Készült: 2024.09.21.12:53:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

123. ülésnap (2004.02.17.), 18. felszólalás
Felszólaló Filló Pál (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Foglalkoztatási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:46


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FILLÓ PÁL, a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság előadója: Elnök Asszony! Államtitkár Úr! Igen tisztelt Képviselőtársaim! Az Országgyűlés foglalkoztatási és munkaügyi bizottsága tegnapi ülésén tárgyalta meg a munkavédelemről szóló törvény módosítását, és képviselőtársaim azt egyhangúlag elfogadásra, illetve tárgyalásra alkalmasnak ajánlották a tisztelt Háznak.

Melyek voltak a legfontosabb kérdések, amelyek a bizottsági vitában felmerültek, erről szeretném tájékoztatni képviselőtársaimat. Képviselőtársaim azt firtatták, hogy a kormányzati takarékossági intézkedések vajon fogják-e és mennyire fogják érinteni ezt a területet. A másik fontos kérdés, ami felmerült a vitában, hogy mit tesz és tehet a szervezet a munkahelyi balesetek megelőzésének érdekében. Változik-e a módosítás kapcsán az a mai gyakorlat, amelyben a hangsúly elsősorban sajnos a bírságoláson van, a megelőzés irányába? Végezetül mekkora összegek folytak be a bírságokból, illetve milyenek az arányok a munkaügyi és a munkavédelmi ellenőrzések körében?

A takarékosságot firtató kérdésre elhangzott, hogy a felügyelői létszám az európai átlaghoz képest csekélynek mondható. Ismerve a hazai munkakultúra színvonalát, úgy gondoljuk, és úgy látta az előterjesztő is, hogy viszonylag kevés lehetőség van a további létszámcsökkentésre.

A megelőzés ügyében elhangzott, hogy a munkaügyi ellátás területén a megelőzés nehezen értelmezhető kategória, hiszen ott a jogszabály ismerete minden munkáltató számára kötelező. Más a helyzet a munkabiztonság, a munkavédelem területén. Itt a figyelemfelhívás és a hiányosságok megszüntetésének módjára tett javaslat az ellenőrzések legfontosabb eleme, de a súlyos hiányosságokat indokolt a továbbiakban büntetni is. Minden esetet tehát egyedi módon kell kezelni.

Sajnos Magyarországon óriási az ismerethiány. A legtöbb munkáltató azt hiszi, komoly beruházás szükséges ahhoz, hogy gondoskodjék a biztonságos munkakörülményekről. Ez a legtöbb esetben nem így van, igen tisztelt képviselőtársaim, hiszen ha a munkáltató végiggondolja a munkafolyamatokat, és főleg, ha ezt meg is konzultálja az illetékes szakemberekkel, akkor nagyon sok baleset viszonylag kis beruházásokkal, kis odafigyeléssel megelőzhető.

A törvénytervezet ebbe az irányba is próbál elmozdulni. Azért, hogy a kellő információ odakerüljön a cégekhez, a törvénytervezet előírja azt, hogy az 50 fő feletti cégeknél munkavédelmi képviselőt kell majd választani, akinek az lesz a feladata, hogy a cég vezetésével együtt áttekintse a munkavédelemmel kapcsolatos problémákat, és a tisztességes megoldásokra javaslatot tegyen a cégvezetésnek.

Igen tisztelt Képviselőtársaim! Részletes anyagot kaptunk arról, hogy az elmúlt években milyen mértékben és milyen bevételekkel számolt a munkaügyi ellenőrzés. Dr. Békés András elnök úr arról tájékoztatott bennünket, hogy a munkavédelmi és munkabiztonsági ellenőrzések ezen a területen azonos mértékben kerültek lebonyolításra, tehát a két terület viszonylag kiegyensúlyozottan működik együtt. Természetesen oda kell a jövőben is figyelni arra, hogy a munkaügyi vagy a munkabiztonsági ellenőrök, ha egy-egy cégnél eljárnak és észreveszik, hogy esetleg a másik területen is problémák vannak, akkor ott is érdemi intézkedések történjenek.

Igen tisztelt Képviselőtársaim! A bizottsági vitában elhangzott, képviselőtársaim is elmondták, hogy nagyon fontos elemnek tartják a törvénymódosításban azt, hogy a szociális partnereket partnernek tekintik, és azt, hogy a felálló bizottságokba a szociális partnerek fognak küldötteket delegálni. Ez nagyon fontos eleme a munkahelyi párbeszéd kiszélesítésének.

Ezen vita alapján, még egyszer mondanám képviselőtársaimnak, az Országgyűlés foglalkoztatási és munkaügyi bizottsága egyhangúlag általános vitára alkalmasnak tartja a törvényjavaslatot, és azt elfogadásra ajánlja képviselőtársaimnak.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai