Készült: 2024.09.19.05:43:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

16. ülésnap (2006.07.24.), 58. felszólalás
Felszólaló Dr. Kóka János (SZDSZ)
Beosztás gazdasági és közlekedési miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:27


Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KÓKA JÁNOS gazdasági és közlekedési miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A felvetett kérdések legtöbbjére a válaszom igen, és azt is tudom mondani, hogy alapvetően igaza van, hiszen Magyarország energiakitettsége rendkívüli, függőségünk nagyon nagy, és több évtizeden keresztül szoktak hozzá a háztartások és az ipar egyaránt, hogy majdnem hogy korlátlan mennyiségben, igen olcsón érkezik be az energia a Szovjetunióból, majd később Oroszországból. Villamos energia esetén magyarországi termelésről is beszélünk. Elhanyagolta tehát a politika ezt.

A nemzeti energiatakarékossági program erre keresett megoldást. Valóban igaza van, 2005-ben kevesebb pénz volt rá, mint 2006-ban. 2005-ben egyébként 400 millió forint feletti összeget fizettünk ki erre, 2006-ban a költségvetés 1-1,1 milliárd forintot tartalmaz, magyarul: 2-2,5-szer annyi pénz.

Ha az a kérdés, hogy ez kevés-e, akkor azt mondom, hogy kevés, hiszen látszik, hogy a korábbi évek évenkénti 4-4,5 ezer pályázatához képest, amely 2-3 hónapos időtartamban jött be, most valóban 11 nap alatt beérkezett több mint 8 ezer pályázat. Messze túlmutatnak tehát az igények azokon a kereteken, amelyeket ki tudunk elégíteni költségvetési forrásból.

(15.10)

Nyilván nem prognosztizálható, hogy mekkora ez az érdeklődés. Ahogyan a képviselő úr is elmondta, a panellakásokon kívüli hagyományos építésű lakások energetikai korszerűsítéséről, illetve alternatív energiaforrások fejlesztéséről lehet szó.

Milyen megoldásaink vannak? 2007-13 között a II. nemzeti fejlesztési terv keretében igyekszünk forrásokat találni arra, hogy ezekre a lakásokra tudjunk jobban koncentrálni. Úgy látjuk, hogy évente több tízezer lakás korszerűsítésére kellene hogy sor kerüljön. Ennek a forrásigénye sokmilliárdos, akár néhány tízmilliárdos is lehet. Nyilvánvalóan az európai uniós pénzek sem korlátlanok, de látjuk azt, hogy a gázártámogatás és a világpiaci folyamatok kontrollálása mellett erre kell a legtöbbet koncentrálnunk, hiszen ma Magyarország sokkal rosszabb hatékonysággal használja föl az energiát, mint az európai uniós országok átlaga. Nagyon jól szemlélteti ezt az a kép, hogy Magyarország egységnyi nemzeti össztermék előállításához hatszor annyi energiát használ fel, mint Dánia. És ha az európai országok összességének átlagával hasonlítjuk össze, akkor is 50 százalékkal vagyunk rosszabbak, mint ezek az országok. Tehát az európai uniós támogatásból erre fel kell használnunk.

Ezenkívül, kihasználva azt a lehetőséget, hogy ha befektetünk energiatakarékosságba, akkor az megtérül a csökkenő energiafelhasználás oldalán, egy olyan hitelprogramot készülünk indítani 20 milliárd forint keretösszeggel a Magyar Fejlesztési Bank kezelésében, amely kedvező kamatfeltételekkel hosszú távra ad finanszírozást mindazoknak, akik fel szeretnék újítani a lakásukat. Számításaink szerint ebből a forrásból évente 30-35 ezer hagyományos építésű lakás energiatakarékossági beruházása valósulhat majd meg.

Kérem a képviselő urat, hogy válaszomat elfogadni szíveskedjék. Köszönöm. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai