Készült: 2024.09.19.02:45:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

21. ülésnap (2002.09.24.),  47-53. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:38


Felszólalások:   41-47   47-53   53-59      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: A képviselő úr a választ nem fogadta el, ezért kérdezem az Országgyűlést, elfogadja-e a választ. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés a miniszteri választ 190 igen szavazattal, 154 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

 

Tisztelt Képviselőtársaim! Répássy Róbert és Vitányi István, a Fidesz képviselői, interpellációt nyújtottak be a pénzügyminiszterhez, “Jövőre még az igazság is többe kerül?ö címmel. A képviselő urat illeti a szó.

 

DR. VITÁNYI ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmúlt időszakban Medgyessy Péter kormánya osztogatott. Igaz, hogy nem úgy és nem annyit, ahogy azt a választási kampány során ígérte az MSZP, de azért mégiscsak szétosztottak 320 milliárd forintot. Már akkor sejtettük, hogy minden csoda száz napig tart. Ma már pedig biztosan tudjuk, hogy ennek hamarosan meglesz a böjtje is. Most már szinte biztosan borítékolható, hogy a gázárak emelkedni fognak, a nyugdíj-biztosítási és munkavállalói terhek növekedni fognak, és szabadáras lesz a gépjármű-felelősségbiztosítás. (Közbeszólások a kormánypártok soraiból.)

Arra azonban nem számítottunk, hogy amit ma a Medgyessy-kormány az emberek egyik zsebébe betesz, azt holnap a másikból kétszeresen veszi ki. Azt sem gondoltuk, hogy jövőre még az igazság is többe fog kerülni. A sajtóban kiszivárgott hírek szerint jövőre átlagosan harmadával fognak emelkedni a bírósági illetékek. Az elsőfokú államigazgatási eljárás általános illetéke 30 százalékkal, 1500 forintról 2000 forintra, a normál peres eljárás minimumilletéke pedig 40 százalékkal, 5000 forintról 7000 forintra fog emelkedni. A fellebbezés ára a vitatott összeg minden 10 000 forintja után 400 forint lesz a jelenlegi 200 forint helyett. Ez százszázalékos illetéknövekedést jelent. Egy házassági bontóper ezután 7000 forint helyett 10 000 forintba fog kerülni.

Tisztelt Miniszter Úr! Mi indokolja a bírósági illetékek ilyen drasztikus emelését? Hol található az MSZP választási programjában vagy a kormányprogramban arra történő utalás, hogy jelentős illetékemelést terveznek? Miért kell azzal szembesülniük a polgároknak, hogy annak a pénznek, amit ma megkapnak, holnap nyoma vész az új kormány áremelő, adó- és illetékemelő politikája következtében? Csak nem a befolyt illetékekből kívánják előteremteni az igazságszolgáltatásban dolgozók 50 százalékos béremelésének fedezetét?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Az interpellációra László Csaba miniszter úr válaszol. Miniszter úr, öné a szó.

 

DR. LÁSZLÓ CSABA pénzügyminiszter: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Először is vitatkoznék azzal, hogy nem abban a formában osztogattunk, ahogy azt korábban ígértük. Szerintem nem osztogatás történt, hanem a száznapos program betartása.

Van néhány olyan megjegyzés az ön interpellációjában, amelyet valószínűleg információhiány miatt már nem tudott korrigálni. Miután ma reggel benyújtásra kerültek az adó-, illetve a járuléktörvények módosítására vonatkozó javaslatok, ebből világosan látszik, hogy a munkavállalói, illetve a nyugdíj-biztosítási terhek nem nőnek. Tehát azt gondolom, hogy ebben az értelemben semmiképpen nincsen többletteherről szó. Ezt, ha önök megnézik a törvényjavaslatot, abból világosan lehet majd látni.

Ön felvetette, hogy szabadárassá válnak a felelősségbiztosítás ármegállapítási szabályai. Valóban, ez így van. Az európai uniós csatlakozás folyamatában szerintem még az előző kormány vállalta el ezt, nem kért átmeneti mentességet ezen a területen. Egyébként hozzátenném, hogy a biztosítók érdek-képviseleti szerveitől származó információk szerint infláció alatti áremelésekre lehet ezen a területen számítani.

Ön azt is mondta, hogy kétszer vesszük el azt, amit egyszer odaadunk. Itt talán érdemes lenne majd a tényekkel… - és lehet, hogy a költségvetést meg kell ehhez várni, de, mondjuk, 300 milliárd forintnak a kétszerese körülbelül 600 milliárd forint. Én nagyon örülnék neki, ha bárki ennek a töredékét meg tudná mutatni, hogy igazolja az ön állítását, mondjuk, a költségvetésben vagy akár az adótörvényekben.

Az biztos, hogy sem a választási programban, sem a kormányprogramban nem ígérte senki azt, hogy minden illetékmérték most már örök időkre ugyanannyi lesz, mint korábban. Valóban vannak egyes illetékek, amelyek ’91-től, egyesek pedig ’99 óta változatlanok, ezért most az emelésére teszünk javaslatot. (Közbeszólás az ellenzéki pártok soraiból.) Az átlagos növekedése ennek 11,5 százalék, tehát nem hinném, hogy ezt különösebben drasztikusnak lehetne minősíteni. Az a nagyságrend, amiről itt szó van, körülbelül 3 milliárd forint. Ez messze nem fedezi azokat a többletigényeket, amelyek az igazságszolgáltatás területén akár a bíróságoknál, akár az ügyészségeknél felmerülnek. Ez valószínűleg még a tábla jövő évi bevezetésének a költségeit sem fogja fedezni. Tehát az igazság nem azért fog többe kerülni, hogy ezeket fedezzük.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Megkérdezem a képviselő urat, elfogadja-e a választ. Répássy Róbert képviselő úré a szó.

 

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! A válaszát nem tudjuk elfogadni, mert semmivel nem indokolta meg azt, hogy miért szükséges az inflációt meghaladó, többszörösen meghaladó illetékemelést bevezetni. Nem is beszélve arról, hogy képviselőtársam nem mondta végig, hogy még az öröklési illetékek, az ajándékozási illetékek is emelkedni fognak, jócskán az inflációt meghaladó mértékben.

Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Azt hiszem, világos, hogy nem marad más megállapítás, mint hogy az osztogatás után most a fosztogatás következik. Ezért nem tudjuk elfogadni a választ. (Közbeszólások a kormánypártok soraiból. - Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 

ELNÖK: A képviselő úr a választ nem fogadta el, ezért kérdezem az Országgyűlést, elfogadja-e a választ. Kérem képviselőtársaimat, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés a miniszteri választ 191 igen szavazattal, 156 nem ellenében, tartózkodás nélkül fogadta el.

 

Tisztelt Országgyűlés! Pap János és Turi-Kovács Béla, a Fidesz képviselői, interpellációt nyújtottak be a miniszterelnökhöz, “Csak kampányígéret a Duna ügye, miniszterelnök úr?ö címmel. Az interpellációra a miniszterelnök úr megbízásából Kiss Elemér miniszter úr válaszol. Turi-Kovács Béla képviselő urat illeti a szó.

 




Felszólalások:   41-47   47-53   53-59      Ülésnap adatai