Készült: 2024.04.28.22:57:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

82. ülésnap (2011.04.04.), 26-28. felszólalás
Felszólaló Dr. Ángyán József (Fidesz)
Beosztás vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:23


Felszólalások:  Előző  26 - 28  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ÁNGYÁN JÓZSEF vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Képviselő Úr! Köszönöm, hogy ezt a nagyon fontos területet a Ház elé hozta. Valóban, több mint 200 ezer - 207 ezer a legutolsó felmérés szerint - a tanyákon élők száma, és ez folyamatosan növekszik.

Ismerősek azok a viszonyok, amelyek közepette sokan kiköltöznek tanyára, és sokszor ez kényszermegoldás, nem is egy gazdasági alternatívaként vagy a család számára alternatívaként. Ebből fakad, amit a képviselő úr is említett, hogy vegyes lett az összetétele a tanyákon élők társadalmának, ennek megfelelően komplex fejlesztési program kell ahhoz, hogy ezt a mai tanyai világot egy prosperáló, virágzó irányba tovább tudjuk fejleszteni.

(11.00)

Azért mondom ezt, hogy prosperáló, virágzó irányba, mert a XXI. században is reális alternatíva a tanyán élés. Látjuk, hogy a mezőgazdaság bizonyos funkciói jobban működnek a külterületen, és ennek évszázados hagyományai vannak Magyarországon; akár egy agrárfejlesztési programnak is bizonyos térségekben alapja lehet, sőt kell is hogy legyen a tanyás térségek fejlesztése és az ott kialakult tradíciók, hagyományok továbbvitele.

Mindazonáltal a jelenlegi helyzet, bár a 2009-es országgyűlési határozat a kormánynak komoly feladatokat írt elő ezzel kapcsolatban, feltárni a helyzetet és egy fejlesztési programot kellett volna már 2009 novemberében a Ház elé, az Országgyűlés elé hoznia a kormánynak - ez nem történt meg. A kormányváltást követően éppen ezért azonnal elkezdtünk ezen a programon dolgozni. Ennek egyik eredménye az, hogy 1 milliárd forint a 2011-es költségvetésben, először a Magyar Országgyűlés történetében a tanyás térségek fejlesztésére rendelkezésre áll.

Ezzel a programmal el tudjuk indítani ezt a folyamatot, de természetesen tűzoltómunkára is szükség van, hiszen valóban veszélyeztetettek sok tekintetben és hátrányos helyzetben vannak azok, akik tanyás térségekben élnek, ezért a BM intézkedési tervet dolgozott ki a közbiztonság, vagyonbiztonság, a személyes biztonság garantálása érdekében, az önkormányzatokkal közösen fölvéve a kapcsolatot, a polgárőrségekkel fölvéve a kapcsolatot, különféle családsegítő szolgálatokkal, mező-, vad- és természetvédelmi őrszolgálatokkal egy koordinált rendszer kialakítása zajlik, amelyhez képviselő úr javaslatai, azt hiszem, hasznos adalékokkal szolgálnak, ebbe az irányba is érdemes ezt a rendszert továbbfejleszteni.

A szolgálatvezénylést megváltoztatta az országos rendőrfőkapitány, és azt hiszem, talán érzékelhető, hogy a tanyás térségekben ennek hatása van, rendszeresebben megjelennek a rendőri szolgálatok a tanyás térségekben. A tájékoztatás nagyon fontos, hogy a tanyákon élők tudják, hogy kihez fordulhatnak, mikor, milyen feltételekkel, és az is nagyon fontos, hogy elrettentő legyen a bűncselekmények következménye a tanyás térségekben elkövetett bűncselekmények esetében is, ezért gyorsított eljárásrendet dolgozott ki az országos rendőrfőkapitány, amivel bíróság elé állíthatja azokat, akik bűncselekményeket követnek el.

Az önkormányzatoknál nagyon fontos a segítségnyújtás feltételeinek megszervezése. Egy elemet emelnék ki, a tanyagondnoki szolgálatot, amely rendkívül fontos tevékenységet lát el, és erősíteni kell, hogy segítse különösen a sok esetben idős, tanyákon élő honfitársainkat az életük megszervezésében.

Ugyanilyen fontos a jelzőrendszer, a segélyhívó eszközök biztosítása a tanyákon. Egy pályázati kör lezajlott, és ezt a pályázati kört meg fogjuk ismételni, meg kell ismételni, hogy eszközök legyenek, rendelkezésre álljanak a tanyákon élők számára, hogy ha bármilyen problémájuk van, jelzést tudjanak adni.

Mindazonáltal azt hiszem, hogy talán a fejlesztési program, a tanyás térségek újrabelakása, újra élettel megtöltése lehet az az irány, ami igazán segíthet bennünket. Ennek megfelelően ez az 1 milliárd forint öt jogcímet mindjárt meghirdet, a közeljövőben meghirdetésre kerül. Április végén, május elején kiírásra kerülnek azok a pályázatok, amelyek már ezeken a gondokon is valamelyest segíthetnek. Ezek közé tartozik a tanyai áruk piacra jutásának elősegítése. Szép példa volt Gazdagréten vagy városi piacokon járva, hogy a gazdapiacok megszervezésével el lehet bizony juttatni közvetlenül a városlakókhoz a jó minőségű termékeket, lerövidítve az élelmiszer útját, az élelmiszer-biztonságot növelve ezzel és olcsóbbá is téve az alapélelmiszereket; különösen lakótelepi környezetben nagyon fontos feladata lesz városnak és vidéknek közösen.

De ugyanígy a tanyás térségek rossz állapotú dűlőútjainak karbantartására lehet egy hónapon belül pályázni; a tanyák energiaellátásának javítására, ami nagyon fontos kérdés, a tanyagondnoki (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) szolgálat megerősítésére, és végül a gazdálkodási célú tanyai eszköz- és épületállomány megújítására.

A nemzeti vidékstratégia (Az elnök ismét csenget.) hamarosan elkészül, vitára bocsátjuk, és ennek nagyon fontos része lesz a nemzeti tanyafejlesztési program.

ELNÖK: Köszönöm szépen.

DR. ÁNGYÁN JÓZSEF vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  26 - 28  Következő    Ülésnap adatai