Készült: 2024.09.19.22:49:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

130. ülésnap (2011.11.07.), 68. felszólalás
Felszólaló Pál Béla (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:48


Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁL BÉLA (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Soha nem látott magasságokba szökkentek az üzemanyagok árai, ami miatt az alapvető élelmiszerek, a fogyasztási cikkek és szinte minden szolgáltatás ára is nő. Nőnek a lakosság és a vállalkozók terhei is, és közben nem nagyon lehet érzékelni, hogy mit tesz a kormány annak érdekében, hogy ezeket a terheket csökkentse, pedig 2008-ban az akkor még ellenzéki képviselő, a fideszes Varga Mihály, még úgy gondolta, hogy a kormánynak igenis van lehetősége a probléma kezelésére és a jövedéki adó csökkentésére, csak akarni kell. No hát, mi gátolja meg abban Varga Mihályt, hogy akarja, hiszen ma a kormánypárt Miniszterelnöki Hivatalának államtitkára?

Akkor, amikor ezek a mondatok elhangzottak, 300 forint alatt volt az üzemanyagok ára. A Fidesz egy törvényjavaslatot is benyújtott az Országgyűlésnek, amely indokolásában az állt: az üzemanyagárak féken tartása azért különösen fontos, mert a benzin és a gázolaj árának emelkedése miatt más termékek is drágulnak, az infláció pedig tovább növekszik. A Fidesz akkor az üzemanyagok árának drasztikus csökkentésében látta a megoldást.

Ma az üzemanyagok literenkénti ára már 400 forint körül vagy efelett van. Milyen jó lenne, ha a kormányon is így gondolnák, már csak azért is, mert a jövedéki adót most a Fidesz nem csökkentette, hanem megemelte, de ez törvénymódosítással csökkenthető is - meg kellene próbálni - az Európai Unió által meghatározott minimumra. Az üzemanyagok jövedéki adója fix összegű, tehát független az áraktól. Az áfabevételek viszont emelkednek, ha nő a benzin és a gázolaj ára, és így januártól közel 6 forinttal emelkednek majd újra az üzemanyagok árai. Ez pedig természetes módon többletbevételként jelenik majd meg a költségvetésben. Most már persze csak az a kérdés, hogy hova megy el ez a többletbevétel.

Kérdezem ezért államtitkár urat arról, hogy mennyi bevételt terveztek az üzemanyagok árának emelkedése kapcsán, mekkora többlettel számolnak, és miért nem akarják ezt a többletet visszaadni az autósoknak vagy azoknak a végfogyasztóknak, akik az árak emelkedésével rosszul járnak az üzemanyagárak emelkedése kapcsán?

Végezetül szeretném megkérdezni azt is, államtitkár úr, hogy önnél még nem tiltakoztak a Fidesz képviselői a növekvő üzemanyagárak miatt, ha nem is mindannyian, de legalább Varga Mihály, Fónagy János, Révész Máriusz vagy Szijjártó Péter? Ugyanis ők voltak azok, akik a legjobban sürgették a kormányzati beavatkozást 2008-ban, amikor még 300 forint alatt volt az üzemanyagok literenkénti ára.

Várom tisztelettel válaszát. (Taps az MSZP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai