Készült: 2024.09.19.02:49:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

328. ülésnap (2013.11.25.),  189-192. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:41


Felszólalások:   185-188   189-192   193-196      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Farkas Gergely, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: "Mit tesznek önök annak érdekében, hogy a kormány forráskivonásai, késedelmei vagy épp az egyetemi belharcok miatt ne mindig a hallgatók járjanak pórul?" Farkas Gergely képviselő urat illeti a szó.

FARKAS GERGELY (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A tavalyi Ifjúság 2012 felmérés azt mutatta, hogy a fiatalok a legnagyobb problémának az őket körülvevő bizonytalanságot tartják. Lehet számos példát mondani arra vonatkozóan, hogy ehhez önök milyen hathatósan járultak hozzá a tevékenységükkel. Elég csak a felsőoktatási hallgatókra gondolnunk, az őket érintő felvételi eljárások utolsó pillanatban történő megváltoztatására, az egyetemeknek járó költségvetési források zárolására vagy épp ezen összegek késedelmes kifizetésére.

A többféle problémának egy közös pontja biztosan van, mégpedig a hallgatók mindegyikben pórul jártak. Nemcsak a kormány tevékenysége, hanem az egyetemek belharca is hasonló károkat képes okozni, amire jó példát mutatott a Corvinus Egyetemen lezajlott múlt heti ügy. Történt ugyanis, hogy több ezer hallgató nem kapta meg időben a neki járó szociális ösztöndíjat. Mindez nagyon komoly problémákat okozott sokaknak a kollégiumi díjak kifizetésében vagy épp a mindennapi megélhetésben. A történetben a felek egymásra mutogatnak, a rektor és a HÖK szerint az önök által kinevezett gazdasági igazgató a hibás, a gazdasági igazgató szerint, aki véleményem szerint minősíthetetlen stílusú levélben adott tanúbizonyságot a hozzáállásáról, szerinte viszont a HÖK a hibás. Azóta szerencsére az aláírás és a kifizetés is megtörtént, de az ügy ennél messzebbre mutat.

Kérdezem ezért államtitkár urat: hogyan fordulhatott elő ilyen eset? Kivizsgálja-e a minisztérium, hogy ki hibázott, és lesznek-e következményei? Nagyon bízom benne, hogy nem marad el a felelősök megnevezése egy olyan esetben, ami több ezer hallgatónak okozott kellemetlenséget. A gazdasági igazgató továbbá utalásokat tett a HÖK zavaros működésére. Ha a gazdasági igazgatónak ilyenekről valóban tudomása van, akkor hivatalból meg kellene tennie a megfelelő lépéseket. De akkor miért nem tette meg ezeket? Ha pedig nincs konkrét bizonyítéka, akkor milyen jogon teszi ezeket a ködös utalásokat? Mivel közös érdek lenne, hogy javítsuk a hallgatókat képviselő szervezetek megítélését, kérdezem államtitkár urat, tesz-e valamit ez ügyben a kormány.

Végül pedig kérdezem, miként próbálják megakadályozni azt, hogy hasonló eset a jövőben előfordulhasson, hogy ne fordulhasson elő, hogy megint a hallgatók járjanak rosszul az önök hibája vagy a gazdasági, vagy épp az egyetemi belharcok miatt. Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

ELNÖK: Válaszadásra megadom a szót Klinghammer István államtitkár úrnak.

DR. KLINGHAMMER ISTVÁN, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Engedje meg, hogy elsőként cáfoljam ama megállapítását, miszerint a kormány okoz a hallgatók számára bizonytalanságot a felsőoktatásban. Éppen a napokban írta alá Balog Zoltán miniszter úr Körösparti Péter elnök úrral, a HÖOK vezetőjével a jövő évi felsőoktatási felvételről szóló megállapodást. A képviselő úr által említett konkrét ügyben a kormány álláspontja egyértelmű: megengedhetetlen, hogy egy felsőoktatási intézményben az illető egyetem vezetésén belüli hatalmi harcok a hallgatók anyagi ellehetetlenüléséhez vezessenek.

A Corvinus vezetésének egyértelműen a tudtára adtuk, hogy elfogadhatatlan mindaz, ami történt az intézményben. A felelősség minden egyes egyetemi vezetőt és HÖK-öt is érinti, hogy a hallgatók időben megkapják az őket megillető ösztöndíjakat és szociális támogatást. A Budapesti Corvinus Egyetem esetében nemhogy vizsgálat lesz, hanem már zajlik, hiszen épp többek között a rektori vezetés és a gazdasági főigazgató közötti kiegyensúlyozatlan viszony, továbbá a Budapesti Corvinus Egyetem korábbi gazdálkodása arra késztette a kormányzatot, hogy Kehi-vizsgálatot rendeljen el. A közeljövőben várható, hogy a Kehi benyújtja a vizsgálati jelentését a kormánynak. A jelentés tükrében fogja majd meghozni a kormány a szükséges intézkedéseket.

Egy következménye azonban máris van az ügynek, a kormány elszántsága csak nő, hogy a kancelláriai rendszer bevezetésével a jövőben végleg rendezze az egyetemek és főiskolák eddig nem kellő gondossággal, itt-ott talán nem kellő hozzáértéssel folytatott gazdasági tevékenységét.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiból.)




Felszólalások:   185-188   189-192   193-196      Ülésnap adatai