Készült: 2024.09.19.20:06:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

130. ülésnap (2011.11.07.), 76. felszólalás
Felszólaló V. Németh Zsolt (Fidesz)
Beosztás vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:15


Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

V. NÉMETH ZSOLT vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Az egységes támogatási kérelem elektronikus benyújtásához a gazdálkodók túlnyomó többsége segítséget igényel. Tekintettel a nagyszámú kérelemre, a kitöltésben és benyújtásban való közreműködés a gazdákkal kapcsolatban álló és a tanácsadásban szerepet játszó szervezetek részéről rendkívül nagy erőfeszítést, összehangolt munkát igényel, amelyben egyaránt elismerésre méltó teljesítményt nyújtottak a falugazdászok, a Magyar Agrárkamara ügyfélszolgálati tanácsadói és a névjegyzéki tanácsadók.

A rendszerváltozást követően az agrár-szaktanácsadási rendszer számos alkalommal átszervezésre került. Átalakítására 2006-ban azért volt szükség, mert egy európai uniós jogszabály minden tagország számára előírta egy meghatározott követelményeknek megfelelő mezőgazdasági szaktanácsadási rendszer működtetését. Az új szaktanácsadási rendszer kialakítása a korábbi alapján, annak eredményeire támaszkodva, széles körű szakmai egyeztetéseket követően történt meg.

A Magyar Agrárkamara által működtetett ügyfélszolgálati tanácsadás támogatási forrását az Új Magyarország vidékfejlesztési program biztosítja. Az ügyfélszolgálati tanácsadók feladata nem szaktanácsadás nyújtása, hanem a támogatásokkal, agrárpolitikával, agrárszabályozással kapcsolatos általános tájékoztatás, valamint a támogatási kérelmek elektronikus benyújtásában való közreműködés. Az ÚMVP szaktanácsadói szolgáltatások igénybevétele című intézkedése alapján a gazdálkodók támogatásban részesülhetnek a szaktanácsadási szolgáltatás igénybevétele esetén. A szolgáltatás és a támogatás igénybevételének eljárásrendje az EU-s szabályozásból eredően hosszadalmas, és sok adminisztratív munkával jár. Ennek ellenére a 2007-től 2010-ig terjedő időszakban a gazdálkodók mintegy 19 ezer támogatott szaktanácsadási szolgáltatási szerződést kötöttek. Az idei évben kezdeményeztük az ÚMVP szaktanácsadási intézkedésének módosítását azzal a céllal, hogy a gazdálkodók kevesebb korlátozással és adminisztrációval vehessék igénybe a támogatott szaktanácsadási szolgáltatást.

A szaktanácsadási feladatok köztestület által történő ellátása nem tekinthető kizárólagos nyugat-európai modellnek, a fejlett agrárágazattal rendelkező országok között számos kivételt is találunk, például Dánia, Egyesült Királyság. A Magyar Agrárkamara a múltban is és ma is fontos szerepet tölt be a gazdálkodók részére történő ismeretátadásban. A készülő új jogszabályok szabályozni fogják a kamara ilyen irányú tevékenységét, és egyben lehetőséget nyújtanak a szaktanácsadási és tájékoztatási rendszer más szervezetekkel történő összehangolt és a gazdák érdekeinek, igényeinek leginkább megfelelő módon való működtetésére. Ennek a megújításnak a célja, hogy az alapvető technikai segítségnyújtási és egységes kérelemkitöltési feladatokhoz a gazdálkodók továbbra is alanyi jogon, térítésmentesen kapjanak tanácsot.

(15.20)

Ugyanakkor a speciális szaktanácsadási tevékenységhez igényelhető támogatásokat egy új és jelentősen egyszerűbb, gyorsabb eljárással lehessen igénybe venni. Szintén új elem a terveink között, hogy a szaktanácsadási szolgáltatást nyújtóknak a gazdák és saját maguk érdekében is felelősségbiztosítással kell rendelkezniük. Az állami kontrollt így is erősíteni kívánjuk. Végezetül konkrét intézkedésként bejelenthetem, hogy még ez évben meg fog alakulni az országos szaktanácsadási bizottság.

Kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai