Készült: 2024.09.26.22:05:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

188. ülésnap (2012.05.14.),  4-6. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:10


Felszólalások:   1-3   4-6   7-10      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABÓ TIMEA (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Bevallom őszintén, hogy az LMP-frakció számára komoly dilemmát okozott, hogy hogyan viszonyuljunk a jó szándékú, de súlytalan Réthelyi miniszter úr távozásához a társadalompolitikai csúcstárca éléről. Az Orbán-kormány első két évének az iskolákat, kórházakat és színházakat egyaránt sújtó, büntető, példátlan mértékű megszorításokat elszenvedő politikáját a szakminiszter fehér zászlót lengetve asszisztálta végig. (Zaj.)

Balog Zoltán kinevezésével egy fajsúlyosabb politikai szereplő érkezik a tárca élére, de ha voltak is illúzióink, a pénteki kormányátalakítás bejelentésével ezek azonnal szertefoszlottak. Az elmúlt két év egyszerre szegényellenes és középosztály-ellenes politikájának két kulcsszereplője kerül ugyanis olyan pozícióba, amitől nemhogy fordulatot, de pont az elhibázott kormánypolitika vehemens folytatását lehet várni. Lázár Jánossal és Rogán Antallal olyan politikai verőemberek kerülnek pozícióba (Az elnök csenget.), akik közvetlenül felelősek az elmúlt két év legádázabb törvényeinek beiktatásáért.

(13.20)

Igen, Orbán Viktor és Matolcsy György mellett önök a fő felelősei például annak az egykulcsos adónak, amely romba döntötte az államháztartást, megemelte a legszegényebbek jövedelemadóját, és elkerülhetetlenné tette, hogy a kormány egy végtelenített megszorításcsomaggal tömködje be az államháztartáson keletkezett sok száz milliárdos lyukat. Az egykulcsos adó ősbűnének legnagyobb kárvallottjai között találjuk az oktatást, az egészségügyet, a kultúrát és a szociális szférát, de a vesztesek élén minden esetben a magyar családok állnak, mert ne legyenek kétségeink, tisztelt képviselőtársaim, a magyar családok látják kárát annak, hogy a GDP-arányos finanszírozást tekintve több mint 10 százalékkal csökkentették a kormány által csak emberi erőforrásokként emlegetett területek támogatását.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmúlt két évben egymillió új munkahely helyett félmillió munkanélkülit produkált a kormány. Az ő álláskeresési támogatásuk drasztikusan csökkent, a megélhetésük teljesen bizonytalan. A végtelenségig elkeseredettek a kistelepülésen élők, őket nem csapja be a kormányzati kommunikáció, ők a saját bőrükön érzik, mit jelent Matolcsy György 47 ezer forintjából megélni Nógrádban, Békésben vagy Vas megyében, vagy rosszabb esetben csak várni a közmunkára és arra az összegre, ami mára az Orbán-korszak és a reménytelenség szimbólumává vált, a 22 800 forintra.

A munkanélküliségből a kitörést az oktatás jelenthetné, de önöknek köszönhetően a jövő itt is hamarabb befejeződött, mint elkezdődhetett volna. Két év alatt 200 milliárdot vontak ki az oktatásból, aminek meg is lett az eredménye. Idén 30 ezerrel kevesebben jelentkeztek a középiskolát végzettek a felsőoktatásba, mint tavaly. Ennyi diákot riasztott el az állami férőhelycsökkentés, ennyi diák nem képes fizetni a több százezer forintos tandíjat. A kiábrándulás miatt tömegesen menekülnek a fiatalok külföldre. De folytatom: a mai modern Magyarország történetében a gazdaság teljesítményéhez viszonyítva soha ilyen keveset nem költöttünk egészségügyre, az emberek egészségére. A gyógyszerkasszából a Fidesz 150 milliárd forintot von ki. Hányan félnek ma az önök megmaradt szavazói attól, hogy nem tudják kifizetni a létfontosságú gyógyszereiket?

De nincs kiút a több mint 1 millió fölötti rezsihátralékos ember számára sem, mint ahogy reménytelen a 150 ezer, 90 napon túli kilakoltatás előtt álló devizahiteles család helyzete is. Amikor a félidős mérleget megvonjuk, már a Ház előtt fekszik az Orbán-megszorítócsomag újabb felvonása sárgacsekkadóstul, biztosítási adóstul, telefonadóstul.

Tisztelt fideszes képviselőtársaim, a nemzet felemelkedését nem lehet kizárólag a felső középosztályra és Orbán Viktor kedvenc oligarcháira építeni. Egy társadalom nem lehet sikeres, ha a tömegek elől elzárja a felemelkedés útját. Orbán Viktor korábban úgy fogalmazott, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium leendő vezetőjének az lesz a feladata, hogy megmentse az egészségügyet és újjáépítse a szociális biztonságot.

Amit a Fidesz az elmúlt két évben művelt az oktatással, az egészségüggyel, a szociális szférával, az romba dönti az országot. Az egészségügyet és a szociális biztonságot ma a Fidesztől és Orbán Viktortól kell megvédeni.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: A kormány nevében Halász János államtitkár úr fog válaszolni. Parancsoljon!

HALÁSZ JÁNOS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Alapvetően örülök a téma felvetésének, alkalmat ad arra, hogy elmondjam, hogy valójában mi is történt Magyarországon 2010 májusa óta. Fontos ezt elmondani, mert az előbb ön itt összevissza beszélt. Megszorításokról beszélt, pedig az nincs, súlytalan verőemberekről, nem is értem, mi lehet ez. Ne haragudjon, képviselő asszony, olyan sok zagyvaságot tetszett itt összehordani, hogy jó lesz, ha szépen sorba megyünk, hogy valóban mi is történt.

A kormányváltás óta azon dolgozunk, hogy olyan versenyképes Magyarországot teremtsünk, ahol érdemes tanulni, dolgozni és családot alapítani. A kormány a családok megerősítéséhez számos intézkedéssel járult hozzá, ezekről ön nem is beszélt. A gyermekgondozási segély, a gyes folyósítási idejét két évről három évre állítottuk vissza, ehhez kapcsolódóan a kormány a heti 30 órában maximálta a gyes mellett végezhető munka időtartamát, a három- vagy többgyermekes szülők részére járó gyermeknevelési támogatás újra a gyermek 3 éves korának betöltésétől folyósítható, és az egyik legfontosabb intézkedés a családi adózás rendszerének újbóli kiterjesztése az egy- és a kétgyermekes családokra, valamint a három- vagy többgyermekes családokat korábban is megillető kedvezmény jelentős megemelése.

(13.30)

A kormány a negyvenedik évüket betöltött nők számára feltétel nélkül biztosította a nyugdíjba vonulás lehetőségét, és további kedvezmény, hogy a munkában töltött időbe beszámít a gyermekneveléssel töltött idő is, amely összesen 15 év lehet. Családbarát munkahely-pályázatot is indítottunk; számtalan intézkedés van, amely mind-mind a társadalompolitikánkat erősítette, merthogy a kormány a megalakulásától elkötelezett abban, hogy megerősítse a családokat, erősítse és elmélyítse a szolidaritást az idősek és a fogyatékosok iránt, hogy gyorsan, hatékonyan és igazságosan segítsünk a rászorulókon. Számtalan, fogyatékosügyben elindított programunk, támogatásunk is ezt célozza.

Képviselő asszony, ön LMP-s, kérdezhette volna, hogy mit tettünk az elmúlt években a fenntarthatóság érdekében. Nem kérdezte, de biztos örül annak, ha erről is beszélek. Szakítottunk azzal a hagyománnyal, hogy a nyugdíjrendszeren keresztül foglalkoztatási és más kérdéseket próbáljunk kezelni. Sokan a nyugdíjkorhatár betöltése előtt mentek nyugdíjba vagy nyugdíjasként próbáltak tovább dolgozni. A rendszer fenntarthatóságához lényeges, hogy nyugdíjat csak a nyugdíjkorhatár betöltésétől lehessen igénybe venni, ennek megfelelően módosult a nyugdíjrendszerünk, és mindez fenntarthatóvá teszi ezt a helyzetet, valamint a rokkantsági ellátás területén is megléptük azokat a lépéseket, amelyek igazságosak, helyesek és szintén a fenntarthatóságot biztosítják.

Az oktatásügyről is beszélt, de csak rosszat mondott róla, pedig az oktatásügyben nagyon fontos, alapvető, előremutató és minőségi változások következtek be. A nemzeti együttműködés kormánya a minőségi közoktatás és felsőoktatás irányába mozdult el, megteremtettük a jogszabályi alapját a felsőoktatás minőségi fejlesztésének, a képzési szerkezet strukturális átalakításának. Minden második hallgató teljes állami támogatásban részesül, az esélyteremtés még szélesebbre nyitása érdekében a Diákhitel 2. program keretében minden új belépő számára biztosítjuk a felsőoktatáshoz való hozzáférés forrását, s minisztériumunk százmilliárd forintot biztosít az Új Széchenyi-terv keretében a hazai felsőoktatási intézmények számára, és mindemellett az intézményekkel közösen megkezdtük a felsőoktatás középtávú fejlesztési stratégiájának kidolgozását is. A közoktatási rendszerben is hasonló lépések történtek.

Engedje meg, hogy néhány pontot említsek a társadalmi felzárkózás ügyében is. A kormányprogram is kiemelten foglalkozott ezzel az üggyel, és ennek megfelelően elfogadta a kormány a nemzeti társadalmi felzárkózási stratégiát, amely a "Mélyszegénység, gyermekszegénység, romák" címet viseli, és amely nemzeti stratégia tízéves időtávlatban határozza meg a beavatkozási irányokat, de nem vártunk tíz évet. Már 2011-ben elkezdődtek a lépések, ekkor indult el az Útravaló-ösztöndíjprogram két pillérrel, amely a hátrányos helyzetű, kiemelten roma tanulók tanulási és továbbtanulási esélyének növelését szolgálja, de elindítottunk más ösztöndíjakat is. Úgy alakítottuk át az esélyegyenlőségi ösztöndíjrendszert, hogy már a mostani tanévben 11 százalékkal több tanuló kaphat támogatást, mint korábban, az Iskola-háló program is elindult, az önkormányzatok éppen most, május 31-éig igényelhetnek az integrációs programjaikhoz támogatást, amely a pedagógusokat is segíti.

Szóval számtalan intézkedés van, képviselő asszony, remélem, ad majd alkalmat arra, hogy akár az egészségügyről és egyebekről is beszéljünk, és bízom benne, hogy lesz alkalmam a kérdések során is majd megnyugtatni a képviselő asszonyt (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), és megértetni önnel is azt, hogy mi ebben a jó.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   1-3   4-6   7-10      Ülésnap adatai