Készült: 2024.09.20.06:22:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

10. ülésnap (2018.06.20.), 2. felszólalás
Felszólaló Varju László (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:01


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARJU LÁSZLÓ (DK): Köszönöm szépen. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Nagy pénz, kis foci, vagy kis pénz, nagy foci, de úgy is fel lehetne tenni a kérdést, hogy gyenge forint, drága utazás. Feltehetnék ezt a kérdés a labdarúgó-világbajnokságra utazók már így az elején, akik a szabadságukat erre szánták, hogy az oroszországi focit megnézik, mert ők most már közvetlenül érzik azt, hogy mennyivel drágábba kerül az utazásuk. Azok pedig, akik ezután mennek, különösen érezni fogják, bár ezek közé biztosan nem tartozik Orbán Viktor, aki majd a helyszínen fogja megtekinteni a döntőt, és kiutazásakor ez nem lesz probléma. Nem úgy a többi, nyári szabadságra igyekvő, akiket már értesítettek az utazási ügynökségek a drágulásról, vagy azok, akik eurót vásárolnak, már tudják, mennyivel többet kell fizetni a nyaralásukért.

De nézzük sorjában! Még egy hónapja sincs, hogy az önökhöz közel álló gazdasági oldal így írt: „Sokunkra ráijesztett hétfőn a forint, amikor szinte megállíthatatlanul menetelt a 320-as kulcsszint felé, aztán a nap második felében megfordult a széljárás, egészen 318 alá kapaszkodott vissza. Ma az MNB kamatdöntésére, pontosabban az azt követő közleményre figyeltek a befektetők. Ebben a jegybank nem fogalmazott meg aggodalmat a közelmúltban látott forintgyengülés és hozamemelkedés kapcsán.”

Ez így lesz a jövőben is? Ma is, amikor már tudjuk, hogy 324 forint felett jár az euróárfolyam? 324 forint ma egy euró, képviselőtársaim, ez történelmi mélypont. Ehhez képest a magyar fizetőeszköz még a világgazdasági válság alatt is szárnyalt, akkoriban, amikor önök azt hirdették, hogy tönkrement az ország. Az a kérdés, hogy ha akkor tönkrement önök szerint, akkor mi jön most ezután. Meg kell barátkoznunk a 330 forintos árfolyammal? Képviselőtársak! Leértünk a gödör aljára, vagy még mindig nem? Most csak egy dolog látszik biztosnak, hogy messze még a vége, és a Matolcsy György vezette jegybank korábban soha nem látott mélységbe ásta el a nemzeti fizetőeszközt.

Mondok egy idézetet, kérem, elevenítsék fel magukban, hogy ki mondta ezt és mikor: „Az a miniszterelnök, akinek a kormányzása alatt az euró 300 forint fölé emelkedik, nem tud kormányozni, és le kell mondania.” Jól emlékeznek, Orbán Viktor mondta ezt 2008-ban e falak között. Hol van már a 300 forintos euró, kedves képviselőtársak?! Önök, akik akkor lemondást követeltek, a mostani 324 forintnál a miniszterelnök felnégyelését is követelhetnék, mégsem hallom az önök hangját; csak az ijedelmüket, s nyilván azért van ez így, mert pontosan tudják, hogy önök keményen megdolgoztak azért, hogy ilyen gyenge a forint, ami tudatosan jutott el idáig az évek alatt.

Ezen veszítettek a boltokban egyre magasabb árat fizető emberek, veszítettek a rekordáron tankoló autósok, és nyernek az exportképes vállalatok, és nyernek azok, akik külföldi számlákon tartják a pénzüket. És kétségtelenül nagyot nyert Matolcsy György, a forint gyengüléséből alapítványainak újabb milliárdok, 60 milliárd is juthat, amely elveszti közpénzjellegét, és vásárolnak rajta szőnyeget, luxusingatlanokat, Origót, Echo TV-t finanszírozó, hazugságokat gyártó és azokat hangsúlyozó tévémédiumokat támogatnak mindebből.

Ebből, uraim, egy dolog látszik biztosan (Németh Szilárd István: Hogy nem vetted be a gyógyszeredet.): a forint esetében is a kevesek Fideszének kedvez mindez, és a sokak Magyarországa pedig az utolsó.

De miért éri meg önöknek a magyar fizetőeszközt a bóvli pénzeszközök közé belökni? Itt a magasabb infláció, hiszen ráadásul a jegybank a tegnapi napon mindezt be is jelentette. A stabilitási törvény kimondja, hogy amennyiben a gazdasági növekedés és az infláció egyaránt meghaladja a 3 százalékot, akkor az egyébként hatályosnál szigorúbb szabályoknak kell megfelelnie a költségvetési törvénynek. A kormány a költségvetési törvény tervezetében 4,1 százalékos növekedést jósol, 2,7 százalékos inflációval számolt, de tegnap, június 19-én megjelent a legilletékesebbtől, az MNB-től, hogy 3,1 százalék lesz a várható infláció.

Ezzel nyugodtan kimondhatjuk, a 2019-es költségvetésitörvény-javaslat nem felel meg a magyar törvények szerinti költségvetési szabályoknak. Orbán Viktornak tehát nem kell jóstehetségnek lennie ahhoz, hogy az eljövendő válságról beszéljen, ha azt ő maga állítja elő.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az LMP és a Párbeszéd soraiban.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai