Készült: 2024.09.23.13:53:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

189. ülésnap (2001.02.16.), 120. felszólalás
Felszólaló Dr. Latorcai János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Gazdasági bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 3:32


Felszólalások:  Előző  120  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LATORCAI JÁNOS, a gazdasági bizottság előadója: Köszönöm a szót, tisztelt elnök asszony. A gazdasági bizottság tavaly november 21-én tárgyalta az atomenergia 1999. évi hazai alkalmazásának biztonságáról készített jelentést, illetve az ahhoz mellékelt kiegészítő jelentéseket, illetve a bizottsági ülésen a főigazgató úr, valamint helyettesei részéről elhangzott szóbeli kiegészítéseket.

A bizottság egyértelműen elfogadta azokat a kiegészítéseket és a jelentésnek azon részeit, amelyek azt jelzik, hogy az európai uniós csatlakozási tárgyalásokon két fejezetben is: az energia és a környezetvédelem fejezetében is szerepelt az atomenergia biztonsága. Az energia fejezetet - a csatlakozni kívánó országok közül Magyarországon egyedül - ideiglenesen lezárták, ez azt jelenti, hogy egyetlen fejezet, így a nukleáris energia vonatkozásában sem merült fel kifogás.

A környezetvédelem fejezet tárgyalásakor sokszor szóba került, hogy hiányzik a korszerű, alapvető sugárvédelmi szabályozás. Úgy gondolom, hogy hazánkban 2000. június 8-án ezen a téren is változás történt, mert megjelent az egészségügyi miniszter rendelete, amely már minden vonatkozásában kompatibilis az európai uniós ajánlásokkal. Magyarország ennek eredményeképpen kapott átmeneti mentességet a nukleáris biztonsággal és sugárvédelemmel összefüggésben, így nem kért a csatlakozási tárgyalásokig bárminemű felmentést.

A bizottság nagyon örvendetesnek ítélte, hogy elkészült a Nyugat-európai Nukleáris Hatóságok Egyesületének átfogó jelentése az Európai Unióba felvételre váró országok helyzetéről. Ez a jelentés Magyarországot nagyon jó helyzetű országnak minősítette.

Tavalyi fejlemény az is, hogy kormányrendelet jelent meg, amely egyértelművé teszi a felhatalmazásokat és a felelősségeket egy esetleges nukleáris veszélyhelyzetben végzendő munkáról. Tavaly április 4-én lépett hatályba az a törvény, amely kihirdette a nukleáris biztosíték egyezményhez kapcsolódó kiegészítő jegyzőkönyvet, és ugyancsak tavalyi történet, hogy a korábbiakban már megtörtént paksi I-es és II-es blokkok biztonságértékelése után a III-as és a IV-es blokk kötelező időszaki felülvizsgálatára is sor került, és a négy blokk üzemeltetési engedélye továbbra is biztosított.

2000 májusában a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség az Országos Atomenergia Hivatal kérésére missziót küldött hazánkba az OAH hatósági tevékenységének felülvizsgálatára. A két hétig tartó misszió meghatározta azokat az elemeket, amelyek más hatóságok számára is követendő, jó gyakorlatnak ítélt, valamint javaslatokat és ajánlásokat tett a hatósági munka további tökéletesítésére. A kiegészítésben hallhattuk, hogy ezek az OAH szervezeti felépítésében már részben meg is történtek.

A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség egy másik szakértői csoportja megvizsgálta a radioaktív hulladékokat kezelő kht. tevékenységét. Ennek az ajánlásai nyomán a kht. elkészítette az üveghutai és a bátaapáti hulladéktároló telephely eddigi eredményeit összefoglaló és értékelő biztonsági elemzést, valamint a kutatások folytatásának tervét.

Mindezen kiegészítések elhangzása után és tudomásulvételével a bizottság egyhangúlag általános vitára alkalmasnak találta az immár három füzettel kiegészített jelentést.

Köszönöm szépen a megtisztelő figyelmüket. (Taps a Fidesz és az MDF soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  120  Következő    Ülésnap adatai