Készült: 2024.09.22.23:45:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

170. ülésnap (2012.03.12.),  111-118. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:47


Felszólalások:   103-110   111-118   119-128      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Szabó Csaba, a Fidesz képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a nemzeti erőforrás miniszternek: "Hogy halad a világörökségi törvény végrehajtása?" címmel. Miniszter úr Halász János államtitkár urat jelölte ki válaszadónak. Feltételezésem szerint elfogadja képviselő úr a személyét. (Szabó Csaba: Igen.) Akkor két percben öné a kérdés lehetősége.

SZABÓ CSABA (Fidesz): Tisztelt Ház! A világörökségről szóló törvényt tavaly fogadta el a parlament nagy többséggel, tavaly júniusban, és idén januárban lépett hatályba, január 1-jén.

A nyolc magyar helyszín és a várományos helyszínek, a teljes szakma, illetve az ENSZ erre szakosodott szervezete is nagy reményeket fűzött a törvény elfogadásához, nagyon várta azt. Annál is inkább, hiszen ezen kívül csak négy országban, Magyarországon kívül négy országban van ilyen törvény, amely védi az UNESCO által kijelölt világörökségi értékeket: Ausztráliában, Dél-Afrikában, Olaszországban és Romániában.

A törvény jelentősége nagy, hiszen a kulturális nemzeti értékeink védelme, megőrzése, nemzeti kincsünk megőrzése rendkívül fontos hazánkban, és nagy dolog az, hogy nyolc világörökségi helyszíne van ennek a kis országnak, mint Magyarország.

Széles körű érdeklődés kísérte a törvény alkotását, hiszen számos társadalmi egyeztetés volt, kormányközi megbeszélésekkel és nyilván a helyszínek bevonásával egy nagyon jó törvény született, úgy érezzük, hiszen a törvény célja, hogy legyen átlátható egy szabályozási, egy finanszírozási rendszer, az megvalósult, hiszen úgy gondolom, a világörökségi törvény átfogó kerete, az UNESCO egyezmény alapján hazai szinten is segítséget nyújtott mindenki számára, aki ebben a szférában működik.

A törvény nyilván fontos és jó, ez nagyon kiemelkedő, de fontos ennek a végrehajtása is, hogy ennek a rendeletei rendkívül megalapozottak legyenek a törvény megszületését követően. Hiszen számos dolog még nem dőlt el a törvényben, a világörökségi helyszínek kezelésének a kérdése, a gondnokságok kijelölése, amelynek júliusig kell megtörténnie, a fejlesztési tervnek a felülvizsgálata, a tervtanácsok működése, és még számos kérdés várat magára, illetve amelynek a munkáját várjuk, hogy megtörténjen.

(15.30)

Finanszírozásról nem is szólva (Az elnök csenget.), hiszen az elmúlt években erről keveset tudtunk. Kérdezem azt, hogyan halad a világörökségi törvény végrehajtása.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti sorokból.)

ELNÖK: Bár nagy vitát nem várok, kettő percben Halász János államtitkár úr válaszol.

HALÁSZ JÁNOS nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Mint ahogy arra a képviselő úr is rávilágít, a világörökségről szóló törvény önmagában nem elegendő a magyarországi világörökségi területek megfelelő védelméhez, ahhoz ugyanis elengedhetetlen a törvény végrehajtása, azaz három lényeges elemének, a világörökségi kezelési terv elkészítésének, a világörökségi gondokságok újraszervezésének, valamint a pénzügyi források biztosításának gyakorlati megvalósítása.

A tárca a törvényhez kapcsolódó végrehajtási rendeletek előkészítését megkezdte. 2011. december 27-én kihirdetésre került a világörökségi kezelési tervről, a világörökségi komplex hatásvizsgálati dokumentációról és a világörökségi várományos helyszínekről szóló kormányrendelet. A világörökségi gondnokságról szóló miniszteri rendelet előkészítése is befejeződött, annak kihirdetése a közeljövőben várható.

A végrehajtási rendeletekhez továbbá szorosan kapcsolódik az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottságáról szóló kormányrendelet, amely az említett bizottság egyik szakbizottságaként működő világörökségi testületre vonatkozóan tartalmaz rendelkezéseket. A szakbizottság megalakulására a közeljövőben kerül sor.

A végrehajtás jogszabályi hátterének utolsó elemét a tokaj-hegyaljai történelmi borvidék történeti tájjá nyilvánításáról szóló Nefmi-rendelet képezi. A rendelet egy régóta fennálló hiányt pótol. Lehetővé teszi, hogy a tokaji világörökségi helyszín esetében is elkészülhessen a világörökségi helyszín védelmét és fenntartható használatát lehetővé tévő világörökségi kezelési terv, valamint sor kerülhessen azon világörökségi gondnokság kijelölésére, amely a kezelés feladatait a tokaji helyszínen elláthatja.

A végrehajtás további elemét képezi a világörökségi tervtanácsok kérdése. Ezzel kapcsolatban a Belügyminisztériummal együttműködésben megkezdtük a vonatkozó jogszabályok felülvizsgálatát.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti sorokból.)

ELNÖK: Kíváncsian várjuk egyperces viszonválaszát képviselő úrnak.

SZABÓ CSABA (Fidesz): Köszönöm szépen. Államtitkár úr, ezek nyilván mindenki számára világörökségi helyszínek elsősorban, hiszen ezelőtt 10 évvel lett Tokaj fölvéve a listára, 25 évvel ezelőtt a két első magyar helyszín, Budapest és Hollókő, tehát már 40 évvel ezelőtt írtuk alá a világörökségi egyezményt, ami nemzeti értéket, illetve az emberiség védelmét, az emberiségi érték védelmét UNESCO-szinten is kezeli és védi.

Bízom abban, hogy ebben az évben be lett terjesztve ezen túl egy erdélyi helyszín is, Torockó, ami rendkívül fontos számomra, hiszen határon túli magyar helyszínről szólva nagyon fontos, hogy ezzel is hátha kibővülhet a lista.

Bízom abban, hogy a rendeletek végrehajtása az ön által elmondottak alapján jól fog megtörténni, és köszönöm szépen a kérdésre adott válaszát, és még egyszer, bízom abban, hogy a helyszíneknek végre lesz lehetősége nagyobb beleszólásra is, jobban belefolyni a világörökségért való munkában.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti sorokból.)

ELNÖK: Végül egy percben ismét államtitkár úré a lehetőség. Halász János!

HALÁSZ JÁNOS nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Köszönöm szépen, hogy alkalom volt erről beszélni.

A rendeletek végrehajtása, illetve elkészítése mellett az is fontos, amiről még nem beszéltünk, hogy pénz is kell ahhoz, hogy ez a dolog működjön. Öröm az, hogy Magyarország 2012. évi költségvetésében 200 millió forint szerepel a világörökségről szóló törvény végrehajtására. Nyilván az a célunk, az a feladatunk, hogy ezt az összeget megfelelően használjuk fel, ez így is lesz, és nagyon jó keretet teremtenek erre az elkészített rendeletek, és nagyon fontos lesz azon képviselők segítsége is, akik ezen ügy elkötelezettjei.

Köszönöm ezt képviselő úrnak, és köszönöm a tisztelt Háznak is, hogy úgy, ahogy amikor a vita zajlott e törvényről, akkor is, most is kellő fegyelemmel és odafigyeléssel követték ezt az ügyet.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti sorokból.)




Felszólalások:   103-110   111-118   119-128      Ülésnap adatai