Készült: 2024.04.27.16:20:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

258. ülésnap (2005.10.25.), 14. felszólalás
Felszólaló Juhász Gábor (MSZP)
Beosztás belügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:21


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

JUHÁSZ GÁBOR belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselő Úr! Meg kell mondanom, hogy az iróniája számomra döbbenetes. Döbbenetes azért is (Közbeszólások a Fidesz soraiból. - Az elnök csenget.), mert hiszen ön nemcsak hogy polgármester, hanem az önkormányzati bizottság elnöke is, és ebbéli minőségében a valóság ilyen torzítására, amellyel itt most ön napirend előtt előállt, én úgy gondolom, hogy csak a döbbenet a jó kifejezés, amivel illethető.

A Gyurcsány-kormány, a mi kormányunk egyik jellemzője különben, hogy külön figyelmet fordít a sajátos, az átlagtól eltérő, hátrányos helyzetben lévő polgárok gondjainak orvoslására, az állampolgári esélyegyenlőség feltételeinek a megteremtésére. Ilyen sajátos és hátrányos helyzetben vannak a kistelepüléseken élő honfitársaink, ahol is évtizedek óta legtöbbször megalapozott panaszszó hallatszik a kistelepülések nehéz helyzetéről. Pedig nehéz helyzetben nem úgy általában a kistelepülések, hanem az ott élő egyes emberek vannak. A kistelepüléseken élők gondjainak egyik forrása hazánk településszerkezetéből fakad, amelynek az a lényege, hogy elaprózott. Nyilvánvaló, hogy minden modern, magas képzettséget, jelentős anyagi háttérhez kötődő szolgáltatást nem képesek a kicsi településen lévő önkormányzatok biztosítani helyben. Az ebből fakadó ellentmondások feloldásának reális útja a térségi összefogás, és ez kiváló iskolája lehet az Unióban elengedhetetlen együttműködésnek és kompromisszumkészségnek. Így válhat reménnyé a második Európa-terv 15 000 milliárd forintjának felhasználása is, amely a következő években esedékes.

Kiderült - a modellkísérletek és a gyakorlati tapasztalatok alátámasztották -, hogy az együttműködés leghatékonyabb formája a kistérség és a települési önkormányzatok önkéntes társulása. Az új jogintézmény kialakításánál az alábbi célokat tűztük magunk elé: javuljon a közszolgáltatások színvonala, mérséklődjenek a társadalmi-területi különbségek, hatékonyabban működjenek a nagy ellátórendszerek, s a közszolgáltatások minél szélesebb köre legyen elérhető mindenki számára, s a jogszabály is ösztönözze összefogásra, segítse elő a térségi gondolkodást. Ebben a folyamatban kiemelkedő jelentősséggel bír a települési önkormányzatok többcélú kistérségi társulásáról szóló törvény elfogadása 2004. november 2-án. Kiemelkedő sikerről számolhatunk be, mikor megállapítjuk: az országban ma 152 többcélú és 11 területfejlesztési társulás működik, 3 kistérségben pedig folyamatban van a társulás megalakítása. A sikerhez a megfelelő jogszabályi háttér biztosításán kívül a hatékony támogatási rendszer is hozzájárult.

A 2005. március 15-ig pályázatot benyújtó többcélú társulások közül 108 kap idén átlagosan 83 millió forint normatív működési támogatást, összesen mintegy 9 milliárd forint értékben. 2005. május 15-ig 46 társulás vállalt feladatbővítést a 108-ból, és további 39 kistérségben alakult többcélú kistérségi társulás. Ezzel mindösszesen 147 társulás kap ma támogatást, a bővítést és az újabbak alakulását 4,7 milliárd forinttal támogattuk. 2006-ban 15,4 milliárd forint áll rendelkezésre a többcélú kistérségi társulások normatív támogatására és fejlesztésére. A területfejlesztési szempontból leghátrányosabb 48 kistérség felzárkóztatására további 10 milliárd forint áll majd rendelkezésre.

A leggyakrabban vállalt és támogatott feladatok éppen azok, amelyekről ön is beszélt: a közoktatás, óvodák, iskolák közös fenntartása, logopédus, gyógytestnevelő szakember közös alkalmazása, az egészségügyben orvosi, fogorvosi, központi ügyelet kialakítása, közös működtetése, gyermekjóléti alapellátás, a gyermekjóléti szolgáltatást több település együtt biztosítja, és szociális alapszolgáltatások, házi segítségnyújtás, családsegítés közös ellátása. Ilyen a belső ellenőrzés és a mozgókönyvtári feladatok ellátása is. Vagyis éppen azokat ösztönözzük súlyos tízmilliárdokkal, amelyeknek mint problémáknak a jelenlétét mi is érzékeljük.

A településekkel egyetértésben a továbbfejlesztés céljait 2006-ra így határoztuk meg: részesüljenek előnyben a kistérségi társulások pályázatai; kapjanak nagyobb szerepet a decentralizációban a kistérségek; a hátrányos helyzetű térségek felzárkóztatására külön forrást különítünk el; a kistérségi társulások kapjanak tervezhető normatív támogatást, ez 2006-ban átlagosan 90 millió forint körül lesz; a kistérségek településszámából eredő problémákat orvosoljuk (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.); s hogy az ágazati minisztériumok nagyobb mértékben segítsék a társulásokat.

Vagyis, tisztelt képviselő úr, tisztelt bizottsági elnök úr, nemcsak károgunk, hanem van elképzelésünk, csináljuk, és komoly tízmilliárdokat rendelünk hozzá.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai