Készült: 2024.09.20.15:36:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

166. ülésnap (2012.02.27.),  71-77. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:19


Felszólalások:   65-71   71-77   77-78      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tekintettel arra, hogy a képviselő úr nem fogadta el a választ, kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e az államtitkár úr válaszát. (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 216 igen, 44 nem szavazattal, 11 tartózkodás mellett az államtitkári választ elfogadta. (Közbeszólások a Jobbik soraiból: Bravó! - Koalíció!)

Tisztelt Országgyűlés! Ferenczi Gábor, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a nemzeti erőforrás miniszterhez: "Szándékoznak-e feltárni a magyar egészségügy gyanús privatizációs ügyleteit?" címmel. Ferenczi Gábor képviselő urat illeti a szó.

FERENCZI GÁBOR (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Korábbi, "Ki a felelős a tavaly májusi tapolcai egészségügyi katasztrófahelyzetért?" című írásbeli kérdésemben kifejtettem, hogy a magyar egészségügy országos térképét az elmúlt ciklusokban a Fidesz és az MSZP pártpolitikai érdekek és egyéni haszonlesés mentén felosztotta egymás között. A fenti felvetésemet arra alapozom, hogy az MSZP közeli HospInvest Zrt. cégcsoportból 2006 tavaszán kivált a Medisyst Kft., Kern József és Németh Attila, a Fidesz egykori Vas megyei egészségügyi bizottsági elnöke irányításával. A HospInvest Kollányi Gáboré maradt, amely sorra hozta el a baloldali kezelésben lévő kórházak működtetési jogát, ami legfőképpen Kollányi kapcsolatrendszerének volt köszönhető. A Medisyst pedig ott szerzett piaci pozíciókat, ahol a Fidesz volt az erősebb tényező.

Korábbi írásbeli kérdésemben kifejtettem, hogy a Veszprém megyei Tapolca város esetében egy ilyen, az adósságállomány átvállalásáért cserébe történő kórház-privatizáció egészségügyi katasztrófahelyzetet eredményezett. A minisztérium akkori válaszában felvetéseimmel lényegében egyetértett, idézem: "A 2010 előtti évek kormányzati politikája következtében az egészségügyi ágazatban is számos tulajdonosi vagy működtetési kiszervezés valósult meg, melyek nem minden esetben szolgálták a betegellátás biztonságát. Elkötelezettséget vállaltunk e szabályozatlan körülmények között zajló folyamatok megállítása mellett, egyúttal elengedhetetlennek tartjuk a működtetési szerződések felülvizsgálatát azokban az esetekben, ahol a funkcionális privatizáció korábban lezajlott. Elkötelezettek vagyunk aziránt is, hogy megszüntessük azokat a tényezőket, amelyek az egészségügyi szolgáltatók fenntartóit kényszerprivatizációs helyzetbe hozták, és táptalaját jelentették az előnytelen funkcionális privatizációnak."

Tisztelt Államtitkár Úr! Korábbi válaszában a miniszter úr azt is közölte, hogy a Tapolcai Kórház esetében mind a kórház működésével kapcsolatban hozott, katasztrófahelyzet megállapítására vonatkozó, mind az ennek visszavonására irányuló határozat bírósági felülvizsgálata iránt peres eljárás folyik a korábbi fenntartó és a Nemzeti Erőforrás Minisztérium között.

Sajnos az elmúlt időszakban az egészségügyi dolgozók itthon tartásában nem értek el sikereket, sőt az idei költségvetésben további pénzeket vontak el az egészségügytől, még katasztrofálisabb helyzetbe hozva az ágazatot.

Kérdezem ezért a tisztelt államtitkár urat, hogy ha már egy ilyen kiemelkedő fontosságú, nemzetstratégiai ágazatért az elmúlt időszakban semmi érdemlegeset nem tettek, úgy számíthatunk-e arra, hogy konkrét lépéseket tesz majd a kormányzat az elmúlt időszakban a miniszter úr által is szóba hozott funkcionális privatizációk felülvizsgálatának ügyében. Egyáltalán szándékoznak-e feltárni a magyar egészségügy gyanús privatizációs ügyleteit? Szeretnék érdeklődni továbbá, hogy jelen pillanatban hol tart a Tapolcai Kórház ügye, született-e bármilyen előrelépés vagy döntés a bíróságon; illetve kit terhel a felelősség: a fideszes önkormányzatot vagy a Fidesz közeli cégeket?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Halász János államtitkár úrnak.

HALÁSZ JÁNOS nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Először is a Tapolcai Kórházat érintő kérdésére válaszolnék. A Tapolcai Kórházra vonatkozó, katasztrófahelyzet kimondását visszavonó határozat bírósági felülvizsgálata iránti perben a tárgyalás 2012. január 6-ára volt kitűzve, mely az eljáró bíró betegsége miatt elmaradt.

Az új tárgyalási határnap 2012. április 13-a. Tehát megnyugtatom a képviselő urat, hogy az ügy folyamatban van; célunk pedig nem lehet más, mint tiszta viszonyok teremtése az egészségügyben is.

Ami pedig az ön által említett gyanús privatizációs ügyeket illeti, a kormány minden esetben az igazság és a rend oldalán áll, ezért a szükséges intézkedéseket eddig is megtettük és ezután is meg fogjuk tenni.

Képviselő Úr! Emlékeztetnék, hogy a katasztrofális állapotot nem mi idéztük elő, de ezt talán ön is tudja. Azok a problémák, amelyekkel az egészségügy most szembesül, amelyeket az ágazat kezelni kénytelen, és amelyek megoldására törekszik, jórészt 2002 és 2010 között keletkeztek (Dr. Vadai Ágnes tapsol.), a szocialista kormányok betegellenes tevékenysége által.

Ön azt tévesen állítja, hogy az egészségügyért az elmúlt időszakban nem tettünk semmit. Ez nem igaz. Tisztelt Képviselő Úr! A kormány az elmúlt másfél évben megőrizte az ágazat működőképességét. A rendszer működését veszélyeztető rendeleteket felfüggesztettük. A teljes kórházi adósságfelmérést pedig jelentős, több tíz milliárd forintos konszolidáció követte. Megerősítettük a szakmai kamarákat, és új szakmai kollégiumi rendszert alakítottunk ki. Több jogcímen is forráshoz tudtuk juttatni az alapellátást, és hosszú idő után új mentőautókat szereztünk be. Népegészségügyi kampányokat indítottunk, amelyekből kiemelkednek a dohányzás visszaszorításáért tett lépések. Csatlakoztunk az Eurotransplanthoz, ezzel jelentősen nőtt a szervre váró magyar betegek túlélési reménye. A rezidensek itthon tartásának érdekében olyan támogatási formákat vezettünk be, amelyekkel sikerült megállítanunk az eddigi negatív tendenciákat. A rezidenstámogatási program keretében a korábbi, körülbelül 400 fő helyett több mint 600 szakorvos- és szakgyógyszerész-jelölt vállalta, hogy havi 100 ezer forintos állami támogatás fejében a diplomája megszerzését követően hosszú évekig Magyarországon fog egészségügyi tevékenységet végezni.

Megalkottuk a Semmelweis-tervet, amelyben szerepel, hogy az átalakításból származó forrásokat elsősorban a dolgozók jövedelmének növelésére kell fordítani. A népegészségügyi termékadóból 2011-ben befolyt 5,6 milliárd forintot is az egészségügyi dolgozók jövedelmének javítására fordítottuk. Ebből hozzávetőleg háromhavi pótlékuknak megfelelő, egyszeri keresetkiegészítést kapott 2011 decemberében 68 100 egészségügyi dolgozó. Ezen pótlékokat azok a szakdolgozók kapták, akik döntően ápolói, szakasszisztensi munkakörben dolgoznak, és akik a nap 24 órájában és az év 365 napján, éjjel és nappal, vasárnap és ünnepnapon is a közvetlen betegellátás folyamatában a beteg emberek szolgálatában állnak.

Tisztelt Képviselő Úr! Folytathatnám a sort, de azt gondolom, látható, hogy a kormányzat elkötelezett az egészségügyi dolgozók bérhelyzetének rendezésében, és ennek forrását meg is teremti. Nem lehet elégszer hangsúlyozni - és ezt szocialista képviselőtársaimnak is mondom -, hogy minden pluszforrást az ágazatban dolgozók fizetésére, anyagi támogatására kívánunk fordítani.

Tisztelt Képviselő Úr! Arra kérem önöket is, hogy segítsék a kormány munkáját, hogy az egészségügyet a kiszámíthatóság, a stabilitás és az emberiesség jellemezze.

Kérem, fogadja el válaszomat. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Megkérdezem képviselő urat, elfogadja-e a választ.

FERENCZI GÁBOR (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Ön zseniális a mellébeszélésében, ezt megtapasztalhattam a múlt héten is, amikor napirend előtti felszólalásban öt kérdést tettem fel önnek a kolontári vörösiszap-katasztrófa kapcsán -egyetlenegy kérdésre sem válaszolt. Ahogy most sem válaszolt a konkrét kérdésre azzal kapcsolatban, hogy felül kívánják-e vizsgálni az elmúlt időszak gyanús privatizációs szerződéseit az egészségügyi területen.

Nyilván ezen a területen sincs az önök részéről semmilyen érdemleges, amit el lehetne mondani. Abban igaza van, hogy az elmúlt húsz évvel kellene foglalkozni, de ha ez így van, akkor miért szavazták le az alaptörvénynél a Jobbik azon módosító javaslatát, hogy valamennyi gyanús privatizációs szerződést a rendszerváltás óta vizsgáljunk felül.

(15.10)

Egyébként nagyon szépen ecsetelte, hogy mi mindent tettek önök az egészségügy érdekében. Csak egyetlenegy számadatot hadd említsek: 23 milliárd forint kifizetetlen számla van jelenleg az egészségügyi intézményekben. Szintén az önök feladata lenne, hogy ezt rendezzék.

A kérdésemre nem kaptam választ, így nem tudom elfogadni az ön válaszát. Nem válaszolt arra a kérdésre, hogy felülvizsgálják-e ezeket a privatizációs szerződéseket.

Köszönöm. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Kérdezem az Országgyűlést, hogy elfogadja-e az államtitkár úr válaszát. (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 200 igen szavazattal, 81 nem ellenében, 5 tartózkodás mellett az államtitkári választ elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Áttérünk az azonnali kérdések tárgyalására.

Józsa István, az MSZP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a nemzeti fejlesztési miniszternek: "Hol volt a fejlesztési miniszter? (1.)" címmel. A miniszter asszony halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt válaszadásra Fónagy János államtitkár urat jelölte ki. Kérdezem képviselő urat, hogy elfogadja-e a válaszadó személyét, vagy a miniszter asszonytól közvetlenül személyesen kéri a választ.




Felszólalások:   65-71   71-77   77-78      Ülésnap adatai