétes.

Az is világos, hogy a Posta csak állami pénzből veheti meg, vagy ingyen kaphatja meg a Postabankot, tehát az adófizetők összessége elesik attól a lehetőségtől, hogy a Postabank konszolidációjára fordított százmilliárdok legalább egy részét a privatizáció során visszakapja. Megjegyzem, arra, hogy mennyit is fordítottak a Postabank konszolidációjára, a jelenlegi kormány képviselőitől mindeddig nem sikerült az Országgyűlésben választ kapnunk.

Államtitkár Úr! A miniszterelnök úrnak szánt kérdéseim - amelyeket most önnek teszek fel - a következők:

1, Tudják-e már, hogy mennyit fordítottak az adófizetők pénzéből a Postabank konszolidációjára?

2. Még mindig helyesnek tartja-e az államtitkár úr - miként korábban a miniszter úr -, hogy nem hirdettek nyílt pályázatot a Postabank privatizációjára?

3. Összeegyeztethető-e a Magyar Postának való átadás vagy úgynevezett eladás a hitelintézeti törvény szellemével és betűjével?

4. Összességében mibe kerül a magyar adófizetőknek, hogy a Fidesz a Magyar Fejlesztési Bankból és a Postabankból házibankok egész hálózatát építi ki magának?

Köszönöm. Várom válaszát. (Taps az SZDSZ és az MSZP padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  219  Következő    Ülésnap adatai