Készült: 2024.09.21.21:15:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

172. ülésnap (2012.03.19.),  29-35. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:35


Felszólalások:   23-29   29-35   35-42      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Kérdezem a tisztelt Házat, elfogadja-e az államtitkár úr válaszát. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

A Ház a választ 194 igen szavazattal, 84 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Ház! Bertha Szilvia, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a nemzeti erőforrás miniszterhez: "Meddig tartja meg a Fidesz-KDNP-kormány a miniszterelnök úr és a fogyatékosügyi kormánybiztos által már 2010-ben pazarlónak, igazságtalannak ítélt rehabilitációs költségtámogatási rendszert, és mikor fogják megadni a beígért azonnali segítséget a csőd szélén álló, rokkantakat foglalkoztató cégeknek?" címmel. Képviselő asszonyé a szó. Parancsoljon!

BERTHA SZILVIA (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! 2005-ben a szocialista kormány átalakította a megváltozott munkaképességűek számára a munkahelyteremtő és -megtartó támogatási rendszert. Ennek eredményeképp 2007-től ismeretlen tényezők alapján kiemeltek 21 céget a több tucatból, és ezt a 21 céget a bértámogatásokon kívül még számtalan egyéb állami támogatással, adókedvezménnyel, költségtámogatással, célzottan rájuk kiírt pályázatokkal segítették, a többi foglalkoztató cég támogatását pedig ehhez képest a töredékére csökkentették.

Nyilvánvaló volt, hogy a támogatás nélkül a 21-en kívüli, rokkantakat és súlyos fogyatékosokat foglalkoztató, cserbenhagyott cégek rövid úton csődbe jutnak. A hitelező bankok a hitelképesség hirtelen romlása miatt azonnal felmondták a szerződéseket, a hitelek visszafizetése miatt teljesen tönkrementek egyes foglalkoztatók. Ekkor jött a 21 kiemelt cég, és az immár fizetésképtelen, csődben lévő cégeket telephelyestül, eszközöstül, dolgozóstul átvette, és már másnaptól ezekre a dolgozókra is igénybe vette az elképesztő mértékű állami támogatást.

Számos, több évtizede működő cég ment így tönkre, és kapcsolták be eszköz- és emberállományát a költségvetést szivattyúzó maffiahálózatba. Ugyanis mindamellett, hogy elképesztő támogatásokat vettek fel, mégis komoly veszteséget termeltek; szemben a 2007 előtti időszakkal, amikor a lényegesen alacsonyabb támogatások mellett is nyereségesek voltak ezek a speciális foglalkoztatók.

A 2010-es választások előtt Orbán Viktor miniszterelnök úr az érintettek számára levélben elismerte a támogatások pazarló, korrupt és igazságtalan voltát, és ígéretet tett a helyzet rendezésére, valamint egy egyszeri támogatásra, amellyel a 21-en kívüli, még életben lévő cégeket meg lehet menteni. Ugyanezt az ígéretet tette meg 2010 augusztusában Bernáth Ildikó fogyatékosügyi kormánybiztos is.

A még megmaradt, csőd szélén lavírozó cégek, az ígéreteken felbuzdulva, mindenüket eladósítva és megterhelve, családjukat is bevonták a hitelek felvételébe, hogy működésüket a helyzet rendezéséig biztosítani tudják. Csakhogy hiába várták és várják a támogatások rendezését, a rendszer igazságosabbá tételét, rendeletek helyett csak adóhatósági, munkaügyi ellenőrzéseket kaptak, a még meglévő, minimális bértámogatásoknak is a leállítását, tanúsítványuk elvételét és lassan a végrehajtót. Az átvert, tönkrement munkáltatók várják a 21-gyel egyenértékű megítélést minden tekintetben, csakúgy, mint a visszamenőleges kártalanítást. Hittek a kormány és miniszterelnök úr ígéreteinek, és bízva bennük, mindenüket eladósították, hogy megtartsák az akkreditáltság kritériumait, és továbbra is munkát és fizetést adjanak a megváltozott munkaképességűeknek.

Milyen megoldást kínál a kormány ezeknek a cégeknek és ezeknek az embereknek? Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Válaszadásra megadom a szót Halász János államtitkár úrnak. Parancsoljon!

HALÁSZ JÁNOS nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! A megváltozott munkaképességű munkavállalókat foglalkoztató munkáltatók támogatásának eddigi rendszere valóban igazságtalan volt. A kormány szándéka, hogy ezt az igazságtalan és inaktivitásra ösztönző rendszert átalakítsa. Elsődlegesen azt kívánjuk elérni, hogy mindenki lehetőséget kapjon képességeinek és adottságainak megfelelő, értékteremtő munkavégzésre. Az átalakítás célja az egészségkárosodáson alapuló ellátások egységes, átlátható rendszerének létrehozása. Az új rendszerben a foglalkoztathatósági szempontok érvényesülnek, és hangsúlyos szerepet kap végre a foglalkozási rehabilitáció.

A támogatási rendszer teljes átalakításra kerül. Első lépésként a parlament elfogadta a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXCI. törvényt, majd a kormány a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól szóló kormányrendeletet. Ezzel átalakult a megváltozott munkaképességű, egészségkárosodott személyek pénzbeli ellátási, illetve foglalkozási rehabilitációs rendszere.

Második lépésként az előző kormányzat által létrehozott támogatási rendszer igazságtalanságai szűnnek meg. Már 2011-ben jelentősen csökkentettük azokat a torz arányokat, amelyek a költségkompenzációs támogatás és a rehabilitációs költségtámogatás között évek óta fennálltak. A támogatások elbírálásánál kiemelt szempont volt a súlyosan fogyatékos munkavállalók létszáma. Ezzel is a felkészülést szolgáltuk annak érdekében, hogy kialakítsuk az egységes támogatási rendszert, amely új akkreditációs eljáráshoz lesz kötve.

Tisztelt Képviselő Asszony! Már megjelent az a 900 millió forintos pályázat, amely a védett és a közhasznú szervezeteket támogatja a foglalkoztatás fenntartásában, a létszám növelésében. A részletek a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal honlapján olvashatóak. Az Új Széchenyi-tervben kiírt pályázatokon egyenlő eséllyel vehetnek majd részt a védett szervezetek és a költségkompenzációs támogatásban részesülő foglalkoztatók.

Szintén a fogyatékos munkavállalók elhelyezkedési esélyét növeli a rehabilitációs kártya, amelyet minden megváltozott munkaképességű és dolgozni akaró munkavállaló kiválthat. Az erre vonatkozó rendelet rövidesen kihirdetésre kerül. Bizonyára ön is tudja, hogy a rehabilitációs kártya jelentős járulék-, azaz a szociális hozzájárulási adó alóli mentességet biztosít annak a munkáltatónak, aki megváltozott munkaképességű embernek ad munkát. Ezen túlmenően a rehabilitációs kártya használata jelentősen csökkenti a munkaadó adminisztrációs terheit. A kártyával jelentkező munkavállalót bármiféle egyéb, például akkreditációs kötelezettség nélkül alkalmazhatják. Így a munkavállalónak megnőnek az esélyei a munkába állásra, hiszen bármely munkáltatónál vállalhat munkát.

A megváltozott munkaképességű emberek minél nagyobb arányú foglalkoztatása növeli az élet minden területén az esélyegyenlőségük megvalósulását, elősegíti társadalmi integrációjukat, azaz a társadalom életében történő mind teljesebb részvételüket. Terveink szerint ezek az eszközök ki fogják zárni annak a lehetőségét, hogy az elmúlt időszakhoz hasonlóan egy igazságtalan támogatási rendszer működjön. Nem lesz különbség a megváltozott munkaképességű munkavállalókat foglalkoztató munkáltatók támogatása között, mert mindegyik foglalkoztató számára azonosak lesznek a feltételek.

Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(14.00)

ELNÖK: Kérdezem képviselő asszonyt, elfogadja-e a választ.

BERTHA SZILVIA (Jobbik): Államtitkár úr, nem tudom elfogadni a válaszát, ugyanis egész egyszerűen arról van szó, hogy miniszterelnök úr, illetve a fogyatékosügyi államtitkár asszony megígért valamit ezeknek a cégeknek, akik hittek ebben az ígéretben, ezért eladósították magukat, és most várják a megígért támogatást. Egyébként előremutató, amit elmondott államtitkár úr, csak ezeken a cégeken ez már nem fog segíteni, és a végeredmény ugyanaz lesz, hogy ezek a 21-ek maradnak. A 900 milliós pályázatról: nem tudom, hogy mennyire nézte meg államtitkár úr a feltételeket, de az egy az egyben erre a 21 cégre lett kiírva. Ugyanúgy nem tudják igénybe venni a már csőd szélén álló foglalkoztatók ezeket a támogatásokat.

A gazdasági bizottság ellenőrző albizottsága is vizsgálta ezt a témát, ők is kimondták, hogy ez az egész szinte maffiaszerűen működött. Budai Gyula két feljelentést is tett az ügyben, ennek ellenére ezek a lépések nem elfogadható hatékonyságúak. Egyszerűen magát a problémát és az elmúlt évek eredményét nem oldják meg, holott ezt megígérték ezeknek az embereknek.

Nem tudom elfogadni a válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Képviselő asszony nem fogadta el a választ. Kérdezem a tisztelt Házat, hogy elfogadja-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy a Ház 190 igen szavazattal, 84 nem ellenében, tartózkodás nélkül a választ elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Zsiga Marcell, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a nemzeti erőforrás miniszterhez: "Hogyan áll az új mentőautók forgalomba helyezése?" címmel. Képviselő úré a szó. Parancsoljon!




Felszólalások:   23-29   29-35   35-42      Ülésnap adatai