Készült: 2024.04.26.02:19:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

130. ülésnap (2020.05.19.), 38. felszólalás
Felszólaló Dr. Hiller István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:22


Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HILLER ISTVÁN (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Képviselő Asszony és Képviselő Urak! Úgy a parlament plenáris ülésén, amikor ennek a törvényjavaslatnak a tárgyalása folyt, mint a Kulturális bizottság ülésén, érdemi vita folyt a beterjesztett törvényjavaslatról. Azért szólalok, azért szólalunk fel, mert minden törvényes lehetőséget meg kívánunk ragadni a véleményünk kifejtésére; ezért szólalunk most fel. Azt gondolom, érdemes leszögezni a tisztelt államtitkár úr és a tisztelt többségi képviselők számára is, hogy nem valamiféle félreértés vagy zsigeri ellenkezés, hanem valós koncepcionális különbség van közöttünk, amely valós koncepcionális különbség itt a plenáris ülésen és az előbb említett vitákban is megmutatkozott. Ezt két szempontból, két aspektusból kívánom megvilágítani: a biztonság és a versenyképesség kérdéseiben.

Először is: a biztonság kérdésében, hiszen mi azt állítjuk, hogy a közalkalmazotti státusz és jogviszony a munkavállaló számára nagyobb biztonságot eredményez, mint az, amit önök a törvénymódosításban javasolnak. Megjegyzem, itt szeretném elmondani, hogy bár ezen törvényjavaslat értelemszerűen a kultúrában, a közművelődésben dolgozókról szól, valójában az önök elképzelése a közalkalmazotti jogviszony felszámolásáról szól. Ennek egy fejezetét látjuk és tárgyaljuk történetesen az érintett munkavállalók esetében, de még egyszer mondom: csak kismértékben szól a törvényjavaslat a kultúráról, a közművelődésről, döntő többségében és politikai megfontolások alapján a közalkalmazotti jogviszony tételes és szisztematikus felszámolása folyik az országunkban, amit én a munkavállalók számára és az országunk egésze számára károsnak ítélek.

A biztonság tekintetében ugyanakkor meg kell azt is mondani, hogy az időpont kiválasztását, a törvényjavaslat tárgyalása időpontjának kiválasztását különösképpen kritizálom és cinikusnak tartjuk, mert a törvénykezési tervben, amelyet a kormány minden évben beterjeszt, illetve minden parlamenti évad előtt, ez a törvényjavaslat egy árva szóval nem szerepelt. Ez persze nem jelenti azt, hogy törvényszegést követnek el akkor, amikor beterjesztik, mert azt terjesztenek be, amit akarnak, de a tervezés tekintetében, ha ezt tudták, hogy itt most, a tavasz időszakában tárgyalni fogjuk, mégiscsak beírták volna. Éppenséggel a veszélyhelyzetet felhasználva hozzák be ezt a törvényjavaslatot, azért, mert a figyelem nyilvánvalóan más területekre, mint például az egészségügyre jobban fókuszál.

A másik szempont a versenyképesség. Itt aztán különösképpen nem meggyőző az érvelésük, tisztelt kormánypárti képviselők. Kérem, engedjék meg nekem azt a kijelentést, és ne tekintsék ezt egy beképzelt kijelentésnek, hogy az Országgyűlés jelenlegi összetételében és a képviselők között, azt gondolom, az átlagosnál több időt töltöttem el levéltárban Budapesten, Bécsben, Firenzében vagy éppen kis cseh városi levéltárakban, mondjuk, Klatovyban. Egyszerűen nem értem, nem tudom felfogni, és nem is hiszem el, hogy ennek a törvénynek az eredményeként egy levéltáros munkája versenyképesebb lesz.

Egyébként meg nagyon kérem, fogalmazzák már meg nekem, hogyan lesz egy levéltáros versenyképesebb! Mondják el nekem, hogy az, aki a XV. századi történelemmel foglalkozik, ezen törvényjavaslat alapján hogyan fog tudni biztonságosabban, nagyobb szakmai tudással, nemzetközi összehasonlításban versenyképesebben elolvasni egy kézzel írt szöveget! Hogyan van az, hogy ezt a versenyképességgel fűzik össze? Mert sajnálatos módon azt kell mondjam, hogy ennek a szférának a versenyképessége és a közalkalmazotti jogviszony megszüntetése, illetve kiszervezése között az égadta világon semmilyen kapcsolat nincs. Semmilyen kapcsolat nincs! Önök meg akarják szüntetni a közalkalmazotti jogviszonyt, ezt ilyen kifejezések mögé rejtik, mint hogy „versenyképesebb”, de ebben a szép szférában nem lehet a piac fogalmaival élni, hogy „versenyképesebb”, mert vagy el tudom olvasni azt a gót betűs szöveget, vagy nem tudom elolvasni, és ez a törvény nem fog javítani azon, hogy én jobban tudjam elolvasni.

Ezért ezt a törvényjavaslatot, véleményem egészének összefoglalásával az MSZP képviselőcsoportja tagadja, és nem fogja megszavazni. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzéki sorokból.)




Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai