Készült: 2024.04.27.18:52:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

132. ülésnap (2008.03.18.), 14. felszólalás
Felszólaló Keller László (MSZP)
Beosztás pénzügyminisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:15


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KELLER LÁSZLÓ pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Lassan minden héten napirend előtt vagy más formában beszélgetünk az egykulcsos adóról. Engedje meg, hogy ha már szóba hozta itt a mondanivalójának az elején a Standard & Poor's jelentését, akkor én két mondatot idézzek abból, ami cáfolja azt, amit ön mondott az elmaradt reformokkal kapcsolatban: "A Standard & Poor's elismeri azokat az eredményeket, amelyeket a magyar kormány elért a deficitcsökkentésben, és amelyek hatására tavaly 5,7 százalékra mérséklődött a hiány, jóval a tervezett 6,8 százalék alá. Tehát ez így rendben van, ugyanakkor nő a politikai szembenállás a költségvetési reform továbbvitelével szemben, ezt jelzik a március 9-ei népszavazási eredmények. A kormánypártok számára a népszavazási eredmény megnehezíti, hogy továbbhaladjanak a kijelölt pályán."

Itt közös - lehet mondani - az ellenzék felelőssége, önök a másik oldalon, ugye, felismerték azt, hogy nem lehet azon a pályán haladni, amit a Fidesz kijelölt, és a Fidesz megtévesztette a választókat, csak az az érzésem, hogy túl későn próbálták a közvéleményt abba az irányba vinni, hogy ne menjenek a Fidesz útján, mert az éppen ellentétes azzal a reformfolyamattal, amit elismeréssel nyugtázott a minősítő intézet is.

(9.20)

Ami az egy kulccsal történő adózás bevezetését illeti, azt már többször elmondtuk képviselő úrnak, és többször kifejtettük az álláspontunkat, hogy az alacsony jövedelműeknél a tehernövekedés nem fogadható el társadalmilag. Itt mindenképpen egyidejűleg szükséges lenne valamilyen adójóváírásról gondoskodni, a magasabb jövedelműeknél pedig egy többletelvonást kellene mindenképpen a társadalmi igazságosság érdekében beépíteni a rendszerbe. Tehát azt lehet mondani, hogy bár látszólag jó ez a javaslat, mégsem tekinthető olyannak, amiből az egyszerűsödése következne az adórendszernek. Elvégeztük a hatásszámítást, egy 18 százalékos adókulcs esetén 2009-ben 540 milliárd forint lenne az a kiesés, ami bekövetkezne, és nyilván ez költségvetési szempontból tarthatatlan.

Szóba hozta, hogy bonyolult a rendszer. Mitől bonyolult? Nem az alkalmazott adókulcsok számától bonyolult a rendszer, hanem döntően az adóalap-megállapítási szabályok teszik bonyolulttá. Azt is elmondtuk már többször ebben a vitában, hogy az egységes adókulcs érdemi egyszerűsítést önmagában nem jelent. Azt is többször elmondtuk, hogy 202 önálló országból 21-ben van egységes adókulcs, és nagyon nehéz az összevetése, tehát nem lehet egy mutató alapján az összevetést megcsinálni, meg kell nézni, hogy mekkora a szociális jóléti kiadások aránya a GDP-hez más országokban, és mennyi Magyarországon, és akkor végig lehet gondolni, hogy milyen következményekkel járna adott esetben egy ilyen adórendszer meghonosítása.

Szeretném visszaidézni Járai Zsigmond egykori Fidesz-miniszternek egy '99-ben tett megnyilatkozását. Ő azt mondta, hogy ami abszolút képtelenség, az az, hogy egyszerre csökkenjenek az adóterhek és növekedjenek a kiadások. Ha ezt másképpen fordítjuk, akkor adócsökkentéshez költségvetési kiadáscsökkentés is kell. Ahogy utaltam rá, és ahogy a külső elemző is megítélte az országot, az elmúlt másfél évben jelentős lépéseket tettünk azon az úton, hogy a kiadások növekedését mérsékeljük, felére csökkent az államháztartás hiánya, és reális esély van arra, hogy 2009-re 3 százalék körüli szintre mérséklődjön, és a közigazgatásban is meglehetősen komoly reformokat sikerült megvalósítani.

Ilyen szempontból a március 9-i népszavazás egy fordulópontnak tekinthető, a Fidesz megtévesztő politikájának eredményeként szembesülni kell azzal, hogy a társadalom nem partner abban, hogy a központi költségvetés kiadásait jelentősen mérsékeljük. Ha most a vizitdíjat, napidíjat utasította el, hogyan lenne képes, teszem föl a kérdést, elfogadni egy populista, demagóg politikát folytató Fidesz-kommunikáció hatása alatt, hogy például az eddig adóba épített kedvezmények szűkítésével mérsékeljük a költségvetés kiadásait? Ezek a nagy kérdések, tisztelt képviselő úr, amikor az adórendszerről gondolkodunk.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai