Készült: 2024.09.19.12:15:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

244. ülésnap (2012.11.29.), 120. felszólalás
Felszólaló Z. Kárpát Dániel (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:26


Felszólalások:  Előző  120  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Mivel a kormánypárti képviselők informálisan jelezték a felszólalásokban, hogy a vita a végéhez közeledik, tehát látható, hogy még talán az időkeretek sem lesznek teljes egészében kihasználva, megpróbálok egy utolsó kísérletet tenni arra, hogy felvessem azokat a témaköröket, amelyekre nem kaptunk választ, vagy csak nagyon érintőlegesen láttunk hozzá a kitárgyalásukhoz. Teszem mindezt a majd' egymillió közműcégkárosult érdekében, hiszen ha a családtagokkal felszorozzuk azoknak a számát, akiket indokolatlan átterhelések értek, vagy akik az egyenlőtlen erőviszonyoknak köszönhetően ki vannak szolgáltatva ezeknek a társaságoknak, akkor bizony láthatjuk, hogy legalább ennyi honfitársunkat fenyegeti a közműcégek különböző visszaéléscsoportjainak fajtái, de elmondható, hogy mindenkit terhel az, amit ők ránk terhelnek.

Adódik a kérdés, hogy hogyan magyarázza a kormányzat a Magyar Energia Hivatal azon statisztikáját, amelynek értelmében egy évvel korábban még csak harmadekkora volt az elmaradással rendelkező háztartások száma, és az elmaradás mértéke is nagyságrendekkel kisebb volt, mint most, tehát az egyéves felpörgés oka mi. Erre már részlegesen kaptunk azért választ, de nagyon érdekelne bennünket a kormány álláspontja a saját tevékenységét, a saját felelősségét illetően; főleg annak ismeretében, hogy bár a szocialista kormányzatok 8 százalékos eszközarányos nyereséget garantáltak ezen cégeknek, 2000-ben a Fidesz ezt nem megszüntette, hanem csak 6 százalékra csökkentette. Tehát óriási problémaként kell értékeljük, hogy ezen garantált profit biztosítását ugyanúgy rendszerben tartotta a Fidesz is valamiért az első kormányzása alatt. Látható, hogy ez önmagában kiengedte a szellemet a palackból, ennek köszönhető, hogy aztán 15-30 százalék közé nőtt az a profitráta, amit ki tudtak venni ezek a cégek éves szinten. Adódik tehát a kérdés, hogy hol a pénz, ki számol el, ki számoltat el. Nem lehet ezt elintézni egy vitanappal, és nagyon remélem, hogy a kormányzat sem akarja.

De legalább ilyen fontos másik felmerülő kérdés az, hogy mit tenne a kormányzat annak érdekében, hogy megszüntesse azt a tarthatatlan helyzetet, hogy a leginkább rászoruló, tehát összes energiaszükségletének 45 százalékát gázból fedező Magyarország vásárolja a legdrágábban a gázt egész Közép-Európában. Tehát ezen fenntarthatatlan helyzet változtatásért kiált, fel kell lépni ez ellen, tenni kell valamit.

A Jobbik egyáltalán nem véletlenül kezdeményezi azt - ezek mellett és ezeken felül -, hogy alakuljon meg egy olyan eseti bizottság, amely a közművek közösségi tulajdonba való teljes körű visszavételével foglalkozik. Nem az intézmény rossz, amikor bizottságokról beszélünk, hanem tartalommal kell ezeket megtölteni, ebben szenvedett hiányt a parlament az utóbbi időszakban álláspontunk szerint. De mindenképpen előre kell lépni itt is, hiszen - még egyszer mondom - kétfrontos harcra kényszerítenek önök minket: a két szélsőség közül az egyik 12 évet kormányzott, a másik 6 évet, de látható, hogy a felelősségük oszthatatlan e tekintetben és ebben a kérdéskörben.

Tehát még egyszer mondom: ne pipálják ki egy vitanappal ezeknek a tárgyalását, fogadják el a Jobbik hat pontját a közműcégek ügyfelei érdekében, amelyek közül a legfontosabb egyértelműen az, hogy a közműszolgáltatókban mint stratégiai fontosságú vállalatokban a többségi állami tulajdon megszerzése és fenntartása legyen az elsődleges, továbbá a szolgáltatók közül azok számára, amelyek folytatólagosan visszaéléseket követnek el, tételes elszámolást kell hogy tartogasson a magyar politika a következő években.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  120  Következő    Ülésnap adatai