Készült: 2024.09.21.06:27:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

164. ülésnap (2012.02.20.),  51-57. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:31


Felszólalások:   45-51   51-57   57-63      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: A képviselő úr nem fogadta el a választ, ezért kérdezem a tisztelt Házat, elfogadja-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy a Ház 195 igen szavazattal, 85 nem ellenében, tartózkodás nélkül a választ elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Tukacs István, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be a nemzeti erőforrás miniszterhez: "Veszélybe kerülhetnek-e a transzplantáltak?" címmel. A képviselő urat illeti a szó.

Parancsoljon!

TUKACS ISTVÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A betegeknek egy nagyon sajátos csoportjáról szeretnék beszélni. Ők azok, akik reménytelen helyzetbe kerülhetnek, és sajnos lehet a sorsukat még rosszabbá tenni: a szervátültetettekről van szó; ők azok, akik 941-en most új szervre várnak, és nagyjából 386-an kapnak is vagy kaptak is - sajnos a számuk ebben az évben csökkenni fog.

Ezek a nagyon szerencsétlen és nagyon sajátos helyzetben lévő betegek a szervfunkció-leállás, tartós károsodás, betegség kapcsán kerülnek abba a helyzetbe, hogy új szervre van szükségük. Amikor megtörténik a szervátültetés, akkor egy nagyon precíz orvosi folyamat következik, mégpedig azért, mert a beültetett szervet a szervezet idegenként kezeli, és fennáll a kilökődés veszélye. Ezért tehát nemcsak az szükséges, hogy a szervet adó és a szervet kapó szöveteinek a tulajdonságai hasonlítsanak egymásra, hanem az is, hogy egy nagyon intenzív és nagyon precíz gyógyszeres kezelés álljon fenn; sok esetben hármas, négyes gyógyszer-kombinációval kerül sor erre a kezelésre.

Ezeknek az embereknek a gyógyszerei január 1-jétől egy nagyon sajátos meghatározással úgynevezett terápiás fix csoportba kerültek, aminek az a jellemzője, hogy ezeket a gyógyszereket, az árukat, a típusukat negyedévente egy úgynevezett vaklicit formájában licitáltatja az arra hivatott szervezet, ezáltal negyedévente kerül sor új ár, új gyógyszertípus megállapítására. Ezeknek a gyógyszereknek van egy nagyon érdekes különlegessége is, bár a betegek szempontjából ez egyáltalán nem megnyugtató: az, hogy ezek a gyógyszerek úgynevezett szűk terápiás indexszel rendelkeznek, magyarul, ha magasak a vérszintben, akkor a hatásuk lehet toxikus, ha pedig alacsony a szintjük, előállhat az a helyzet, hogy nem teljesítik a feladatot, magyarul azt, hogy meggátolják a szerv kilökődését. Ezért tehát egy nagyon finom, precíz, folyamatosan a gyógyszerszintet mérő folyamattal kerül sor a beállításra.

Államtitkár úr, ez a negyedévenként történő változtatás azonban ezt a folyamatot veszélyezteti, mégpedig azt a folyamatot, amely ahhoz járul hozzá, hogy ez a gyógyszerszint megfelelő legyen.

A kérdéseim tehát a következők lennének. Veszélybe kerülhet-e a betegeknek az a lehetősége, hogy jó kezelést kapnak a gyógyszerek negyedévenkénti pályáztatásával, a vaklicittel?

(14.40)

Mi indokolja, hogy a rendkívül érzékeny és viszonylag kis betegcsoportban pénzügyi szempontokat kell alkalmazni? És miért van szükség arra, hogy éppen az ő körükben kell ezeknél a szereknél spórolni?

Államtitkár úr, tisztelettel várom válaszát. (Taps az MSZP padsoraiból.)

ELNÖK: Megadom a szót Halász János államtitkár úrnak, parancsoljon!

HALÁSZ JÁNOS nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Ha már ön kérdezett tőlem, én is hadd tegyek fel egy kérdést önnek. Aggódott-e ön akkor a transzplantált betegek állapotáért, amikor az előző kormányzati ciklus alatt számtalan, az egészségügyet érintő megszorítást megszavazott? Aggódott-e akkor, amikor 2007-ben a gyógyszerárakat önök, szocialisták az egekbe emelték, a támogatásokat pedig drasztikusan csökkentették? (Dr. Józsa István közbeszólása.) A betegek terhei akkor olyan jelentősen emelkedtek, mint azóta sohasem. Ez volt a szocialista rendrakás az egészségügyben.

Ezzel mi nem tudunk közösséget vállalni. Mi nem kívánjuk a betegekre áthárítani a terheket, hanem az egészségügyben szükséges, rendszerszintű átalakításokat a kiszámíthatóság, a stabilitás és az emberiesség megteremtésével kívánjuk sikeressé tenni.

Tisztelt Képviselő Úr! Ön tájékozódott a transzplantációs szakterületen, így biztosan ismeri az Állami Számvevőszék 2010-es őszi jelentését is. Ebben a 2005-2009 közötti időszak áttekintése, ellenőrzése olvasható. Engedje meg, hogy a jelentésből egy megállapítást kiemeljek. "Az ágazatirányító 2005-2009 között a szervtranszplantációs betegellátás helyzetét nem értékelte, és nem dolgozott ki koncepciót annak bővítésére, fejlesztésére és korszerűsítésére." Elég markáns véleménye volt a Számvevőszéknek. Ha ezt közérthetően egyetlen mondatban megfogalmazzuk, az így hangzik: a szocialista kormány 2005-2009 között ezen a területen sem csinált semmit.

Tisztelt Képviselő Úr! Önökkel szemben a nemzeti együttműködés kormányának kiemelt célja a jogszerű, biztonságos, átlátható, megfelelően finanszírozott, szakmailag megalapozott (Dr. Józsa István közbeszólása.) hazai transzplantációs tevékenység megteremtése és biztosítása. A transzplantáció a végstádiumú szervelégtelenségben szenvedő betegek számára nemcsak a túlélés esélyét növeli, hanem életminőségbeli változást is jelent.

Az Eurotransplant szervezetével való előzetes együttműködési megállapodás megkötése minőségbeli javulást eredményez a hazai szervátültetésben, illetve a transzplantációra szoruló betegek gyorsabban jutnak majd megfelelő szervhez, hiszen a 10 milliós lélekszámú lakosság helyett egy körülbelül 130 milliós populációban kereshetnek megfelelő donort a betegeknek szigorú és egységes szabályok között.

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár a transzplantációs költségek 2012. évre szóló tervezésekor a 2011. évi tervszámokhoz képest a rendelkezésre álló keretet mintegy 7 százalékkal emelte meg, ami a szolgáltatók teljesítménye alapján a tényleges 2011. évi finanszírozáshoz képest 10 százalékos növekedést jelent.

Ma Magyarországon lényegesen többen ajánlják fel a szerveiket, mint amennyi a ténylegesen megvalósult esetszám. A felajánlások és a donorszám növelése érdekében a Szervkoordinációs Iroda és a minisztérium együttműködésében megkezdődött a kórházi donorkoordinátori hálózat kialakítása. Erre a speciális feladatra tárcánk 10 millió forintos támogatást biztosít.

Szeretném képviselő urat megnyugtatni, hogy a transzplantált betegek szervkilökődését gátló, az OEP által korábban támogatásba befogadott gyógyszerek finanszírozásában januártól semmilyen változás nem történt. Magyarországon jelenleg a társadalombiztosítási támogatással rendelkező ilyen gyógyszerek mindegyike kiemelt támogatással, 300 forint térítési díj ellenében váltható ki a gyógyszertárakban, mivel ezek a gyógyszerek nincsenek sem hatóanyag alapú, sem terápiás fix támogatású csoportba sorolva.

Végezetül tájékoztatom, hogy a negyedévenkénti árversenyt az előző kormányzat vezette be. E rendszert pontosan a betegek érdekében alakítottuk tovább oly módon, hogy 2011. október 1-jétől már a legalább egy éve fix csoportba tartozó gyógyszerek esetében a korábbi negyed év helyett fél évre változott az árversenyek gyakorisága, ami a betegek számára kedvező. Ezt kérte ön is. Ez már megvalósult, és figyeljük tovább a lehetőségeket, képviselő úr.

Képviselő úr, az általam bemutatott intézkedések mind azt bizonyítják, hogy mi, önökkel ellentétben, figyelünk a transzplantált betegek ellátására, ezért kérem, fogadja el válaszomat. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)

ELNÖK: Kérdezem a képviselő urat, elfogadja-e a választ.

TUKACS ISTVÁN (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Elmondanám, hogy mit nem kérdeztem. Nem kérdeztem rá a szocialista kormányok tevékenységére; nem kérdeztem rá az Eurotransplantra (Halász János: Nem csodálkozom.), mert ismerem, hogy milyen megállapodásokat kötöttek.

Tisztelt Államtitkár Úr! Nem kérdeztem rá az ön hitvallására az előző időszakkal kapcsolatban, magyarul arra, hogy mit gondol erről. És nem kérdeztem rá nagyon sok olyan dologra, amelyet ön a kérdések megválaszolása helyett itt most elmondott a tisztelt Háznak.

Államtitkár Úr! Három, viszonylag egyszerű kérdést tettem fel. Veszélyezteti a betegek kezelését, vagy sem az, hogy ez a helyzet most előállt, és hogy ez történik a gyógyszerezésükkel?

Az európai transzplantációs társaság állásfoglalása szerint egy nagyon érzékeny folyamatról van szó, szakmai véleményt mondanak. Államtitkár úr, ha megmaradt volna ezen a mezsgyén, talán módomban állna elfogadni a válaszát, így azonban nem tudom megtenni.

Köszönöm a szót, elnök úr. (Taps az MSZP padsoraiból.)

ELNÖK: A képviselő úr nem fogadta el a választ. Kérdezem a tisztelt Házat, elfogadja-e. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy a Ház 193 igen szavazattal, 94 nem ellenében, tartózkodás nélkül a választ elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Rozgonyi Ernő, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a nemzeti fejlesztési miniszterhez: "Tisztában van ön a politikai és erkölcsi felelősségével?" címmel.

Képviselő úré a szó, parancsoljon!




Felszólalások:   45-51   51-57   57-63      Ülésnap adatai