Készült: 2024.09.19.11:39:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

104. ülésnap (2011.06.27.), 340. felszólalás
Felszólaló Dúró Dóra (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:01


Felszólalások:  Előző  340  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÚRÓ DÓRA (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Amikor készültem erre a részletes vitára, figyelembe vettem azt, amit az általános vita végén az előterjesztői válaszban Kósa képviselő úr mondott, nevezetesen, hogy valamilyen kompromisszumot összehozunk a módosító javaslatokból, sőt azt is mondta, hogy ezekből ki lehet hozni valamilyen normális javaslatot. Az alkotmányügyi bizottság ajánlásában pedig azt látom, hogy egyetlenegy módosító javaslatot sem támogatott se az előterjesztő, se a bizottság, se a kormány. De ha egyetlenegy ellenzéki javaslatot - amiket egyébként ön is dicsért az általános vitában - sem támogatnak, akkor nem értem, hogyan lehet ésszerű kompromisszumot kihozni.

A saját módosító javaslatunk arra a helyzetre próbál reagálni, amit én nem tartok aktuálpolitikainak. Persze aktuálpolitikai is, mert a püspökladányi választás is rámutatott arra, hogy rossz az a rendszer, amely jelenleg fennáll. Ennyiben természetesen aktuálpolitikai, de ez nem egy új keletű ügy, nem a püspökladányi választás volt az első, amely ezt a problémát felvetette. Sajnos, nagyon sok időközi választást meg kellett ismételni azért, mert nem járult elegendő választópolgár az urnákhoz.

Az, hogy valaki más feltételekkel szerez mandátumot - amit Lamperth Mónika képviselő asszony mondott -, az az általános országgyűlési választások esetében is így van. Jelenleg Magyarországon a legkisebb és a legnagyobb választókerület lakossága között körülbelül kétszer akkora különbség van, ilyenformán soha nem lehet olyan helyzetet teremteni, hogy mindenki ugyanolyan feltételekkel szerezzen mandátumot, ráadásul a listás képviselőknek a kiosztás miatt több szavazatra van szükségük ahhoz, hogy mandátumot szerezzenek. Az egyéni választókerületben lehet a legkevesebb szavazatszámmal mandátumot szerezni.

Homokba dughatjuk a fejünket, de tudomásul kell vennünk, hogy ez így van. Ez így is marad, ezen nem tudunk változtatni. Viszont azt is tudomásul kell vennünk, hogy az időközi választásoknak politikailag más a jellegük. Én nem tartom problémának azt, ha megbontjuk a jogrendszert - ami egyébként is, amint jeleztem, meg van bontva, ha úgy fogjuk fel -, és alkalmazkodunk ahhoz, hogy az időközi választásokon akármit csinálunk, akármit csinálnak a pártok, nem lesz ugyanakkora a részvétel, mint egy általános országgyűlési választáson. Ez a dolog természetéből fakadóan van így. Ezért Gaudi-Nagy Tamás képviselőtársammal igyekeztünk egy olyan javaslatot előterjeszteni, amelyik életszerű és alkalmazkodni igyekszik ehhez az állapothoz.

Ennek a javaslatnak két dologra kell választ adnia. Egyrészt arra, hogy valamilyen mértékű részvételt időközi választás esetén is követeljünk meg. Mivel Magyarországon jelenleg kétfordulós választási rendszer van érvényben, ezért ezt az első fordulóban érdemes megkövetelni. Valamilyen minimálkövetelmény legalább az első fordulóban legyen, és a részvételi küszöb, a részvételi arány olyan mértékű legyen, ami a szavazóknak elérhető célt tud nyújtani. Azért nem értek egyet azzal, hogy az 50 százalékos részvételi arányt követeljük meg az első fordulóban, mert láthatjuk, hogy ennek a fele sem szokott az urnákhoz járulni az első fordulóban, míg ha a Jobbik által beterjesztett 25 százalékos részvételt követeljük meg, az olyan elérhető célt jelent a választópolgároknak, ami arra sarkallhatja őket, hogy az urnákhoz járuljanak.

A másik dolog, amire választ kell adnia ennek a módosító javaslatnak, hogy ne kelljen sokszor megismételni egy választást. Nyilván az egész előterjesztésnek ez a célja. Gyakorlatilag a második fordulóban a részvételi küszöb eltörlése lenne az a megoldás, ami ezt a problémát ki tudná küszöbölni, hiszen legutóbb Püspökladányban a második fordulóban sem volt meg a 25 százalékos részvételi arány. Azért kell gyakran megismételni a választásokat, mert a részvevők száma nem éri el a 25 százalékot. Ha az első fordulóban valamilyen legitimációs küszöböt fel tudunk mutatni, és a szabályozás valamilyen legitimációs küszöböt támaszt a választópolgárokkal és a mandátumszerzéssel szemben, és ezt csak a második fordulóra törli el, akkor ez egy olyan kompromisszumos javaslat lehet, amely mind a két problémát ki tudja küszöbölni, amit ez a javaslat igyekszik megcélozni.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  340  Következő    Ülésnap adatai