Készült: 2024.09.19.18:41:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

265. ülésnap (2013.03.26.), 190. felszólalás
Felszólaló Dr. Vas Imre (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:31


Felszólalások:  Előző  190  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VAS IMRE (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A kormánynak a privatizációs szerződések környezetvédelmi és természetvédelmi előírásainak a kormány általi felülvizsgálatáról szóló 55/2011. országgyűlési határozat alapján folytatott vizsgálat eredményéről szóló J/9805. számú jelentésével kapcsolatban az alábbiakat kívánom elmondani. Amint ismeretes, az Országgyűlés a fenti számú határozatában döntött arról, hogy a kormány folytasson le széles körű vizsgálatot a privatizációs szerződések környezetvédelmi és természetvédelmi előírásainak megvalósulásáról, illetve annak hatásairól, valamint azokat vesse felülvizsgálat alá. A felülvizsgálatot többek között a Kolontáron 2010. október 4-én bekövetkezett sajnálatos ipari és természeti katasztrófa tette szükségszerűvé.

A kormány eleget téve az országgyűlési határozatban foglaltaknak, vizsgálat alá vetette az 1989. január 1-je és 2010. május 29. közötti időszakot, amely időtartam alatt a magyar állam szerződött partnerek szerződést követő magatartását vette górcső alá a szerződések környezetvédelmi, környezetbiztonsági, természetvédelmi klauzuláinak betartása tekintetében. Az 1990. szeptember 30. és 2010. október 3. napja közötti időintervallumban ugyanezen szempontok szerint vizsgálatot folytatott le az önkormányzati vagyonból történő privatizációs szerződések tekintetében.

A kormány a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium útján lefolytatta az országgyűlési határozatban előírt vizsgálatokat, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-nél fellelhető adatbázis- és szerződésállományra támaszkodva. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. tájékoztatása szerint 5731 darab előprivatizációs szerződés, az MNV Zrt. és jogelődjeinek érája alatt körülbelül 12 ezer privatizációs szerződés megkötésére került sor.

(15.50)

Ehhez, mint már előttem többen is elmondták, ehhez a számhoz viszonyítva ugyanakkor megdöbbentően kevés esetben, nagyjából csupán száz darab szerződésbe került integráltan olyan rendelkezés, amely a vevők által vállalt környezetvédelmi kötelezettségek előírására irányult. A szerződések száma, amelyekben nevesített környezetvédelmi kötelezettségvállalás történt, mindösszesen 120. A vizsgálat alá vont szerződések ügycsoportjait ágazatok szerint a jelentés a mezőgazdaság, vadgazdaság, erdőgazdálkodás, feldolgozóipar, villamosenergia-, gáz-, vízellátás és erőművek, építőipar, gyógyszeripar, vegyipar, orvosi és az ingatlanügyek részre osztotta.

A vizsgálandó szerződések alapját szűkítették a korábbi országgyűlési vizsgálóbizottságok, illetve a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal vizsgálatai, így az Országgyűlés vizsgálta korábban, amint emlékszünk rá, a cukorgyárak privatizációját, a Volánbusz Zrt. 2003-as reorganizációs programjának végrehajtását, a Malév Zrt. és a Budapest Airport privatizációját.

A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal jelenleg is vizsgálódik az alumíniumipari gazdasági társaságok privatizációja és az autópályák üzemeltetése, gazdálkodása vonatkozásában. A kormány vizsgálata összesen 21 ügylet részletes átvilágítását érinti az alábbi szempontok szerinti kiválasztás alapján. Egyrészt, ugye, a nagyobb jelentőségű, értékű ügyletek, másrészt a privatizációs körülményeik, a környezetvédelmi kérdések általi leginkább érintett iparágak.

A vizsgálattal érintett gyárak, üzemek, ipari létesítmények és ingatlanok a következők. A Dunamenti Erőmű, az Alkaloida Vegyészeti Gyár, a Budapesti Erőmű, a Tiszamenti Vegyiművek, a Bakonyi Erőmű, a Nitrokémia 2000 vegyipari üzem, a Dunaferr Dunai Vasmű, Tököli Repülőtér, M-Ingatlan, Budapesti Szabadkikötő, Fertő tavi Nádgazdaság, Tisza Cipő, a Siófok, Deák Ferenc sétány 43. szám alatti üdülőingatlan értékesítése, a Budapest II., Felvinci út 9. számú társasházingatlan értékesítése, a Budapest XII., Eötvös út 13. szám alatti lakóház és udvar értékesítése, a Szentendre, Ady Endre utca 5. szám alatti szállodaingatlan értékesítése, a Budapest VI., Andrássy út 125. szám alatti irodaház értékesítése; a Vízhasznosítási Kft., marcali halastó; Taszári Repülőtér; a Budapest XIV., Mogyoródi út 105-107. irodaház és raktár értékesítése; az autópályák melletti pihenőhelyekkel kapcsolatos földhasználati jog.

Kérem, engedjék meg, hogy megköszönjem a kormánynak, hogy a vonatkozó országgyűlési határozatban foglaltaknak megfelelően a munkát elvégezte, és az előírt vizsgálatot lefolytatta. A jelentésben foglaltakat támogatjuk, azonban a határozati javaslat kiegészítése válhat szükségessé, mert tudomásunk van arról, hogy a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal előtt tárgyügyben több vizsgálat is folyamatban van, amely eredményeinek bevárását cél- és okszerűnek tartjuk, mielőtt a tárgybéli üggyel kapcsolatban az Országgyűlés a határozati javaslatot elfogadja. Álláspontunk szerint továbbá még kiegészíthető a vizsgálat több olyan vállalattal is, amelyeket mindenképpen célszerű lenne alaposabban górcső alá venni, így például a Mecsekérc Zrt.-t, a különböző bauxitvállalkozásokat, az uránérc-kitermeléssel foglalkozó vállalatokat, különösen ezen létesítmények környezetterhelő tevékenysége miatt.

Végezetül, összefoglalva az eddig elmondottakat, szeretném kiemelni, hogy a fenntartható fejlődés bizottsága által a javaslathoz fűzött indokolással egyetértünk, a javaslatot támogatásra érdemesnek találjuk, azzal, hogy a javaslat elfogadását megelőzően annak fentiekben kifejtettek szerinti kiegészítésével további kérdések tisztázása válhat indokolttá.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  190  Következő    Ülésnap adatai