Készült: 2024.04.26.08:06:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

188. ülésnap (2012.05.14.),  55-63. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:25


Felszólalások:   49-55   55-63   63-68      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: A képviselő úr fölszólalásából azt a következtetést vontam le, hogy nem fogadja el a választ. (Közbeszólások.) Így ennek megfelelően kérdezem, az Országgyűlés elfogadja-e az államtitkár úr válaszát. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 210 igen szavazattal, 34 nem ellenében, 31 tartózkodó szavazat mellett az államtitkári választ elfogadta.

(14.50)

Tisztelt Országgyűlés! Osztolykán Ágnes, az LMP képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: "Perspektíva nélküli fiatalok" címmel. Osztolykán Ágnes képviselő asszonyt illeti a szót.

OSZTOLYKÁN ÁGNES (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Nem egészen két hete elballagott az első, a Hoffmann-féle, sokak által kritizált oktatáspolitika áldozatául esett első évfolyam. Hiába próbálja az államtitkárság e tényt elbagatellizálni, a ballagó, továbbtanulni szándékozók hányada drasztikusan, több mint 30 ezer fővel csökkent a tavalyihoz képest. Ez semmi mással nem magyarázható, mint az oktatási ágazat leépítésével. Az államilag finanszírozott férőhelyek drasztikus, 40 százalékos csökkentésével és a csupán egy szűk réteg által megfizethető költségtérítés összegének átlagosan a duplájára emelésével a Fidesz-KDNP-kormány elriasztja a magyar fiatalokat az országból. Előszeretettel hivatkoznak a Diákhitel 2.-re, de nem hajlandók tudomásul venni azt a Nemzetgazdasági Minisztérium titkos hatástanulmánya által is alátámasztott tényt, hogy a Diákhitel 2. hosszú távon fenntarthatatlanná... (Zaj.) Ne haragudjon, elnök úr, de így nagyon nehéz interpellálni, hogy a hátam mögött folyamatosan... (Nagy zaj, közbeszólások.)

ELNÖK: Kérem, tegyék lehetővé, hogy a képviselő asszony nyugodtan koncentrálva el tudja mondani a felszólalását. Plusz 20 másodpercet beszámítok. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Harmincat! Vagy egy percet!) Kérem, folytassa!

OSZTOLYKÁN ÁGNES (LMP): Köszönöm szépen. Tehát a Nemzetgazdasági Minisztérium hatástanulmányából is kiderül, hogy a Diákhitel 2. hosszú távon nem tartható fenn, és veszélyezteti az államháztartást is, ugyanakkor a fiatalokat egy életre eladósítja.

Ráadásul a kormány az állami férőhelyeket elnyert hallgatókat még meg is bünteti, hiszen hallgatói szerződéssel röghöz köti őket, ezután cinikusan azt nyilatkozzák, hogy nem kötelező ezt a szerződést aláírni, azt már persze nem teszik hozzá, hogy amennyiben a hallgató nem szerződik az állammal, akkor a méltán megszerzett állami ösztöndíjban nem részesül. Ezzel a kormány azt feltételezi a jól tanuló magyar fiatalokról, hogy a diploma megszerzése után hálátlanul azonnal külföldön telepednének le. A helyben maradást ösztönző megfelelő gazdasági, kulturális környezetet kialakítani képtelen kormány pedig mossa kezeit.

Ugyanakkor az ország migrációs potenciálja az átlagosnál magasabb. A legvisszafogottabb becslések szerint is körülbelül 150 ezer honfitársunk él és dolgozik jelenleg külföldön. A becslések szerint az elmúlt két évben a hazánkat elhagyók száma pedig növekedett. Ezen intézkedésekkel a kormány tovább rontja ezt a tendenciát, hiszen a hallgatói szerződés bevezetése is, úgy látszik, önbeteljesítő jóslatként működik, a fiatalok tömeges kivándorlása valós veszéllyé vált.

A most elballagó középiskolások jelentős hányada választja a külföldön való tanulás lehetőségét. Nem csoda, hiszen Ausztriában ingyenes a felsőoktatás, továbbá még Angliában és Németországban is jobban megéri lediplomázni ennyi pénzért, mint itthon (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), és ez még csak az első évfolyam. A kivándorlók aránya évről évre növekedni fog.

Azt szeretném megkérdezni, államtitkár úr, hogy hol vannak azok a pozitív ösztönző lépések (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), hogy ezek a fiatalok itthon maradjanak ebben az országban.

Köszönöm szépen. (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Válaszadásra megadom a szót Halász János államtitkár úrnak.

HALÁSZ JÁNOS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Önök, LMP-sek, ugyanúgy riogatnak, mint szabad demokrata elődeik. (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Így van! - Derültség és szórványos taps az LMP soraiból.) Ön pont olyan valótlan adatokkal érvel, mint az SZDSZ és a szocialisták tették például a kettős állampolgárság ügyének 2004-es vitájában. Akkor az önök liberális elődei azt állították, hogy szociális katasztrófát fog okozni Magyarországnak, ha lehetőséget biztosítunk a kettős állampolgárság felvételére. Mára körülbelül 150 ezer határon túli magyar vált állampolgárrá is, és nem történt szociális katasztrófa.

Tisztelt Képviselő Asszony! Most ön azt állítja, hogy újabb katasztrófa fenyeget. Ezzel szemben az az igazság, hogy semmilyen kutatás nem áll rendelkezésre, amely alátámasztaná az ön állításait, sőt épp ellenkezőleg, a 2011-es népszámlálási adatok arról tájékoztatnak, hogy nincs jelentős elvándorlás Magyarországról. Ön éppen úgy nem mond igazat, ahogy az SZDSZ-es elődei tették. (Moraj és derültség az LMP soraiban.)

Tisztelt Képviselő Asszony! Mi a kormányváltás óta azon dolgozunk, hogy olyan versenyképes Magyarországot teremtsünk, ahol érdemes tanulni, dolgozni és családot alapítani. Azt javaslom, képviselő asszony, hogy eltávolodva egy kicsit a magyarországi helyzetképtől, szegezzük tekintetünket az európai felsőoktatásban zajló folyamatokra. Ön is tudja, hogy az európai diákok körében régi gyakorlat, hogy külföldön járnak egyetemre hosszabb-rövidebb ideig. A külföldi tanulás nem összekeverendő az elvándorlással.

Tisztelt Képviselő Asszony! Ön csak becsült adatokat emleget felszólalásában, de én konkrét számokkal tudok szolgálni. Ön gondolta volna, hogy évente 20 ezer külföldi diák választja Magyarországot tanulmányainak helyszínéül? Ők azok, akik az itt töltött egyetemi éveik után hazatérnek, és jó hírünket keltik szerte Európában vagy a világ más országában. Egy nemrég készült kutatás szerint az elkövetkezendő nyolc évben a Magyarországra érkező külföldi hallgatók száma elérheti a 60 ezret is, vagyis megháromszorozódhat. Ez az előrejelzés is jól példázza azt a tendenciát, amely a külföldi tanulás folyamatának felgyorsulását jelzi.

Ami a magyar diákságot illeti, ahogy ön is említette, felnőtt egy új generáció. Ők azok, akik nem megtanulták az Európai Uniót, hanem már annak teljes jogú tagjaiként szocializálódtak. Többek között számukra jelent óriási lehetőséget a felsőoktatási térség európai integrációjának folyamata. Pezseg az élet az európai diákság körében, és ebben nekünk is helyet kell kapnunk. Éppen ezért minden diákot csak biztatni, támogatni tudok, hogy legyen részese ennek a folyamatnak, hiszen végre valós tartalmat kap az idehaza is régóta ismételgetett európai integráció. Ha jól értem, akkor az LMP éppen most akarja a diákjainkat Magyarországhoz láncolni, megfosztva életük talán legszebb és legfogékonyabb éveitől. Ezek szerint épp önök lennének azok, akik röghöz kötnék a magyar diákságot, falat húzva köréjük.

Önnel ellentétben én más jövőt kívánok nekik: én azt kívánom, hogy külföldi tanulmányaik során minél korszerűbb ismereteket szerezzenek, és széles nemzetközi kapcsolatrendszerrel és anyanyelvi szintű idegennyelv-tudással felvértezve érkezzenek vissza külföldi tanulmányuk befejeztével Magyarországra. Kívánom ezt azért, hogy felhalmozott tudásukkal, ismereteikkel és tapasztalataikkal gazdagítsák és szolgálják hazánkat, elősegítve Magyarország fejlődését.

Kérem válaszom elfogadását, képviselő asszony. (Taps a Fidesz soraiból.)

ELNÖK: Megkérdezem a képviselő asszonyt, hogy elfogadja-e a választ.

OSZTOLYKÁN ÁGNES (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Sajnos nem áll módomban elfogadni a választ, ugyanis az államtitkár úr nem arra válaszolt, amit én öntől kérdeztem. Azt látom, hogy nem szakmai érvek mentén kommunikálunk továbbra sem, ahogyan ezt már megszokhattam volna, hanem továbbra is ön SZDSZ-es riogatónak tart minket, miközben azt gondolom, az LMP frakciójából senki nem ült még itt akkor, amikor önnek bármilyen köze volt az SZDSZ-hez, úgyhogy azt gondolom, ezt az SZDSZ-ezést be lehetne fejezni.

Nem tudom eldönteni, hogy most riogatok-e vagy igazából ide akarom kötni a fiatalokat. Azt gondolom, hogy a mostani oktatáspolitikai gyakorlat nem olyan feltételeket teremtett ebben az országban, hogy jó lenne itt maradni ezeknek a fiataloknak, és azt gondolom, hogy a nemzeti együttműködés rendszerében igenis az önök feladata az, hogy olyan lehetőségeket teremtsenek a felsőoktatásban, amivel egy diák a középiskola (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) után nem egyből külföldön kezdené el a tanulmányait. (Taps az LMP padsoraiban.)

ELNÖK: Mivel a képviselő asszony a választ nem fogadta el, kérdezem a tisztelt Országgyűlést, önök elfogadják-e az államtitkár úr válaszát. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 191 igen szavazattal, 79 nem szavazat ellenében, tartózkodás nélkül az államtitkári választ elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Dankó Béla, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a nemzeti fejlesztési miniszterhez: "A várva várt M44-es számú gyorsforgalmi út" címmel. Dankó Béla képviselő urat illeti a szó. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Halljuk!)

(15.00)




Felszólalások:   49-55   55-63   63-68      Ülésnap adatai