Készült: 2024.05.27.13:37:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

111. ülésnap (2007.11.19.), 10. felszólalás
Felszólaló Csizmár Gábor (MSZP)
Beosztás szociális és munkaügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSIZMÁR GÁBOR szociális és munkaügyi minisztériumi államtitkár: Elnök asszony, köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! A közmunkatanács csaknem ötéves működése alatt eddig mintegy 29 milliárd forint költségvetési forrásból több mint 70 ezer munkanélküli kapott munkát. A beérkezett kétezer közmunkapályázat kétharmada megkapta az igényelt támogatást. Végrehajtották a programot. Éppen ma, november 19-én érkeznek be a hónap elején meghirdetett téli-tavaszi közmunkaprogram pályázatai. Ennek keretében 2,5 milliárd forintból újabb hétezer ember számára segítünk átvészelni a téli hónapokat azzal, hogy három hónapra legalább a minimálbért megkereshetik. A legnagyobb esélyük a leghátrányosabb kistérségek pályázóinak és a pólusvárosokat övező kistérségekből érkező pályázatoknak van. Gyors bírálat, gyors döntés - a munka december első napjaiban megkezdődhet.

A december elején induló programmal együtt az idei évben összesen 22 ezer munkanélküli vesz részt közmunkás-foglalkoztatásban, összesen 11,5 milliárd forintból valósulnak meg ezek a programok. Emlékeztetőül mondanám, hogy 2002-ben, amikor a kormányzást átvettük, mindösszesen 2 milliárd forintot fordított az akkori kormány közmunkaprogramokra.

A szociális és munkaügyi tárca egyaránt felelősséget visel a szociálisan rászorulók segélyezéséért és a munkalehetőségek gyarapításáért. A munkaképes korúak, a dolgozni tudók esetében az utóbbit tartjuk fontosabbnak, azaz segély helyett a továbbiakban is inkább munkát szeretnénk biztosítani, ez a kormány alapvető céljainak egyike.

(13.20)

Ezt a törekvést segíti a közfoglalkoztatás, ami legyen akár közcélú, akár közhasznú, akár közmunka, az álláskeresők számára munkakínálatként jelenik meg. Számunkra is fontos, hogy kiderüljön, ki az, aki dolgozni akar, és ki az, aki bár képes volna munkát vállalni, mégis segélyre szeretné alapozni az életét.

A jogi környezet jelenleg már nem engedi meg, hogy munkaajánlatot következmények nélkül, a segély megvonásának kockázata nélkül vissza lehessen utasítani. A közmunkaprogramok ott segítenek, ahol a leginkább szükség van rájuk, s azokat segítik, akik a leghátrányosabb szociális helyzetűek.

Nyíltan vállaljuk, hogy a támogatás zöme a foglalkoztatási szempontból leghátrányosabb kistérségekbe kerül. Az elmúlt években a támogatás csaknem háromnegyede Borsod, Szabolcs, Békés, Nógrád, Tolna, Somogy és Baranya megyékhez jutott. A közmunkában foglalkoztatottak 65 százaléka szociális segélyezett volt. A kisebbségi önkormányzatokkal együttes becslés alapján a közmunkaprogramokban dolgozó romák száma meghaladta a 40 ezret.

Tisztelt Országgyűlés! A kormány a közmunkatanács létrehozásával megalapozta, hogy a különböző tárcák együttműködve keressék a munkanélküliek foglalkoztatásának lehetőségeit. Ilyen például az erdőművelés, a parlagfűirtás, amit a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériummal közösen csinálunk. Ilyenek az ár- és belvíz elleni védekezés, a megelőzés, a nemzeti parkokban végzett munkák, amelyekben a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériummal munkálkodunk együtt. A közút menti program, az idegenforgalmi programok a Gazdasági és Közlekedési Minisztériummal együttesen, a források egyesítésével valósultak meg a közmunkában.

A kormányzati források mellett a Munkaerő-piaci Alap és a programokkal érintett állami tulajdonú gazdálkodó szervezetek kiegészítő forrásainak segítségével megtöbbszöröztük a foglalkoztatottak számát. Most az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériummal együtt gondolkodunk azon, hogy az Új Magyarország fejlesztési terv keretében nagyrészt uniós forrásokból megvalósuló beruházások adjanak alkalmat, lehetőséget a helybeli munkanélküliek foglalkoztatására is. Ennek mikéntjéről még az idén döntés születik.

Tisztelt Országgyűlés! A közmunkaprogramokban szerzett tapasztalatok segítenek abban, hogy korszerűsítsük a közfoglalkoztatás intézményét. Célunk, hogy az azonos, azaz költségvetési forrásból támogatott közfoglalkoztatás egységes feltételrendszerben, egységes szabályok szerint folyjék. Ez az első lépésben azt jelenti, hogy a közhasznú munkára és a közmunkára fordítandó forrásokat összehangolva, azonos szabályrend szerint ítéljük majd oda.

Az idei évtől kiemelt jelentőségű a képzés is a közmunkában. A programok ideje alatt 100-300 órás szakmai vagy szakmai jellegű képzést kapnak azok a közmunkások, akik rendelkeznek a szükséges előképzettséggel és általános iskolai végzettséggel. Ebben az évben 2700, eddig semmilyen képzettséggel nem rendelkező munkanélküli kapott bizonyítványt vagy (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) tanúsítványt a közmunkaprogram keretében szervezett képzésről, és közülük jó néhányan már állandó munkát is találtak.

Elnök asszony, köszönöm a szót, köszönöm a figyelmet. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai