Készült: 2024.04.27.12:19:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

335. ülésnap (2013.12.10.), 34. felszólalás
Felszólaló Ékes Ilona (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Emberi jogi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 3:47


Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÉKES ILONA, az emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Ezúton tájékozatom az Országgyűlést, hogy az emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottság a T/13254. számon benyújtott, az Országgyűlésről szóló 2012. évi XXXVI. törvény és azzal összefüggő módosításáról szóló törvényjavaslatot, valamint a H/13253. számon benyújtott, egyes házszabályi rendelkezésekről szóló határozati javaslatot megtárgyalta, és ezeket mindkét esetben 14 igen, 3 nem szavazattal, tartózkodás nélkül általános vitára alkalmasnak tartotta.

A bizottsági ülésen minden parlamenti párt képviselője egyetértett abban, hogy a 2014-ben megalakuló új Országgyűlésnek a jogszabályi változásokból következően új házszabályra van szüksége. Az utalt változások közül talán a leglényegesebb az országgyűlési képviselők létszámának drasztikus csökkenése, mely intézkedés az egyike azoknak, amelyeket a 2010-ben felálló Országgyűlés megszavazott. Illetékes bizottságként azonban nem szabad elfeledkeznünk a nemzetiségi szószólókról sem, akik az új ciklusban új házszabály nélkül igen nehezen vagy egyáltalán nem tudnák jogaikat gyakorolni, megkezdeni tevékenységüket.

Fontosnak tartom kimondani, hogy az új házszabály, ahogyan eddig is, az Országgyűlés működését szabályozza, nem véletlen, hogy határozati szinten kell döntenünk a kérdésről, hiszen magunkra nézve fogadhatjuk el kötelezőnek a későbbiekben betartandó szabályokat.

Ellenzéki kritikákban is felmerült a kétszintű bizottsági rendszer bevezetésének javaslata, amelyet a szűrőrendszer gyengítéseként értékelnek. Valójában a bizottsági szűrés elvi szinten 2014-ről erősödik. A kétszintű bizottsági rendszerben a szakbizottságok vitatják meg a javaslatokat, a törvényalkotási bizottság pedig a koherenciát biztosítja ezek között. Természetesen emellett bármelyik bizottság szabadon dönthet úgy, hogy a javaslat egészét vagy részét megtárgyalja. Érdekesség, hogy az ellenzék a részletes viták bizottságokban történő lefolytatását is kifogásolja, holott éppen az előző esetben a bizottsági szerep erősödésének a szükségessége mellett érveltek.

Egyértelműen az Országgyűlésben zajló szakmai munka színvonalának emelését szolgálhatja a javaslat azon eleme, hogy a törvényjavaslatot annak tárgyalása előtt hat nappal be kell nyújtani, a megfelelő előkészítést pedig gyakorlatilag kikényszeríti a belső és külső túlterjeszkedés kizárása.

A fegyelmi szabályok ellen leginkább azok ágálnak, akik nélkül a rendelkezések alkalmazására az elmúlt hónapokban nem is került volna sor. Éppen a bizottsági ülésünkön tanúsított magatartása egyes ellenzéki képviselőknek teszi ezeknek a szabályoknak a fenntartását indokolttá.

Kiemelném, hogy valamennyi képviselőtársam helyeselte a bizottsági ülésekről való hiányzás anyagi szankcionálását. Ezek szerint ők is elkötelezettek egy komoly, konstruktív munka mellett, amelyhez a kereteket az előttünk fekvő törvény- és határozati javaslat biztosítja, meggyőződésem, hogy az eddigiekhez képest hatékonyabban.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai