Készült: 2024.09.21.00:34:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

185. ülésnap (2012.05.07.),  161-164. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:15


Felszólalások:   157-160   161-164   165-168      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Cser-Palkovics András, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni a nemzeti erőforrás miniszternek: "Feltámad-e az egészségügy?" címmel. Cser-Palkovics András képviselő urat illeti a szó.

(16.40)

DR. CSER-PALKOVICS ANDRÁS (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Országgyűlés! Köztudott, hogy évtizedes vita övezi az egészségügyet és azokat a problémákat, amelyek gyakran ellehetetlenítik a szektor munkavállalóit, az ellátás színvonalas működtetését. Legutóbb az egészségügyi dolgozók fizetése vetett fel kérdéseket, ezzel kapcsolatban kérdezném az államtitkár urat.

Napvilágot látott ugyanis az a minisztériumi közlemény, amely szerint jelentős fizetésemelésre kerül sor az érintett szférában. Több mint 65 ezer forinttal emelkedne a jelenleg bruttó 350 ezer forint alatt kereső orvosok bére. A kormány elsődleges célja minden bizonnyal az, hogy az orvosokat és a dolgozókat partnerként kezelve hatékonyabb, fenntarthatóbb rendszert alakítson ki. Mivel 2002 óta nem történt béremelés ebben a szektorban, így most erre is sort kell keríteni.

A béremelés közel 86 ezer embert érint, több mint 15 ezer orvost és közel 68 ezer egészségügyi szakdolgozót. A bérek sávos rendszerben, arányosan változnak meg: 350 ezer forintos fizetésig a dolgozók egységesen ugyanannyi, az e felett kereső dolgozók pedig arányosan kevesebb emelésre lennének jogosultak. A szakdolgozók esetében - a minisztériumban elkészült bértábla szerint - egyaránt figyelembe veszik a képesítést, illetve a szolgálati időt, így kerül megállapításra az új bér.

Ez a lépés elősegítheti a kiszámítható életpálya rendszerének kialakítását az egészségügyi dolgozók számára, valamint meggátolhatja a külföldre való távozás lehetőségét a jobban fizetett munka reményében. A fizetésemelést a minisztérium szerint 2012 nyaráig szándékoznak végrehajtani, 2012. január 1-jéig visszamenőleges hatállyal.

Tisztelt Államtitkár Úr! Kérdezem tehát, hogy hatékonyabbá válik-e ezáltal az egészségügyi ellátás. Elégedettebbek lesznek-e a szektor dolgozói? Feltámad-e az egészségügy? (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Halász János államtitkár úrnak.

HALÁSZ JÁNOS nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Kiemelten fontosnak tartjuk az orvosok és az egészségügyi dolgozók helyzetét, annak javítását, a Semmelweis-terv is külön fejezetet szentel az ő helyzetük megoldására. Köszönöm, hogy ezt ön is így gondolja, és hogy támogatja törekvéseinket.

Az orvosi-szakdolgozói hiány kezelése érdekében az egészségügyi ágazat olyan folyamatot indított el, amelynek eredményeként elérhető, hogy a megfelelő szakembergárda álljon rendelkezésre. A krízis megoldására tett korábbi lépések 2012-ben az egészségügyi dolgozók bérrendezésére irányuló intézkedésekkel folytatódtak. Az összes érintett szakmai szervezet bevonásával került kialakításra a jelenleg rendelkezésre álló forrás felosztására vonatkozó javaslat, amelyet a kormány is elfogadott: 2012-ben az Egészségbiztosítási Alapnál rendelkezésre álló 30,5 milliárd forint béremelés formájában kerül meghatározásra. A bérfejlesztés - ahogy ön is említette - 17 ezer orvost, 68 ezer egészségügyi szakdolgozót, továbbá körülbelül 1400 egyéb felsőfokú végzettséggel rendelkezőt, például klinikai szakpszichológust, biológust, fizikust érint. Összesen tehát közel 86 ezer szakember részesül a béremelésből. Az orvosok és szakdolgozók részére külön-külön 15-15 milliárd forint kerül felosztásra úgy, hogy a rendelkezésre álló forrás a legoptimálisabban tudjon hasznosulni.

Fontos hangsúlyozni, hogy a fizetésemelés nem egyszeri juttatás, hanem beépül az egészségügyi ágazati bértáblába, garantálva ezzel az emelt összegű illetményt. (Gúr Nándor: Bérkiegészítés, nem fizetésemelés!) Tekintettel arra, hogy a megfelelő anyagi helyzet a migráció és a pályaelhagyás tekintetében a leginkább motiváló tényező, úgy gondoljuk, hogy a béremelés mindenképpen pozitív hatással lesz az érintett egészségügyi dolgozókra.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   157-160   161-164   165-168      Ülésnap adatai